Mieszkańcy powiatu lublinieckiego zwiedzili Warszawę. [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy powiatu lublinieckiego zwiedzili Warszawę. [ZDJĘCIA]

W miniony piątek grupa mieszkańców powiatu lublinieckiego udała się do Warszawy. Celem podróży był Sejm – uczestnicy wycieczki zwiedzili gmach parlamentu oraz spotkali się z Posłem Ziemi Lublinieckiej, Andrzejem Gawronem. Kolejnym punktem programu była wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz spacer po warszawskiej Starówce.

Organizatorem wyjazdu był Jan Springwald – Przewodniczący Klubu Radnych “Forum Samorządu Lublinieckiego”. W przedsięwzięcie zaangażowali się również Poseł Andrzej Gawron oraz Dyrektor Biura Poselskiego Posła Andrzeja Gawrona, Dawid Smol.

Wsparcie Biura Poselskiego umożliwiło 40-osobowej grupie obejrzenie skomplikowanych wnętrz budynku Sejmu. Uczestnicy, oprowadzani przez przewodnika, zwiedzili m.in. Salę Posiedzeń – miejsce najczęściej kojarzone z pracą parlamentarzystów. Zwiedzający dowiedzieli się, jak wygląda układ miejsc – zarówno przy stole prezydialnym jak i w części przeznaczonej dla przedstawicieli rządu i samych posłów.

Kolejnym, ważnym pomieszczeniem, które zobaczyli uczestnicy wyjazdu, była Sala Obrad Senatu. Mieszkańcy zwiedzili również gabinety przeznaczone dla członków Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz strefę dla prasy. Z uwagi na to, że w tym czasie w sejmowej Sali Posiedzeń nie odbywały się obrady, grupa spotkała kilku znanych parlamentarzystów przemierzających sejmowe korytarze – byli to m.in. posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO) czy poseł Zbigniew Gryglas (PiS).

Gmach Sejmu, wraz z niekończącą się liczbą korytarzy, przejść podziemnych i pomieszczeń biurowych, zrobił na przyjezdnych ogromne wrażenie – Jest mi bardzo miło, że mogę gościć w Sejmie kolejną grupę z terenu powiatu lublinieckiego. Dziękuję za to że, zdecydowaliście się państwo odwiedzić miejsce mojej pracy – podkreślał poseł Andrzej Gawron, który opowiedział o swoich podstawowych obowiązkach i procedurach towarzyszących pracy posła.

Niezwykle interesującym miejscem, w które udali się uczestnicy wycieczki była warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Mieszkańcy wzięli udział w wykładzie, w którym Makler Papierów Wartościowych oraz Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i bankowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna, Krzysztof Sosnowski opowiedział o podstawowych zasadach, na jakich funkcjonuje giełda. Przybliżenie kluczowych zagadnień związanych z samodzielnym inwestowaniem w instrumenty finansowe, a także przedstawienie praktycznych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego, nie było sprawą łatwą lecz stało się ciekawą dawką wiedzy dla uczestników.

Ostatnim punktem piątkowej wycieczki był spacer ulicami Warszawy. Mieszkańcy przeszli do Zamku Królewskiego i na Stare Miasto ulicami Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem. Zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Placu im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy skorzystali przy tym z wiedzy Radnego “Forum Samorządu Lublinieckiego” Damiana Włodarczyka, który opowiedział o historii najważniejszych obiektów napotkanych na trasie spaceru.

W trakcie podróży Radny Jan Springwald przypomniał historię Klubu Radnych “Forum Samorządu Lublinieckiego”. Komitet lublinieckich radnych „Forum” powstał na bazie „NSZZ Solidarność” lat 80-tych. Zakładali go najaktywniejsi ludzie solidarności i Przewodniczący Związków Zawodowych. Byli to m.in.: Ludwik Okwieka, Marian Cyroń, Ireneusz Kłobus, Roman Jerominek, Bolesław Mostek, Roman Marciniak, Edward Karpe i wiele innych osób.

27 maja 1990 r. stworzyli oni pierwszy komitet wyborczy „Solidarność”, jak w całej Polsce, zdobywając ponad 90 % radnych.
W 1994 roku działali już pod nazwą „Forum”. Cztery lata później kontynuowali pracę po zjednoczeniu w Polsce całej prawicy, pod nazwą AWS. Do Rady Miejskiej wszedł wówczas Jan Springwald i nieprzerwanie zasiada w niej do dnia dzisiejszego. Jest najdłużej urzędującym radnym w lublinieckiej Radzie Miejskiej. W 2002 roku, już jako pełnomocnik wyborczy, organizował komitety wyborcze w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku pod nazwą “Forum”, do struktur miejskich i powiatowych.

– Nigdy nie chcieliśmy być komitetem partyjnym, tylko samorządowym, lokalnym, zachowując wartości pierwszej Solidarności, takie jak światopogląd chrześcijański, tradycyjną rodzinę, patriotyzm lokalny i pielęgnację tradycji.  Nie wdajemy się w żadne układy. Wspieramy każdą inicjatywę korzystną dla miasta, bez względu na to, kto ją przedstawia. W Radzie Miejskiej zawsze sprzeciwialiśmy się nadużyciom i występowaliśmy w interesie ogółu mieszkańców – zaznaczał radny Springwald.

W drodze powrotnej z Warszawy głos zabrał również jeden z uczestników wyjazdu, wspomniany Marian Cyroń. Zasłużony mieszkaniec Lublińca opowiedział o swoich przeżyciach z czasów internowania w stanie wojennym. Z wieloma szczegółami przedstawił okoliczności aresztowania, pobyt w zabrzańskim więzieniu oraz dramat rodzin aktywistów ujętych przez komunistyczną bezpiekę.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.