[Lubliniec] To może być ważne odkrycie! Ruszają badania archeologiczne związane z historią Cmentarza Wojskowego

[Lubliniec] To może być ważne odkrycie! Ruszają badania archeologiczne związane z historią Cmentarza Wojskowego

W Urzędzie Miejskim w Lublińcu rozstrzygnięto procedurę Zapytania Ofertowego na “przeprowadzenie badań archeologicznych w zakresie odsłonięcia reliktów domniemanego fundamentu mauzoleum rodziny Niegolewskich (wraz z weryfikacją istnienia krypty) oraz przeglądu zdeponowanych płyt granitowych pochodzących z rozbiórki nawierzchni wokół zbiorowej mogiły wojennej żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty na Cmentarzu Wojskowym”.

Kilka tygodni temu, w trakcie trwającej modernizacji nawierzchni nekropolii, natknięto się najprawdopodobniej na fragmenty Mauzoleum Kazimierza i Wiktorii Niegolewskich, wybudowanego w sierpniu 1925 roku.

Prace archeologiczne obejmować będą m.in. wykonanie badań poprzez odsłonięcie odkrytych reliktów wraz z weryfikacją istnienia krypty, w celu zinwentaryzowania domniemanych fragmentów Mauzoleum. Specjaliści dokonają również przeglądu płyt granitowych pochodzących z rozbiórki nawierzchni wokół zbiorowej mogiły wojennej żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, celem weryfikacji ich pochodzenia i ewentualnego związku z grobowcem rodziny Niegolewskich.

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej: realizacja zadania będzie wymagała częściowego rozebrania nawierzchni przy pomniku Virtuti Militari i wykonania wykopu. Płyty granitowe zostaną zdeponowane na terenie Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Lublińcu, gdzie dokonany zostanie ich przegląd. Następnie, po zakończeniu analiz, teren nekropolii przywrócony zostanie do stanu pierwotnego.

Badania przeprowadzi firma archeologiczno – konserwatorska z Tylina (woj. śląskie), a koszt przedsięwzięcia wyniesie 3 690,00 złotych.


Urodzony w 1870 roku Kazimierz Niegolewski 15 czerwca 1922 wybrany został pierwszym starostą lublinieckim w II Rzeczypospolitej. Zaangażował się w działalność polityczną, m.in. po stronie polskiej w okresie powstań śląskich. Należał do najbliższego otoczenia Wojciecha Korfantego – jednej z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Brał czynny udział w I Powstaniu Śląskim. 26 sierpnia 1922 roku, wraz z burmistrzem Józefem Zielonackim, gościł w Lublińcu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który przyjechał by uhonorować powstańców śląskich. W latach 1912-22 był właścicielem Czarnego Lasu pod Woźnikami, gdzie Wojciech Korfanty podpisał Odezwę do Ludności Górnego Śląska wzywająca do trzeciego Powstania Śląskiego.

Wiktoria Niegolewska była działaczką narodową w powiecie lublinieckim oraz członkinią honorową Związku Powstańców Śląskich, zaangażowaną m.in. w działalność społeczną. W 1920 roku w Czarnym Lesie otworzyła prywatną polską szkołę dla 40 dzieci z okolicy. Wówczas była to jedyna polska szkoła na Górnym Śląsku. W czasie epidemii tyfusu zajmowała się chorymi. Opiekowała się śląskimi bibliotekami, promując czytelnictwo. W 1923 zorganizowała Koło Przyjaciół Harcerstwa.

Wiktoria Niegolewska, która wcześniej ufundowała Mauzoleum, zmarła 24 października 1927 roku. Trzy dni później odbył się jej pogrzeb, który miał charakter żałobnej manifestacji całego polskiego Śląska. W uroczystościach wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. Wraz z Wiktorią na Cmentarzu Wojskowym pochowano w tym dniu także Kazimierza Niegolewskiego, zmarłego 1 stycznia 1924 roku i ekshumowanego z Cmentarza Parafialnego.

“Mauzoleum Niegolewskich zostało zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej. Dzisiaj o tym, że Kazimierz Niegolewski spoczywa na wojskowym cmentarzu – informuje tylko pęknięta płyta z grobowca leżąca w pobliżu pomnika poświęconego tym, którzy w latach 1919 – 1945 walczyli o powrót do Polski tej części Śląska oraz walczących z hitlerowskim najeźdźcą” – czytamy w portalu “Lubliniec – ocalić od zapomnienia“.

[na podstawie: historialubliniec.slask.pl /wikipedia.pl /wozniki.pl]

POLECAMY! Więcej informacji na temat rodziny Niegolewskich na stronie “Lubliniec – ocalić od zapomnienia”: Kazimierz Niegolewski ; Wiktoria Niegolewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.