POWIAT: Orliki otwarte tylko w jednej gminie. Oświadczenie samorządowców kontra niecierpliwość internautów

POWIAT: Orliki otwarte tylko w jednej gminie. Oświadczenie samorządowców kontra niecierpliwość internautów

W piątek, w przestrzeni publicznej pojawiło się Oświadczenie Burmistrzów oraz Wójtów Gmin Powiatu Lublinieckiego, w którym samorządowcy poinformowali o wydłużeniu czasu zamknięcia boisk i innych obiektów sportowych do niedzieli 24 maja. Nie jest wykluczone, że w zależności od sytuacji, ten termin może jeszcze ulec zmianie. 

Jedyną gminą, która udostępniła mieszkańcom boiska wielofunkcyjne Orlik jest jak dotąd Ciasna.

Z pierwszych komentarzy internatów jasno wynika, że decyzja władz jest dla nich niezrozumiała, zwłaszcza po niedawnym otwarciu targu zielnego w Lublińcu czy w obliczu trzeciego etapu rządowego luzowania obostrzeń, w którym ujęto również obiekty sportowe.

W opublikowanym oświadczeniu burmistrzowie i wójtowie argumentują swoją decyzję trudną sytuacją epidemiczną w powiecie lublinieckim – W trosce o państwa bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu ograniczenia bezpośrednich kontaktów większej liczby osób, podjęto decyzję o dalszym wyłączeniu z użytkowania boisk oraz innych obiektów sportowych do dnia 24 maja 2020 roku, z możliwością przedłużenia tego terminu. Prosimy mieszkańców o zrozumienie i uszanowanie naszej decyzji. W walce z tak trudnym przeciwnikiem, jakim jest wirus SARS-CoV-2, musimy działać konsekwentnie i solidarnie. Wierzymy, że jest to najlepszy sposób aby przetrwać ten trudny dla wszystkich czas i jak najszybciej powrócić do normalności – czytamy w treści oświadczenia.

Jedyną gminą, która w mijającym tygodniu odstąpiła od przedłużenia zamknięcia boisk jest Gmina Ciasna. W dniu 11 maja uruchomiono tutaj boiska wielofunkcyjne Orlik, o czym powiadomiono mieszkańców na łamach urzędowej strony internetowej. Opublikowano przy tym regulamin obowiązujący na Orlikach w związku z sytuacją epidemiologiczną – wprowadzono m.in. obowiązek wpisania się na listę osób korzystających z boisk, limit osób przebywających na obiekcie, zakaz organizowania zawodów, dezynfekcję rąk, zakaz korzystania z zaplecza sanitarnego za wyjątkiem toalet czy konieczność zwrotu sprzętu animatorowi celem dezynfekcji. W trakcie korzystania z boisk nie obowiązuje stosowanie maseczek ochronnych.

Byliśmy przygotowani na możliwość uruchomienia swoich obiektów, spełniając wszystkie wytyczne wprowadzone przez rząd oraz zapewniając nadzór ze strony animatorów. Będziemy na bieżąco kontrolować sytuację i reagować w zależności od potrzeby. Nie oceniam krytycznie decyzji pozostałych wójtów i burmistrzów, ponieważ w grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców powiatu – być może obie decyzje okażą się słuszne. Jednak po wewnętrznych konsultacjach, prowadzonych również z rodzicami, postanowiliśmy udostępnić boiska Orlik, podobnie jak w przypadku placówek przedszkolnych, w których również udało nam się wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia i będą czynne od poniedziałku – podkreślił Zdzisław Kulej, Wójt Gminy Ciasna w rozmowie z lublinieckim.pl

Tymczasem, po najnowszym oświadczeniu włodarzy pozostałych gmin narasta frustracja w internecie. Intensywna dyskusja toczy się m.in. na profilu “Stadion Miejski Lubliniec” w portalu społecznościowym Facebook i dotyczy właśnie tego obiektu – To może zrobimy treningi na targu, bo w piłkę nie zabronili grać, tylko nie ma gdzie, a targ otwarty – komentuje Mariusz, wytykając samorządowcom zmiany wprowadzone w innych częściach miasta – Dokładnie tak. Targowiska otwierają, galerie, ogródki piwne a ludzie nie mogą normalnie trenować. Przecież u nas nie ma kopalni – dodaje Jacek. Z kolei Marceli w dobitny sposób decyzję samorządowców nazywa… totalną bzdurą, przywołując możliwości jakie daje lubliniecki stadion – Ludzi na bieżni zawsze było jak na lekarstwo. Można choć dla biegających otworzyć, to nie sport drużynowy – przekonuje w swoim komentarzu – Dalej robią z ludzi idiotów. Wszędzie otwarte tylko w Lublińcu problem – kwituje Arturo.

Do sprawy odniósł się również zamieszkały w Lublińcu maratończyk, Marcin Grabiński – Mistrz Polski Osób Słabowidzących i Niedowidzących, uczestnik Mistrzostw Europy oraz słynnego Maratonu Nowojorskiego, który w dobie koronawirusa próbuje utrzymać formę trenując… w okolicznych lasach – Nie wiedziałem, że u nas Lublińcu jest taka trudna sytuacja, że trzeba zamknąć stadiom, bo patogeny wirusa latają po stadionie. Jak taka decyzja, to trzeba uszanować władzę – wiedzą więcej i lepiej. Pozdrawiam serdecznie i trenuję dalej w lesie – dodał z humorem Reprezentant Polski.

W swojej opinii Marcin Grabiński poniekąd usprawiedliwia tych samorządowców, którzy nadal skłaniają się ku zamknięciu boisk i obiektów sportowych. Dlaczego? Wystarczy prześledzić statystyki związane z sytuacją epidemiologiczną – w powiecie lublinieckim nadal występuje najwięcej zakażeń spośród wszystkich powiatów w województwie śląskim – to 361 potwierdzonych przypadków, czyli 7% w przestrzeni całego regionu. Należy jednak obiektywnie podkreślić, że nie bez znaczenia są tutaj liczne zachorowania w Domach Pomocy Społecznej. Na naszym terenie wystąpiło 14,8% zgonów spośród 175 w woj. śląskim. Dla odmiany jednak, w powiecie lublinieckim notujemy również sporo, bo 16,3% ozdrowień. Dyskusja trwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.