Pomnik na Placu Golasia w Lublińcu i przemilczana prawda o polskich Bohaterach – pisze Krystyna Andrzejewska

Pomnik na Placu Golasia w Lublińcu i przemilczana prawda o polskich Bohaterach – pisze Krystyna Andrzejewska

Dla Powstańców Śląskich wzniesiono ok. 1960 r. pomnik na Pl. Pawła Golasia w Lublińcu w pobliżu koszar wojskowych. Pomnik wpisano do Ewidencji Miejsc Pamięci jako Pomnik Powstańców Śląskich.

Na Pomniku można przeczytać inskrypcję z czasów PRL: PAMIĘCI POLEGŁYCH ZA POLSKOŚĆ ZIEMI ŚLĄSKIEJ. Mimo, że w inskrypcji Pomnika Powstańców “Powstańcy Śląscy” są podmiotem domyślnym, to historycy wiedzą, że na Śląsku za polskość Ziemi Śląskiej polegli Powstańcy Śląscy, którzy w latach 1919 – 1921 walczyli o polskość i powrót Ziemi Śląskiej do Macierzy.

Przemilczana prawda o martyrologii kilkudziesięciu tysięcy Żołnierzy Niepodległościowych, wśród nich byłych żołnierzy Wojsk Powstańczych – w II wojnie światowej.

Po agresji niemieckiej w 1939 roku część żołnierzy Wojska Polskiego poległa w obronie Ojczyzny – nie zaś za polskość Śląska, a harcerze z ruchu oporu upamiętnieni na tablicy z roku 2018 zostali pomordowani w niemieckiej zbrodni – za walkę z niemieckim okupantem.

W 2017 i 2018 r. na ścianach Pomnika, staraniem potomków 74 Pułku Piechoty (później nazwanego 74 Górnośląskim Pułkiem Piechoty), zamontowano tablice upamiętniające 74GPP i harcerzy, a nazwy tablic dołączono do nazwy Pomnika. Niestety, na tablicy pamiątkowej umieszczonej na Pomniku w 2017 roku treść napisu kojarzy żołnierzy 74 Pułku z powrotem Ziemi Lublinieckiej do Macierzy, który to powrót zawdzięczamy Powstańcom Śląskim, walczącym w Wojsku Powstańczym z komendantem Pawłem Golasiem.

Na Pomniku Powstańców Śląskich powinna znaleźć się przede wszystkim inskrypcja upamiętniająca Powstańców Śląskich za niezłomną walkę o powrót Ziemi Śląskiej do Macierzy, jak i poległych w Powstaniach Śląskich w latach 1919 – 1921, ale także Powstańców Śląskich pomordowanych w Niemieckiej Zbrodni 1939 ITAB (Intelligenzaktion, U. Tannenberg, AB) oraz w sowieckiej Zbrodni Katyńskiej 1940.

Martyrologia weteranów Powstań Śląskich pomordowanych przez niemieckiego lub sowieckiego agresora z 1939 r. jest mało znana tym bardziej prawda o tych zbrodniach na Powstańcach Śląskich powinna znaleźć się na Pomniku Powstańców Śląskich na Pl. Pawła Golasia w Lublińcu.

W czasach PRL nie uczono o martyrologii Powstańców Śląskich w czasie II wojny światowej. Jedynie sami możemy szukać wiedzy o niemieckiej zbrodni rozpoczętej w 1939 r., a wykonywanej pod kryptonimami Intelligenzaktion, Unternehmen Tannenberg, Ausserordentliche Befriedungsaktion (ITAB) na kilkudziesięciu tysiącach Żołnierzy Niepodległościowych 1918-1921, z Kresów Zachodnich lub Generalnego Gubernatorstwa, wśród nich na Powstańcach Śląskich pomordowanych za ich walkę o powrót Śląska do Polski w III Powstaniu Śląskim.

Propozycja napisu na Pomniku Powstańców Śląskich na Pl. Pawła Golasia, napisu upamiętniającego Ich walkę, męczeństwo w latach 1919-1921 oraz przemilczaną martyrologię Powstańców Śląskich w niemieckiej zbrodni ITAB 1939.

Krystyna Andrzejewska

  1. “a harcerze z ruchu oporu upamiętnieni na tablicy z roku 2018 zostali pomordowani w niemieckiej zbrodni – za walkę z niemieckim okupantem”.
    OBAWIAM SIĘ ŻE MŁODE POKOLENIE ŻLE PRZYJMIE PRZEKAZ TEKSTU.

    Odpowiedz
  2. a harcerze z ruchu oporu upamiętnieni na tablicy z roku 2018 zostali pomordowani w niemieckiej zbrodni – za walkę z niemieckim okupantem.
    CHYBA WKRADŁ SIĘ BŁĄD DO TEKSTU?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.