OFICJALNIE: Ochotnicza Straż Pożarna w Taninie z promesą na zakup nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego!

OFICJALNIE: Ochotnicza Straż Pożarna w Taninie z promesą na zakup nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego!

W poniedziałek 31 maja, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach przedstawiciele 31 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej odebrali promesy na zakup nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych. W tym gronie znalazła się OSP Tanina [gm. Herby] reprezentowana przez druha Radosława Sęka – prezesa jednostki.

W uroczystości wzięli udział: Waldemar Andzel – Poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Strażaków i wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski, Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Tomasz Bednarek – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także komendanci powiatowi i miejscy PSP oraz prezesi OSP z terenu województwa śląskiego.

Jeśli chodzi o powiat lubliniecki, z początkiem roku gotowość do realizacji zakupu nowych samochodów zgłosiły gminy: Ciasna, Herby oraz Kochanowice – Gmina Ciasna dla jednostek OSP w Glinicy, Wędzinie oraz Zborowskiem, gmina Herby dla jednostki OSP w Taninie oraz gmina Kochanowice dla jednostki OSP w Kochanowicach – informował w ostatnich dniach stycznia st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Ostatecznie, po rozstrzygnięciu naboru, zaplanowano zakup 31 samochodów ratowniczo-gaśniczych do jednostek OSP w woj. śląskim o łącznej wartości ponad 26 mln zł. Ochotnicza Straż Pożarna w Taninie była jedyną z terenu powiatu lublinieckiego zakwalifikowaną do otrzymania tegorocznej promesy. Dzięki temu, już za kilka miesięcy, uda się zastąpić… 51-letniego Mercedesa Benz LAF1113B, nowym pojazdem.

– Nasz dotychczasowy samochód szwankował coraz częściej. Ze względu na bezpieczeństwo innych oraz nasze, już w 2019 roku gmina Herby wnioskowała o zakup nowego pojazdu dla OSP Tanina, niestety nie udało się. Determinacja pozwoliła jednak na spełnienie marzeń druhów należących do naszej jednostki – przyznał prezes OSP Tanina Radosław Sęk na początku maja w rozmowie z lublinieckim.pl

Jeszcze w 2015 roku OSP Tanina nie notowała na swym koncie ani jednej interwencji! W roku 2018 było to zaledwie 9 wyjazdów, w 2019 – 17 przeprowadzonych akcji, natomiast już w 2020 roku druhowie z Taniny zadysponowani zostali do 24 zdarzeń.

Zakup nowych samochodów zostanie sfinansowany z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dla jednostek włączonych do KSRG i spoza KSRG, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, samorządów terytorialnych oraz środków przekazywanych na ten cel przez zakłady ubezpieczeń.

W trakcie poniedziałkowych uroczystości posłowi Waldemarowi Andzelowi oraz Jerzemu Sodzawicznemu, prezesowi OSP Goczałkowice – Zdrój wręczona została, nadana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, srebrna odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Odznaczenia dokonał Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski w asyście swoich zastępców.

W siedzibie KW PSP nastąpiło również wręczenie 7 aktów włączenia jednostek OSP z terenu województwa śląskiego do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Akty otrzymały następujące jednostki:

powiat będziński – OSP Toporowice,
powiat kłobucki – OSP Parzymiechy,
miasto Katowice – OSP Katowice-Podlesie,
powiat pszczyński – OSP Goczałkowice-Zdrój,
powiat rybnicki – OSP Bełk,
powiat żywiecki – OSP Koszarawa,
miasto Jaworzno – OSP Osiedle Stałe.

Dofinansowanie na zakup nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych:

NFOŚiGW/WFOŚiGW – 6 265 000 zł.
KSRG – 4 510 000 zł.
MSWiA – 1 005 000 zł.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – 3 000 000 zł.
samorządu terytorialnego – 8 810 000 zł.
środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych – 760 000 zł.

Na podstawie / zdjęcie: KW PSP w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.