PILNE. Trzymiesięczny areszt dla jednego z podejrzanych o podpalenie lasu w Herbach.

PILNE. Trzymiesięczny areszt dla jednego z podejrzanych o podpalenie lasu w Herbach.

W sobotni wieczór około 19.50 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w Herbach. W rejon pożaru udali się policjanci, celem ustalenia okoliczności zdarzenia. Na miejscu okazało się, że jednego z mężczyzn, mogącego mieć związek z pożarem, ujął funkcjonariusz służby więziennej z Zakładu Karnego w Herbach.

Mundurowi dotarli również do innego mieszkańca, który mógł mieć związek ze sprawą. Za popełnione przestępstwo sprawcy może grozić nawet 10-letni pobyt za kratami.

Prawdopodobnym podpalaczem okazał się 26-letni mieszkaniec gminy Herby. Mężczyzna był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu. Ponadto posiadał przy sobie przedmioty, które wskazywały, że mógł dokonać podpaleń lasu.

W trakcie akcji gaśniczej policjanci intensywnie ustalali okoliczności zdarzenia. Jak się okazało, zatrzymany mężczyzna mógł nie działać sam i w zdarzeniu najprawdopodobniej brał udział inny mieszkaniec gminy Herby. Szybko ustalono jego miejsce zamieszkania gdzie patrol dokonał zatrzymania 24-latka.

Obaj mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu mężczyznom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa poprzez sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru lasu, za które grozi nawet 10-letni pobyt w więzieniu – informuje kom. Marek Wręczycki, oficer prasowy KPP Lubliniec.

Wobec jednego ze sprawców zastosowano dozór policyjny, natomiast w przypadku 26-latka dziś Sąd Rejonowy w Lublińcu podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące.

W wyniku pożaru spaleniu uległo 1,7 hektara drzewostanu znajdującego się w kompleksie Nadleśnictwa Herby i Nadleśnictwa Koszęcin. W akcji gaśniczej brały udział 22 zastępy straży pożarnej jeden śmigłowiec oraz trzy samoloty Dromader. Działania rozpoczęły się w sobotę o godzinie 19:30, a zakończyły się następnego dnia, przed godziną 12:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.