“Nie użyjemy sprzętu”. Zgrzyt na linii OSP Ciasna – Urząd Gminy.

“Nie użyjemy sprzętu”. Zgrzyt na linii OSP Ciasna – Urząd Gminy.

Około godziny 18:00 jednostka zmuszona była do wycofania z podziału: sprzętu ratownictwa technicznego oraz agregatów prądotwórczych – W sobotę taką informację zamieszczono na Facebook’owym profilu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciasnej. Powodem był wygasający termin przeglądu urządzeń. Co na to przedstawiciele gminy? – Dotrzymaliśmy wszelkich procedur w odpowiednim terminie a fizyczne badanie aparatury jest tylko kwestią czasu – tłumaczą urzędnicy. W internecie… zawrzało.

Z ostatnim dniem listopada minął termin przeglądu sprzętu używanego przez naszą jednostkę w ratownictwie drogowym. Chodzi o narzędzia hydrauliczne służące do rozcinania karoserii samochodowych w trakcie interwencji przy wypadkach. Jesteśmy zmuszeni wycofać sprzęt do chwili kiedy uzyskamy aktualizację. Podobnie czynimy z aparaturą prądotwórczą. To nie pierwszy taki przypadek w naszej gminie – mówi Dawid Friedrich z OSP Ciasna. Naczelnik jednostki sugeruje, że procedury podejmowane są w ostatniej chwili – Nie mając pewności, że sprzęt jest sprawny, nie zaryzykujemy teraz użycia narzędzi podczas zdarzenia. Dlaczego gmina, posiadająca ustawowy obowiązek utrzymywania sprzętu w jednostkach, nie podejmuje takich działań z wyprzedzeniem? – pytają strażacy.

Komunikat podany przez OSP Ciasna nie pozostał bez echa. Internauci nie kryli oburzenia z faktu, że tak ważna jednostka, zlokalizowana przy niebezpiecznej drodze krajowej 11, nie doczekała się przeglądu sprzętu w odpowiednim terminie – Czyli gmina umywa ręce i na wasze barki zrzuca finansowanie przeglądów sprzętu i zakup paliwa? Jest to dla mnie absurdalna sytuacja. Zapewne na dniach nowo wybrana rada gminy ustalać będzie budżet na 2019 rok. Myślę, że powinno się zabezpieczyć w budżecie większe środki na utrzymywanie OSP by wyeliminować tą patologię. Życzę Wam wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu – skomentował jeden z użytkowników Facebooka.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Krzysztofem Strzodą, inspektorem ds. obronnych, obrony cywilnej i przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Ciasna – Dotrzymaliśmy wszelkich formalności wynikających z obowiązku dokonywania przeglądów sprzętu ratownictwa technicznego – tłumaczy K. Strzoda – Jednak oferta firmy, która jest jedynym przedstawicielem producenta aparatury [Holmatro – przyp. red.] wpłynęła do nas 21 listopada. Dopiero wtedy mogliśmy zlecić wykonanie badań. Czekamy teraz na przyjazd serwisantów. Z uwagi na to, że pracownicy firmy obsługują jednostki w całej Polsce, przegląd może nastąpić z opóźnieniem. Gmina nie ma na to wpływu i jest uzależniona od oferty, która wpływa w takim a nie innym terminie – wyjaśnia inspektor.

W tym roku koszt aktualizacji wyniesie 676,50 zł brutto w OSP Ciasna i 1045,50 zł brutto w jednostce z Sierakowa Śląskiego. Rozbieżność kwot wynika z ilości urządzeń znajdujących się w obu zestawach. OSP Ciasna i OSP Sieraków są jedynymi posiadaczami tego typu urządzeń na terenie gminy. W obu jednostkach terminy badań ważności urządzeń kończą się w tym samym czasie, 30 listopada. Według strażaków z Ciasnej – dwa lata temu na przegląd urządzeń wykorzystywanych w ratownictwie technicznym oczekiwali oni niemal miesiąc. W tym czasie na okolicznych drogach może wydarzyć się wiele złego. Przegląd agregatów prądotwórczych zaplanowano po nowym roku.

 1. Chciałabym tylko zauważyć, że Gmina określa w swoim zapytaniu ofertowym, w jakim terminie oferent ma złożyć swoją ofertę i NIC nie stało na przeszkodzie, aby zrobić takie zapytanie/rozeznanie (nie wiem w jakim trybie było prowadzone postępowanie na zamówienie przeglądu) na przykład już we wrześniu, ze wskazaniem OBOWIĄZKU oferenta do dokonania przeglądu do końca listopada. Z kolei można również (o ile umowa była zawierana, nie było to jedynie zamówienie) określić kary za niedopełnienie obowiązku przeglądu w terminie.
  Wszystko się da, jeśli się tylko chce. Tym bardziej, że takie sytuacje już miały miejsce, więc Gmina powinna wyciągnąć z poprzednich lat odpowiednie wnioski.

  Odpowiedz
 2. Julian Werner

  Mieszkanko Gminy.
  Takiej informacji nie otrzymaliśmy.
  A już tak przy okazji, prywatnie, uważam, że termin ważności przeglądów powinien być różny w Ciasnej i Sierakowie – np. któraś z jednostek miałaby go na koniec maja a druga na koniec listopada (odstęp pół roku). Wówczas na terenie gminy zachowana jest ciągłość użycia sprzętu przy zdarzeniach drogowych. Teraz, teoretycznie, do rozcinania pojazdów mógłby podjechać np. tylko Lubliniec – oby tak nie było, bo czasem o ludzkim życiu decydują minuty. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.