Powiat lubliniecki w województwie częstochowskim? [ANKIETA portalu lubliniecki.pl]

Powiat lubliniecki w województwie częstochowskim? [ANKIETA portalu lubliniecki.pl]

Powraca temat utworzenia województwa częstochowskiego, powiat lubliniecki miałby być jego częścią – pisze Aneta Konieczny na łamach oficjalnej strony Starostwa Powiatowego w Lublińcu – Dyskusja rozgorzała po tym, jak coraz głośniej zaczęto mówić o podziale administracyjnym województwa mazowieckiego – podkreśla autorka.

Jak wskazuje Aneta Konieczny, zwolennikami takiego pomysłu są między innymi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński [PiS] i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk – Mielibyśmy nie tylko realny wpływ na budżety gmin i powiatów ale również mielibyśmy wpływ na budżet marszałka i wojewody – zauważył prezydent miasta w niedawnej wypowiedzi dla TVP Katowice – To jest walka, która od początku naszego wspólnego nieszczęścia, kiedy straciliśmy województwo, została podniesiona i toczy się z sukcesami na miarę możliwości – przekonuje Szymon Giżyński.

Co na to przedstawiciele powiatu lublinieckiego? – Jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom ze względów ekonomicznych, politycznych kulturowych i historycznych. Nasz pogląd wyraziliśmy uchwałą Rady Powiatu w 2015 roku, w której stanowczo sprzeciwiamy się próbom wyłączenia powiatu lublinieckiego ze struktur administracyjnych województwa śląskiego i włączenia nas w ewentualnie tworzone województwo częstochowskie. Oczywiście nie mamy nic przeciwko utworzeniu takiego województwa, ale bez nas – mówił starosta Starosta Lubliniecki Joachim Smyła w materiale TVP.

Mieszkańcy Ziemi Lublinieckiej już raz doświadczyli takich siłowych „przesunięć”. Potraktowano nas – Ślązaków – jak pionki na szachownicy. W 1975 r. komuniści siłowo wyrwali powiat lubliniecki ze struktur ówczesnego województwa katowickiego i przyłączyli do nowo powstałego województwa częstochowskiego. To było dla mieszkańców naszej ziemi prawdziwym nieszczęściem. Nasze korzenie zawsze były i będą na Śląsku, czego najlepszym przykładem było zdecydowane NIE dla odłączenia Ziemi Lublinieckiej ze Śląska wyrażone w plebiscycie w czerwcu w 1981 roku – dodał Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki na łamach oficjalnej witryny Starostwa.

Co ciekawe – odmiennego zdania w stosunku do wiceministra Giżyńskiego jest poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron, choć obaj parlamentarzyści reprezentują ten sam klub. Swoje stanowisko Andrzej Gawron umocnił w oświadczeniu poselskim przedstawionym już w dniu 14 stycznia 2016 roku – Działając w imieniu własnym, terenowych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz w imieniu mieszkańców powiatu lublinieckiego, opowiadam się zdecydowanie i jednoznacznie za dalszą przynależnością powiatu lublinieckiego do struktur województwa śląskiego – deklarował z mównicy sejmowej. Swoje zdanie podtrzymał w trakcie Sesji Rady Miejskiej w Lublińcu w dniu 25 września 2019 – samorządowcy jednogłośnie przyjęli wówczas uchwałę w sprawie wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec ponownego przyłączenia Lublińca i ziem powiatu lublinieckiego w struktury ewentualnie tworzonego województwa częstochowskiego.

Częstochowa jest 13. pod względem wielkości miastem w kraju, liczy obecnie ponad 220 tys. mieszkańców i jest największym miastem pozbawionym statusu wojewódzkiego. Jest przy tym większa od siedmiu miast wojewódzkich.

ANKIETA PORTALU LUBLINIECKI.PL

Czy popierasz włączenie powiatu lublinieckiego do ewentualnie powołanego woj. częstochowskiego?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY – również w portalu Facebook

Na podstawie:
lubliniec.starostwo.gov.pl
TVP Katowice

Grafika:
wikipedia.pl

 1. Granica odwieczna byla w Herbach i niech tak pozostanie, czestochowiacy sie brzydza slazakami a My czestochowiakami (medalikarzami). Powiat Lubliniec od zawsze byl i jest Slaski !!!!

  Odpowiedz
 2. Pan Karol Wenger, jak powyzej , ma racje. Czestochowiacy nie lubia Slazakow, pomiataja nimi. Moj sp. wujek, brat matki Robert Witt, wiezien obozow w Majdanku i Buchenwald Kommando Dora, czlonek ZBoWiD-u, musial w sprawie swojej renty kombatanckiej udac sie do wyzszej instancji w Czestochowie. Urzednik wysluchawszy jego wywodu odpowiedzial “Niech sie Pan najpierw nauczy mowic po polsku a potem przychodzi do polskiego urzedu”. Moj wujek przytaczal te slowa przy wielu sposobnosciach, dlatego je pamietam. Czul sie wtedy bardzo obrazony; on nie byl prostakiem, mial ukonczona szkole rolnicza w Tarnowskich Gorach. Mowil oczywiscie z akcentem i nalecialosciami slaskimi, Polacy to zmiejsca wyczuwaja i drwia ze Slazakow. Czy to nie jest przypadkiem tez dowod , ze Slazacy to jedfnak nie Polacy ?

  Odpowiedz
  • Śląsk prze 600 lat był poza Polską, a gwara śląska przetrwała, i pomimo licznych germanizmów jest gwarą języka polskiego. I zamiast to podziwiać i szanować pluje się często na nas Ślązaków i na naszą mowę.

   Odpowiedz
  • Ślonzok to niy polok-Mie w całym kraju padajom że chyba Pan Ślonzok bo taki akcynt mom,korzyni niy do sie ukryć a dzisiej urzyndnik jak sie niy umi łodniyś do petynta to rasista widać i trza do Niego po rasistowsku godać!

   Odpowiedz
 3. Kto jest trochę starszy i nie ma sklerozy ten wie jak byliśmy traktowani po macoszemu przez Częstochowe (jako władzę) i częstochownian (ludzi)
  Oby nigdy więcej
  dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi.

  Odpowiedz
 4. doskonale pamietam, jak pod koniec lat siedemdziesiątych – a wtedy do tzw. województwa częstochowskiego należał też Dobrodzień… – gdy ktoś z Dobrodzienia był w Urzędzie Wojewódzkim to nazywano ich : “CI OD GERINGA”. …

  Odpowiedz
 5. A co nam dały Katowice? Olewka jeśli chodzi o metropolię, olewka jeśli chodzi o połączenia autobusów miejskich z Tarnowskimi Górami, olewka jeśli chodzi o szpital. Lubliniec leży tam gdzie leży, ani to Częstochowa ani to Śląsk, taka jest prawda. Nikomu to miasto nie pasuje. Przestańcie się oszukiwać i robić się Ślązakami na siłę!

  Odpowiedz
  • Hanysso, do kogo ta mowa ?! pewnie do tych z Podkarpacia, znam takich, co sie wola juz nie przyznawac do swoich przodkow z tych malowniczych chat z fekaliami za sciana domu. Ale znamy tez takich z Kongresowki co na podrabianych papierach o pochodzeniu podawali sie za Slazakow by dostac sie do Niemiec. A co do Katowic, to czytalam niedawno, ze tam wiecej goroli niz miejscowych.

   Odpowiedz
  • Katowice , Sosnowiec i Swietochlowice “za rzeka” to nie Slask. Nie wazne jakl nas traktuja wladze w zdecydowanej wiekszosci ” GOROLE” My sie czujemy Slazakami i tak niech zostanie.

   Odpowiedz
 6. Lekarze z Czewy przyjmujący w Szpitalu Lublinieckim podczas rozmowy z pacjentem +50 pod nosem drwią lub przekręcają słowa jak ktoś “godo” a nie mówi

  Odpowiedz
 7. Witam
  Po pierwsze temat dotyczy mieszkańców Lublińca i powiatu, tym czasem piszą ludzie dawno mieszkający bardzo daleko stąd. Osobiście ponad 45 lat przepracowałem z częstochowianami. Mogę stwierdzić krótko nie są tacy źli jak ich niektórzy malują, przeciwnie wielu z nich to mądrzy i zacni ludzie. Od innych często otrzymujemy zapłatę za nasze postępowanie.
  W czasach kiedy należeliśmy do woj. częstochowskiego byliśmy drugim miastem po Częstochowie z wynikającymi z tego przywilejami. Które miejsce zajmujemy w katowickim i co z tego wynika lepiej nie mówić. Uważam, że ewentualny powrót do woj. częstochowskiego mógłby stanowić realną szansę na rozwój miasta i powiatu.

  Odpowiedz
  • Janko czy jak Ci tam na imie lub pod jakim nickiem sie ukrywasz powiem tak: takich jak Ty nazywa sie na Slasku i w Lublincu ZAPRZANIEC !!!! W Lublincu jest sporo zaprzancow , przybyli wlasnie z Czestochowy i sie uwazaja za Slazakow. Jestem na tyle stary ze pamietam jak wszystkie firmy nie mogly miec innego Dyrektora jak czestochowiaka. Taki “Lugamet” rozkradziony przez Dyrektora Technicznego rodem z Czestochowy , ktory zrabowane maszyny i urzadzenia za bezcen wykorzystal do otwarcia swojego interesu po zmianach politycznych. I tak mozna by mnozyc bez konca. Dla ludzi urodzonych w Lublincu bylo najwyzej stanowisko podrzedne a musial sie bardzo starac zeby zatrzec info ze urodzil sie w Lublincu. Dla informacji podaje ze urodzilem sie w Lublincu – Steblowie w 1942 roku i Lubliniec jest i bedzie zawsze rodzinnym miastem. Obecnie mieszkam w Hannover ( Niedersachsen) bo w 1988 roku mnie i mojej rodzinie grozil glod i nedza a Ojciec zapytany jak dlugo komuna bedzie w Polsce – powiedzial zawsze !!! a na pewno 100 lat. Pomylil sie za kilka miesiecy komuna padla – ja o tym nie wiedzialem ale komunisci juz wiedzieli i przkrztalcali sie na kapitalistow. NIGY wiecej komuny – NIgdy wiecej Czestochowy.

   Odpowiedz
 8. Proszę się poduczyć z geografii a potem podejmować głos w dyskusji.

  Odpowiedz
 9. Mr Hanysso,
  Mosz racjo. Katowice majom nos żici.
  Ale, kieby tak rychtik na sprawa, historycznie wejżeć to Lubliniec boł łod poczontku ślonski, a Katowice ni.
  A Czynstochowioki mieli nos tak samo w żici, zresztom jak Warszawioki.I co tero? Terozki momy pod Łopole iść? Bo że kiejś to boła Rejyncjo Łopolsko?Jak by nie boło, Cznstochowioki, czy jak kto chce: Medalikoże, to tyż ludzie, jo tam do nich nic nie mom. Ale niech tyż nos łosawiom w spokoju. Ni widzam tego co by sie meli my tam wrocić.Mie sie zdo, co to gorole z Warszawy tukiej miyszasjom, co by nos powadzić. Ale łoni takie byli łod zawsze, za staryj Polski niboszczki i za PRL.No ja, przijechali na Ślonsk gorole na połomanym kole, strugali sie kguciki, a tera som kierowniki, a nojgorsze, że to jakieś homoniewiadomo jak POTrzaskowski.

  Odpowiedz
 10. Częstochowa kojarzy się z odwieczna wiara i duma, a Śląsk? Syf i węgiel. Mieszkańcy lublinca jak to Polacy aby nadawać sobie sztuczny sens życia muszą z kimś walczyć więc wybrali sobie mieszkańców Częstochowy. Na całe szczęście rządzenie jest zadaniem władzy nie obywateli. Liczę na pozytywne zatwierdzenie tej ustawy i zrobienie niechcianego “dobrze” mieszkańcom powiatu Lubliniec kiego. Władza ma być skuteczna, nie lubiana! Ahoj

  Odpowiedz
 11. Nie bez powodu w Częstochowie mówi się “normalny czy z Lublińca?”

  Odpowiedz
  • Częstochowianie mają wiele kompleksów i chcą je odreagować na Ślązakach, w Lublińcu “Psychiczni” są zamknięci w Częstochowie nie zawsze 🙂

   Odpowiedz
 12. Czas na powrót jedynej słusznej struktury

  Odpowiedz
 13. Może powiat Lubliniecki przeszedłby do województwa Opolskiego ???????
  Myślę że tam obowiązują wyższe standardy, wystarczy popatrzeć na drogi…droga krajowa 46 granica województw Gwoździany-Dobrodzień i widzi się różnicę. Częstochowa to zakompleksione cwaniaczki, a o drogach w Częstochowie to nie wspomnę wystarczy wjechać krajową 46 w Wyrazowie do Częstochowy. NIE DLA WOJEWÓDZTWA CZĘSTOCHOWSKIEGO !!!!!!

  Odpowiedz
  • Janus GEORG THOMAS Sierpień 21, 2020, 9:45 pm

   kajs tam powiatowi lubliniekymu do czynstochowy, chopie dej sie pokoj a klupni sie w dekel ale richtich fest….paropkow poczebujom abo jak..niych sie lodwalom lod slonskyj ziymie..majom swoji wielkopolski genug..rajcujom jak chcom.kombinujom jak mogom,,bo sie jakymus po znajomosci wladzy zachcywo…pjeronie kombinatory..

   Odpowiedz
 14. Wierzyć mogecie w byle co i asić sie byle cym. Ślonzoki wierzom w Ponbocka i Nojśwyntszo Paniynka i tyż majom swoja duma, ni jakiś erzac.
  Na cołkie szczyńście, bolszewikow my pognali już ze Ślonska, co mieli w żici ludzi. A tero momy tu demos-kratos.
  No ja, cosik sie komuś belonto po prożnym łbie.
  Mocie among.
  Po co powiat lubliniecki po Częstochową, jak go się tam nie chce?, na dodatek obraża i lekce-sobie-waży. Ani nos wom nie trza i nos nie chceta, ani my do wos nie chcymy i tyż nom do wos nie trza!!! Po co i ło czym tu godka??? Mocie prawie!!! Łostowcie nos w spokoju.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.