Prelekcje, konkursy, debaty. Strażacy i policjanci rozmawiali z mieszkańcami.

Prelekcje, konkursy, debaty. Strażacy i policjanci rozmawiali z mieszkańcami.

Spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu w Muzeum Edyty Stein, wizyta lublinieckich policjantów w szkole podstawowej w Rusinowicach i debata z młodzieżą w Miejskim Domu Kultury – to kolejne inicjatywy naszych służb w zakresie profilaktyki i prezentacji bieżących działań.

We wtorek, w Muzeum Edyty Stein w Lublińcu, z członkami Uniwersytetem Trzeciego Wieku, mieszkańcami powiatu lublinieckiego oraz przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, spotkali się: Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu mł. bryg. Artur Szymanek, Oficer Prasowy Komendanta st. kpt. Wojciech Kwapień oraz Mistrz Kominiarski, Józef Niewiadomski.

Zaproszeni goście przeprowadzili prelekcję na temat niebezpieczeństw wynikających ze szkodliwego oddziaływania tlenku węgla. W trakcie spotkania Artur Szymanek, Wojciech Kwapień i Józef Niewiadomski odpowiadali również na wiele pytań, zadawanych przez słuchaczy. Dyskusja z mieszkańcami zakończyła się rozlosowaniem czterech czujników tlenku węgla. Dwa egzemplarze ufundował Józef Niewiadomski, a kolejne dwa przekazane zostały przez Komendę Powiatową PSP Lubliniec.

* * *

Również we wtorek funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu odwiedzili uczniów szkoły podstawowej w Rusinowicach. W trakcie spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego, poświęconego szkodliwemu wpływowi używek. Uczniowie wysłuchali również prelekcji na temat zagrożeń na jakie narażona jest młodzież szkolna, a także omówiono aspekt odpowiedzialności młodych ludzi za czyny naruszające prawo. W ramach konkursu dzieci przygotowały kilkanaście prac plastycznych. Autorzy otrzymali nagrody przyznane w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Stróże prawa przestrzegali uczestników przed szkodliwością i zgubnymi skutkami kontaktu z wszelkimi używkami. Spotkanie było też okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się dzieci i młodzieży po drogach oraz korzystania z oznaczeń odblaskowych.

* * *

W środę, w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się debata policjantów z uczniami szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu lublinieckiego, pod nazwą: “Policję tworzą ludzie… twórzmy ją razem”. Młodzież poznała tajniki codziennej pracy mundurowych. Prelekcję przeprowadził przedstawiciel Wydziału Doboru i Szkolenia katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji, podinsp. Andrzej Sira.

Program “Policję tworzą ludzie… twórzmy ją razem”, skierowany jest do uczniów szkół, a głównym celem kampanii jest promocja zawodu policjanta, w tym zapewnienie stałego zainteresowania i chęci wstępowania w szeregi policji. Salę widowiskową szczelnie wypełnili między innymi najstarsi uczniowie lublinieckich podstawówek, a także młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, Zespołu Szkół Zawodowych oraz Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu.

Uczestnicy wzięli udział w projekcji filmu obrazującego szeroki wachlarz zadań realizowanych przez policję. Zapoznali się również ze strukturą organizacyjną Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. Głos zabrali funkcjonariusze, którzy niedawno wstąpili do służby w lublinieckiej komendzie – opowiadali dlaczego zdecydowali się na zawód policjanta oraz chętnie dzielili się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami z procesu doboru do służby i kursu podstawowego. Andrzej Sira przybliżył młodzieży – jakie wymagania należy spełnić, aby zostać policjantem oraz jakie możliwości daje służba w tej formacji.

Młodzież pytała o możliwości studiowania w trakcie służby w policji, o warunki finansowe, możliwości awansu oraz o tym jak zostać policyjnym… antyterrorystą. Młodzi ludzie otrzymali wyczerpujące odpowiedzi, a rozmowy indywidualne i dyskusje prowadzone były jeszcze długo po zakończeniu spotkania. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do służby można znaleźć na internetowej stronie śląskiej policji.

*  *  *

Ciekawie było również w Sierakowie Śląskim. W środę, na terenie tutejszej szkoły podstawowej przeprowadzono symulację ewakuacji uczniów i pracowników placówki w obliczu potencjalnego zagrożenia. W pozorowanej akcji wzięli udział strażacy z OSP Sieraków, którzy zabezpieczali proces bezpiecznego opuszczenia budynku przez dzieci. W ramach inicjatywy odbyła się również pogadanka dotycząca zagrożeń jakie mogą wystąpić w placówkach publicznych.

Zdjęcia: KPP / PSP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.