Lubliniec: VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym” z myślą o walczącej Ukrainie [FILM]

Lubliniec: VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym” z myślą o walczącej Ukrainie [FILM]

W niedzielę 6 marca w Lublińcu odbył się VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”, organizowany przez Wojskowy Klub Biegacza “Meta” oraz Jednostkę Wojskową Komandosów.

W imprezie wzięło udział 170 zawodników.

Trasa biegu wiodła przez obszar Miejskiego Parku Grunwaldzkiego. Start i metę wyznaczono w pobliżu siedziby Jednostki Wojskowej Komandosów.

Dość specyficzna długość dystansu, 1963 metry, symbolizuje rok, w którym zginął ostatni Bohater należący do formacji Żołnierzy Wyklętych – powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu oraz podległym mu służbom w Polsce.

Niemal dwukilometrowy dystans pokonali zarówno zawodnicy zrzeszeni w profesjonalnych klubach, uczniowie szkół, jak i amatorzy, w tym liczna grupa najmłodszych mieszkańców. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i upominki.

Inwazja dokonana przez Federację Rosyjską na Ukrainę spowodowała, że tegoroczna edycja lublinieckiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych miała wyjątkowy charakter. Tuż przed rozpoczęciem zawodów biegacze zamanifestowali swoją solidarność z obywatelami Ukrainy prezentując żółto – niebieską wstęgę z napisem “Zwycięża ten kto wytrwa” oraz skandując: “Chwała Ukrainie”, znane pozdrowienie narodowe, stworzone oraz używane na przestrzeni lat przez członków ukraińskich ruchów narodowowyzwoleńczych.

Zebrano również 1077 złotych na rzecz wsparcia dla obywateli Ukrainy.

Wyniki VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym” dostępne będą na stronie WBK Meta

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.