Powiat lubliniecki świętował Niepodległość: podziel się filmami i zdjęciami!

Powiat lubliniecki świętował Niepodległość: podziel się filmami i zdjęciami!

Za nami długo wyczekiwana, 100 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. W całym kraju odbyły się liczne imprezy związane w tym wyjątkowym wydarzeniem. Nie licząc kilku gmin, bardzo udany przebieg miały inicjatywy podjęte przez instytucje i środowiska działające na terenie powiatu lublinieckiego.

Świętowanie rozpoczęło się już w poprzednim tygodniu, głównie w szkołach i przedszkolach, w których przygotowano akademie, konkursy, wystawy czy wizyty na cmentarzach. Cieszy olbrzymie zaangażowanie dzieci i młodzieży, a także wsparcie nauczycieli w celebrowaniu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Niedzielny poranek to przede wszystkim Msze Święte w intencji Ojczyzny. Jak co roku, na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu, mieszkańcy powiatu wzięli udział w uroczystym nabożeństwie z asystą kompanii honorowej Komandosów z Jednostki Wojskowej Komandosów. W mszy uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych – z Burmistrzem Miasta Edwardem Maniurą i Starostą Powiatowym Joachimem Smyłą, a także delegacje instytucji, organizacji pozarządowych, kombatanci oraz liczna społeczność powiatu. Składano kwiaty i wieńce – Należy pamiętać o fundamentalnych wartościach, które kształtowały naszą państwowość, zawierając się w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił w trakcie swego wystąpienia Poseł na Sejm RP, Andrzej Gawron.

Nie zabrakło również wydarzeń sportowych – na Stadionie Miejskim w Lublińcu odbył się XII Bieg Niepodległości. W imprezie wzięło udział niemal 2 tysiące mieszkańców, m.in. tworząc imponujący, żywy napis “1918 – 2018” (zdjęcie). Organizatorem spotkania był Wojskowy Klub Biegacza “Meta”.

Popołudniowe wydarzenia to przede wszystkim koncerty i przedstawienia, co prawda zorganizowane w nie wszystkich gminach, ale za to cieszące się dobrą frekwencją i patriotycznym wydźwiękiem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się lublinieckie wydarzenia muzyczne: “Niepodległy Śląsk” oraz “Razem Świętujmy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości”. Programy o tematyce niepodległościowej przygotowano również w Lisowie, Olszynie, Strzebiniu, Koszęcinie i Woźnikach.

Przypominamy, że w poniedziałek o godz. 18:00 odbędzie się ostatni koncert z cyklu „Niepodległy Śląsk”. Zapraszamy do hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Herbach ul. Katowicka 6. Więcej TUTAJ.

JEŚLI POSIADAJĄ PAŃSTWO FILMY LUB ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI W WASZYCH MIEJSCOWOŚCIACH, PROSIMY O ZAMIESZCZENIE MATERIAŁÓW (wraz z krótkim opisem) NA NASZYM PROFILU W PORTALU FACEBOOK – TUTAJ.  

Zdjęcie: WKB Meta Lubliniec

  1. Bieg i to wszystko co przygotowano dla mieszkańców Lublińca ????

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.