Posłowie Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron oraz Przemysław Witek złożyli Ślubowanie w Sejmie [FILM]

Posłowie Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron oraz Przemysław Witek złożyli Ślubowanie w Sejmie [FILM]

13 listopada, w trakcie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, odbyło się Ślubowanie 460 posłów i posłanek wybranych w Wyborach Parlamentarnych w dniu 15 października.

W Ślubowaniu udział wzięli posłowie Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron [Prawo i Sprawiedliwość] oraz Przemysław Witek [Koalicja Obywatelska]

Rotę Ślubowania o treści: “Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej” – odczytał Marek Sawicki, marszałek senior powołany przez prezydenta do poprowadzenia pierwszych obrad X kadencji.

Następnie każdy z posłów, po wyczytaniu jego nazwiska, wstał ze swojego miejsca w ławach poselskich i wypowiedział słowo: “Ślubuję” oraz mógł dodać zdanie: “Tak mi dopomóż Bóg”.

Odmowa Ślubowania jest równoznaczna ze zrzeczeniem się mandatu poselskiego.

W Wyborach do Sejmu Andrzej Gawron, dla którego będzie to już trzecia kadencja w Parlamencie, uzyskał 13 239 głosów natomiast Przemysław Witek, jeden ze 117 debiutantów w Sejmie, cieszył się poparciem 5 121 wyborców. Kandydaci ubiegali się o poselski mandat w Okręgu nr 28 (Częstochowa oraz powiaty: lubliniecki, częstochowski, kłobucki i myszkowski).

Przed aktem Ślubowania, zgodnie z harmonogramem inauguracji, odśpiewano Hymn Polski, a także wysłuchano Orędzia Prezydenta Andrzeja Dudy i wystąpienia Marszałka Seniora. Po zakończonym Ślubowaniu, kolejnymi punktami programu pierwszego posiedzenia były m.in. złożenie dymisji rządu oraz podsumowujące wystąpienie premiera, wybór marszałków oraz wicemarszałków Sejmu.

Marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia (Trzecia Droga), który stosunkiem głosów 265 do 193 pokonał w głosowaniu Elżbietę Witek zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość.

Funkcję wicemarszałka obejmą: Dorota Niedziela, Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelska), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Krzysztof Bosak (Konfederacja). Głosami opozycji posłowie odrzucili kandydaturę Elżbiety Witek (PiS). Prezydium Sejmu, które w drodze wcześniejszego głosowania ma składać się z sześciu osób, uzupełnione zostanie zatem w innym terminie.

.

FILM, źródło: Sejm RP [YouTube]

Czytaj również:

Już wszystko jasne! Ziemia Lubliniecka ma dwóch posłów w Sejmie! [wyniki, frekwencja, statystyki]

  1. Czy pojęcie historyczne Ziemia Lubliniecka, nie jest nadużywane. To bardzo stare określenie czegoś, co kiedyś istniało. Czy istnieje nadal? Panom posłom, gratuluję i życzę, aby w zgodzie działali dla dobra wszystkich

    Odpowiedz
  2. To teraz czekamy na ruch, a nawet ruchy Pana Posła Witka dla społeczności lokalnej. Do startu gotowy(?)… START! Skoro alarmował w swojej w kampanii wyborczej o złym stanie szpitala powiatowego w Lublińcu (http://lubliniecki.pl/sp-zoz-lubliniec-oddzial-pediatryczny-zagrozony-odciecie-ogrzewania-kandydat-na-posla-ujawnia-szokujace-informacje-film/) to może zacznie od tego, … i … czekamy na wyniki pracy Pana Posła!

    Odpowiedz
  3. DZIEN DOBRY PANOM POSLOM -:::::::- DLA DOBRA NASZEGO MIASTA I REGIONU PROSZE DZIALAJCIE PRACUJCIE RAZEM POMIMO ROZNICY ZDAN; POGLADOW: OBYDWOJE JESTESCIE WYBRANI PRZEZ LUDZI Z TEGO REGIONU PROSZE POZOSTAWCIE WASZE EGO DLA DOBRA NAS NIEZROZUMIENIE I NAWISC TO PIERWSZ STOPIEN DO ZLEGO TAM GDZIE DWOJE WALCZY TRZECI SKORZYSTA —- Z POWAZANIEM LUBLINICZAN

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.