Napięta sytuacja w DPS “Dom Kombatanta” w Lublińcu. Pracownicy nie wykluczają REFERENDUM STRAJKOWEGO

Napięta sytuacja w DPS “Dom Kombatanta” w Lublińcu. Pracownicy nie wykluczają REFERENDUM STRAJKOWEGO

Portal Lubliniecki.pl dotarł do dokumentacji, z której wynika, że w Domu Pomocy Społecznej “Dom Kombatanta” w Lublińcu nadal toczy się Spór Zbiorowy pomiędzy Komisją Zakładową NSZZ Solidarność a dyrekcją placówki, zapoczątkowany w marcu 2023 roku. 

Pracownicy domagali się wówczas podwyżki wynagrodzeń o 1000 złotych brutto, wypłaty wyrównania wynagrodzenia za pracę uwzględniającego tą kwotę za okres od 1 stycznia 2023 do zakończenia Sporu oraz osiągnięcia średniej płacy w latach 2023-2025 na poziomie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

12 października, w obecności mediatora wskazanego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Domu Kombatanta przeprowadzono rokowania, w trakcie których pracownicy podtrzymali postulat dotyczący “podwyżki wynagrodzenia o 1000 złotych brutto dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę od dnia 1 stycznia 2023”.

Jak wynika ze sporządzonego protokołu: “Pracodawca oświadcza i podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko, że z uwagi na sytuację finansową nie jest w stanie zaspokoić roszczeń wynikających ze sporu. Trudna sytuacja finansowa w DPS “Dom Kombatanta” w Lublińcu nie pozwala na zaproponowanie pracownikom jakichkolwiek podwyżek wynagrodzeń za 2023 rok”.

Z kolei strona społeczna “Nie może przyjąć stanowiska przedstawionego przez Pracodawcę w ramach odbytych rokowań w trwającym sporze zbiorowym i podtrzymuje swoje żądania zawarte w piśmie z dnia 21 marca 2023 roku dotyczące wzrostu wynagrodzenia w wysokości 1000 złotych brutto (…)”

“Strona społeczna – czytamy w protokole – poinformowała, że uruchamia procedury referendum strajkowego na terenie DPS Dom Kombatanta. O terminie przeprowadzenia referendum strajkowego wśród pracowników Pracodawca zostanie powiadomiony odrębnym pismem”. Według ustaleń Lublinieckiego.pl – nie wskazano jeszcze konkretnej daty referendum.

Przypomnijmy, że zanim podjęto Spór Zbiorowy, w listopadzie 2022 roku przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Lublińcu odbyła się pikieta pracowników “Domu Kombatanta”. Pikietę wsparli przedstawiciele częstochowskiego regionu NSZZ Solidarność. Uczestnicy wzięli również udział w Sesji Rady Powiatu. Obok podwyżek, pracownicy domagali się poprawy warunków pracy. 

Radni przyjęli wówczas uchwałę w sprawie zwiększenia wydatków z przeznaczeniem na grudniowe (2022) wynagrodzenia w DPS “Dom Kombatanta” łącznie o 115 tysięcy złotych. Pozwoliło to na podniesienie pensji zasadniczej do kwoty 3 490 złotych oraz na wypłatę nagród i premii w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. Nie zaspokoiło to jednak potrzeb pracowników, dlatego w marcu zdecydowali się oni na oficjalne zgłoszenie, trwającego teraz, Sporu Zbiorowego.

Udało się za to wdrożyć działania związane z poprawą warunków pracy. 27 kwietnia 2023 roku w Starostwie Powiatowym rozstrzygnięto przetarg na wykonanie termomodernizacji budynku DPS-u. Inwestycja, której koszt sięgnął niemal 6 milionów złotych, możliwa była była dzięki środkom otrzymanym z rządowego programu Polski Ład oraz dzięki pożyczce zaciągniętej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, poprzedzonej stosowną uchwałą Rady Powiatu.

Do tematu powrócimy.

Poprzednie teksty:

Lubliniec: “Nieludzkie warunki pracy” za najniższą krajową. Pracownicy DPS Dom Kombatanta przyszli po swoje!

Mówili o “nieludzkich warunkach pracy”. Teraz mogą liczyć na poprawę. Termomodernizacja “Domu Kombatanta” stała się faktem! [LUBLINIEC]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.