Promocja polskiej kultury w najlepszym wydaniu. Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” rozpoczyna serię występów w Japonii

Promocja polskiej kultury w najlepszym wydaniu. Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” rozpoczyna serię występów w Japonii

Od 20 do 25 listopada, artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą występować w Japonii. Pokazy artystyczne oraz warsztaty polskiego tańca odbędą się w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”: „FOLK CROSSROAD” – tradycja i jej współczesne metamorfozy. Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny inspirowany muzyką Wojciecha Kilara.

Artyści wystąpią w Tokio (20-21 listopada), Gifu (22-23 listopada) i Kioto (25 listopada).

To już siódma podróż artystów Zespołu „Śląsk” do Kraju Kwitnącej Wiśni. Po raz pierwszy zatańczyli i zaśpiewali w Japonii w 2002 roku, potem wyjeżdżali w kolejnych latach: 2004, 2015, 2016 i 2019 – podkreśla Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk.

„Celem zadania będzie upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności przedstawienie wieloaspektowego wymiaru kultury polskiej, której korzenie i źródła kultury ludowej stanowią podłoże do kształtowania wartości społecznych i etycznych, a także są cennym źródłem inspiracji artystycznych dla współczesnych połączeń elementów tradycji i nowoczesności” – czytamy w projekcie zadania.

Prezentacje artystyczne będą łączyć repertuar ludowy z jego współczesnymi inspiracjami muzycznymi i tanecznymi. Autorem widowiska jest Michaił Zubkow – choreograf i kierownik baletu Zespołu „Śląsk”, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara, ukazał świat – życie, jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. Dla wzmocnienia przekazu, połączenie w spektaklu tańca ludowego z tańcem współczesnym zostało zintegrowane z wizualizacją filmową, scalając odrębne style wspólną symboliczną fabułą.

Na jego kanwie osadzona jest zawartość scenicznego pokazu, przeplatana choreografiami i popisami wokalnymi artystów Zespołu „Śląsk”. W programie znalazły się choreografie Hanny Chojnackiej, Juraja Kubanki oraz Michaiła Zubkowa. Wśród prezentowanych tańców m.in polonez z filmu „Pan Tadeusz”, „Polka szturchana” czy „Kujawiaki głuszyńskie” oraz utwory baletowe do muzyki Wojciecha Kilara w choreografii Michaiła Zubkowa – „Preludium” oraz „Exodus” – obydwa wykorzystują ludowe inspiracje w tańcu współczesnym.

Wśród pieśni zabrzmią te, które zostały opracowane dla Zespołu „Śląsk” przez słynnego kompozytora w latach 70. ubiegłego wieku: „Odwiązała mi się”, „Nie chodź koło róży”.

Oprócz koncertów, w Kioto i Gifu, Japończycy będą mogli skorzystać z możliwości odbycia warsztatów polskich tańców, które poprowadzą artyści Zespołu „Śląsk”. Połączenie repertuaru ludowego: współczesności z motywami ludowymi oraz warsztaty tańca ludowego tworzyć będą spójną formułę zadania, podkreślającą w przemyślany i wzajemnie uzupełniający się sposób ponadczasowe znaczenie polskiej kultury ludowej jako czynnika integrującego międzynarodowe środowisko tańca i muzyki.

Program artystyczny i edukacyjny w formie warsztatów zostanie wzbogacony spotkaniami z publicznością i lokalnymi instytucjami kulturalnymi, których celem będzie wymiana i pogłębianie wiedzy na temat kultury obu krajów, prezentacja dorobku kulturalnego Polski oraz Zespołu, szczególnie w świetle obchodzonego Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Partnerem strategicznym zadania jest Theater Xcai w Tokio. Wspierają go także Instytut Polski w Tokio oraz Ambasada RP w Tokio. Pozostali partnerzy: Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, Rząd Prefektury Gifu – Wydział Wymiany Międzynarodowej (Gifu Prefectural Government – International Exchange Division).

To już siódma podróż artystów Zespołu „Śląsk” do Kraju Kwitnącej Wiśni. Po raz pierwszy zatańczyli i zaśpiewali w Japonii w 2002 roku, potem wyjeżdżali w kolejnych latach: 2004, 2015, 2016 i 2019.

W 2020 roku japońska publiczność mogła podziwiać polską kulturę w formule online. Pandemia zatrzymała wówczas artystów w kraju, ale program zaplanowanych wcześniej koncertów zarejestrowano na filmie i prezentowano widzom na miejscu. Projekt nosił nazwę „Taniec natchniony – od folkloru do współczesności – prezentacja spektaklu baletowego „Exodus”, jako nowatorskiego podejścia do promocji kultury polskiej”.

Ostatni raz Zespół „Śląsk” był w Japonii pod koniec ubiegłego roku z projektem „FOLK SOLUTION” – polskie dziedzictwo historyczno-kulturowe w ujęciu współczesnym widziane przez pryzmat muzyki elektronicznej, tańca współczesnego i elementów kultury ludowej. Odwiedzili wówczas Tsurugę, Kioto i Tokio. Zainteresowanie Japończyków polską kulturą jest wciąż niezmienne, dlatego każda wizyta Zespołu „Śląsk” w tym kraju wzbudza ogromne zainteresowanie publiczności a dla samych artystów jest emocjonującym przeżyciem.

Zadanie: “FOLK CROSSROAD” – tradycja i jej współczesne metamorfozy. Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny inspirowany muzyką Wojciecha Kilara. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Kultura inspirująca”.

Współpraca: Agnieszka Kukuła

Zdjęcie: archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.