Ogólnopolski ranking szkół średnich 2019. Znamy wyniki placówek z POWIATU LUBLINIECKIEGO!

Ogólnopolski ranking szkół średnich 2019. Znamy wyniki placówek z POWIATU LUBLINIECKIEGO!

9 stycznia Wydawnictwo “Perspektywy” opublikowało Ranking Liceów i Techników, sporządzony na podstawie osiągnięć szkół średnich uzyskanych w 2019 roku. W tegorocznym zestawieniu wzięto pod uwagę dane z 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników. W edycji 2019 sklasyfikowano m.in. szkoły z terenu powiatu lublinieckiego – z jakim wynikiem?

.

RANKING LICEÓW

Wyraźny spadek, w porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku zanotowało II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu, przesuwając się z miejsca 306 na pozycję 435. Szkole, działającej przy lublinieckim “Kaziku”, dało to jednocześnie 48 miejsce w województwie śląskim – spadek o 12 “oczek”.

Z silnego awansu cieszy się natomiast lublinieckie I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, które znalazło się na miejscu 410. Uczniowie z ul. Sobieskiego chwycili więc za ogon dwie sroki, ponieważ przeskok z 497 pozycji pozwolił im na wyprzedzenie kolegów z sąsiedniej szkoły. Podobnie było w wymiarze wojewódzkim, w którym “Mickiewicz” okazał się lepszy od “Kazika” o dwa oczka (46).

Liceum Ogólnokształcące w Psarach, reprezentujące Gminę Woźniki, sklasyfikowano na miejscu 875 – to odległa lokata ale również awans w stosunku do 907 pozycji zajętej w 2018 roku i 101 miejsce na Śląsku.

Najlepszym liceum z terenu województwa śląskiego okazało się V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku – Białej, zajmując jednocześnie 20 miejsce w Polsce, co wyraźnie wskazuje, że szkoły w naszym regionie znacznie ustępują odpowiedniczkom w innych województwach. W skali całego kraju zwyciężyło Uniwersyteckie LO z Torunia (w roku 2018, miejsce 5).

RANKING TECHNIKÓW

Po bardzo dobrych wynikach osiąganych w poprzednich latach, w swojej klasyfikacji Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu (“Kazik”) notuje spadek z 33 na 55 miejsce w skali kraju. Wpłynęło to także na regres w skali województwa śląskiego – z 5 na 8 lokatę.

Technikum nr 3 w Lublińcu, znajdujące się przy ulicy Klonowej, sklasyfikowano w przedziale powyżej 500 miejsca, gdzie nie wyszczególnia się już cząstkowych pozycji. W województwie śląskim zajęło 109 miejsce.

Najlepszą szkołą w skali kraju okazało się Technikum Mechatroniczne z Warszawy, które zachowało pozycję lidera z poprzedniego rankingu. Na Śląsku króluje Technikum nr 1 w Gliwicach – najlepsza szkoła średnia w naszym regionie jest jednak dopiero 22 placówką w Polsce. To analogia w stosunku do zestawienia liceów.

*     *     *

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę szkoły, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Kryteria Rankingu Liceów 2020 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2020 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Zdjęcie: ZS nr 1 Lubliniec (Facebook)

  1. Helena

    Witam! Podepnę się pod Pana artykuł z czymś, co się mocno z nim wiąże.
    Tekst Jolanty Dobrzyńskiej, który dopiero wczoraj zauważyłam, chyba nic nie stracił ze swej aktualności, choć powstał prawie dwa lata temu. Przypuszczam, że zainteresuje i rodziców, i nauczycieli, w większości być może nieświadomych tego, co jest przygotowywane dla nas i pewnie już wdrażane w naszym systemie oświaty.
    https://naszdziennik.pl/mysl/206047,dlawienie-edukacji.html

    Odpowiedz
  2. Strajkujcie dalej kochani nauczyciele

    Odpowiedz
  3. Tekst do którego podano link jest z przed roku, a nie dwu. Tekst ten jest bardzo ogólny i mało knstruktywny. Nie wiele wnosi też przedstawiony wyżej ranking szkół, który ma na celu przecież tylko unifikację szkolnictwa.
    To nam historia zatacza koło, wraca urawniłowka.
    A czy przypominają sobie Państwo kto i kiedy zlikwidował egzaminy na uczelnie wyższe, czy też wprowadził amnestię i poprawianie matur.
    Czy to były dyrektywy UE.

    Odpowiedz
    • Helena

      Dzięki za uważność i sprostowanie (chyba mi się “uśredniły” daty: powstania tekstu i ogłoszenia wizji Europejskiego Obszaru Edukacji:), przepraszam.
      Prawie wszystkie unijne dyrektywy są ogólnikowe, mało precyzyjne i “rozlazłe”. Być może jest to zamierzone, bo pod tak pisane instrukcje wszystko można potem podciągnąć i każde rozszerzenie i uzupełnienie do nich dopasować. Siłą rzeczy trudno je precyzyjnie omawiać, dlatego bardzo podziwiam osoby, którym udaje się przez taki słowotok przebrnąć i jeszcze sensownie go zinterpretować.

      Odpowiedz
      • Fajnie jest. Podoba się Pani styl dyrektyw UE?
        Artykuł do którego zamieściła Pani link, jest dokładnie taki jak pisze Pani o dyrektywach UE.
        Przy okazji: może by połączyć tą dysputę z: http://lubliniecki.pl/15288-2/
        Wydają mi się te dwa wątki być coraz bliżej.
        Może by połączyć te dwa wątki?
        Szanowna redakcjo, co na to?

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.