Lubliniec: Podsumowanie projektu „Ty i Ja – razem ku samodzielności” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Lubliniec: Podsumowanie projektu „Ty i Ja – razem ku samodzielności” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

W ubiegłym miesiącu w „Lubisferze” – Rozrywkowym Parku Sportowym w Lublińcu odbyło się uroczyste zakończenie projektu pod nazwą „Ty i Ja – razem ku samodzielności” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu w ramach programu „Od zależności ku samodzielności” w konkursowej procedurze Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Uczestnikami projektu było 14 młodych mieszkańców naszego miasta w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym zmagających się ze spektrum zaburzeń autystycznych, czyli osoby wymagające szczególnego wsparcia i troski ze strony najbliższego środowiska, w tym rodzinnego i społeczności lokalnej oraz ich rodzice.

Wychodząc na przeciw potrzebom i oczekiwaniom tej grupy odbiorców i ich rodzin pracownicy MOPS stworzyli projekt socjalny o charakterze terapeutyczno-edukacyjnym, którego działania w sposób bezpośredni przyczyniły się do poprawy ich funkcjonowania.

Projekt rozpoczął się w miesiącu maju 2023 r. i pierwszymi działaniami były warsztaty mające na celu integrację grupy uczestników i poszerzenie ich wiedzy – i tak rodzice uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych pt. „Wyjątkowe Rodzicielstwo”, natomiast w tym samym czasie dzieci korzystały z Treningu Umiejętności Społecznych i zabaw integracyjnych. Również od maja na terenie Ośrodka Jeździeckiego „TRAKEN” każde dziecko miało możliwość poprzez kontakt z koniem skorzystania z zajęć rehabilitacji psychoruchowej jaką jest hipoterapia.

Jeszcze przed wakacjami zorganizowany został pierwszy etap terapii Metodą Tomatisa. Trening Metodą Tomatisa polega na słuchaniu odpowiednio dobranego materiału dźwiękowego poprzez specjalne urządzenie zwane „elektronicznym uchem”. Ćwiczenia te stymulują centralny system nerwowy, a w szczególności korę mózgową, która stanowi centrum procesów myślenia. Terapia prowadzona była przez wykwalifikowanego terapeutę, a udział w zajęciach w ocenie terapeuty jak i rodziców dzieci, przyczynił się do pozytywnej zmiany
w zachowaniu uczestników, w tym w radzeniu sobie z emocjami, złością oraz do poprawy uwagi, koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

W ramach dwóch cykli zrealizowano łącznie dla wszystkich dzieci aż 560 godzin. Przygotowując się do nowego roku szkolnego, w sierpniu dzieci skorzystały z treningu kontrolowania emocji trudnych z wykorzystaniem bajkoterapii podczas, których poznały czym są emocje i jak sobie z nimi radzić.

Następnie, już po wakacjach, dzieci mogły w dalszym ciągu pracować nad własnymi emocjami, ich wyrażaniu podczas zajęć z malarstwa emocjonalnego, jako formy arteterapii. Dzieci stworzyły piękne prace plastyczne (obrazy, linoryty), które zostały wykorzystane przy stworzeniu kalendarza ściennego na rok 2024 – prezentu dla uczestników.

W październiku w „Lubitece”, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przeprowadzony został trening żywieniowy pt. „Mamo, Tato posmakuj mój świat”, podczas którego uczestnicy projektu oraz chętni mieszkańcy miasta pozyskali wiedzę z zakresu żywienia dzieci ze spektrum autyzmu.

7 grudnia w parku rozrywki „Lubisfera” odbyło się spotkanie oficjalnie kończące zaplanowane działania projektowe. Atrakcją tego wydarzenia dla najmłodszych uczestników było spotkanie z Mikołajem, który wręczył im prezent zawierający rodzinną grę terapeutyczno-edukacyjną i kalendarz oraz możliwość skorzystania z dmuchanców, trampolin i poczęstunku.

Niniejszy projekt pokazuje, że w Lublińcu możliwe jest zorganizowanie szerokiej, ciekawej formy wsparcia terapeutycznego korzystając z miejscowych specjalistów i terapeutów. Rodzice, podczas całego okresu trwania projektu, czynnie uczestniczyli w terapii dziecka, a ich opinie
o korzystnych efektach jakie nastąpiły w zachowaniu ich dzieci upewniają pracowników MOPS, że tego rodzaju wsparcie jest potrzebne, skuteczne i warte kontynuacji.

Nadmienić należy, że uczestnicy bezpłatnie korzystali ze wszystkich zaplanowanych działań i terapii dzięki dofinansowaniu projektu w ramach ministerialnego programu „Od zależności ku samodzielności” ze środków dotacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (66.000 zł) oraz środków budżetu gminy Lubliniec, a całkowity koszt projektu wyniósł 83.535 zł.

Współpraca: Mariola Drapacz, zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.