Przebudowa chodnika w rejonie lublinieckiego Pomnika Przyrody – dla bezpieczeństwa, dla żywotności drzewa

Przebudowa chodnika w rejonie lublinieckiego Pomnika Przyrody – dla bezpieczeństwa, dla żywotności drzewa

Zgodnie z zapowiedzią władz Lublińca, w rejonie Buku Pospolitego – Pomnika Przyrody zlokalizowanego przy gmachu Sądu Rejonowego, rozpoczęły się prace związane z przebudową chodnika. Po wstępnych zabiegach pielęgnacyjnych, to kolejny etap działań zmierzających do zachowania żywotności kultowego drzewa. 

Chodnik zostanie przesunięty w kierunku budynku Sądu Rejonowego, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i jednocześnie ułatwić dopływ wód opadowych do korzeni drzewa.

Według informacji, którą otrzymaliśmy od pracowników firmy realizującej zlecenie – przebudowa chodnika ma zakończyć się jeszcze dzisiaj [30.10]

Realizację zabiegów pielęgnacyjnych przypieczętowała Uchwała Rady Miejskiej w Lublińcu podjęta w dniu 30 lipca tego roku. Samorządowcy odrzucili wówczas projekt uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony z lublinieckiego Pomnika Przyrody. Przyjęcie tego projektu oznaczałoby uruchomienie procedury usunięcia Buku. W kolejnym głosowaniu Rada Miejska przyjęła projekt w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych – za przyjęciem uchwały opowiedziało się 14 radnych, 5 wstrzymało się od głosu a jeden był przeciw.

Kluczową decyzję radnych poprzedziły łącznie dwie ekspertyzy wykonane przez specjalistów w dziedzinie dendrologii oraz liczne dyskusje, do których dochodziło w trakcie obrad samorządowców. Nie mały wpływ na przebieg sprawy miało spotkanie autorów drugiej z ekspertyz – Marka Siewniaka i Stanisława Styczyńskiego z mieszkańcami miasta, zorganizowane w dniu 15 lipca. Specjaliści sugerowali wówczas, że pomimo pogarszającego się stanu drzewa, powinno się podjąć starania zmierzające do utrzymania jego żywotności. Zgodnie z ustaleniami, eksperci mają nadzorować przebieg rozpoczętych zabiegów. Koszt przedsięwzięcia to 15.120 złotych.

Buk przeszedł już pierwsze cięcia posuszu grubego, średniego i cienkiego. Zabiegi obejmować będą również redukcję najwyższych partii korony drzewa i zmniejszenie jego wysokości o 2.8 m, do wysokości 25 metrów. W ramach rozpoczętego zadania dojdzie do mechanicznego zabezpieczenia korony przy zastosowaniu trzynastu specjalnych wiązań dynamicznych, statycznych oraz podwiązań. W zależności od charakteru zabezpieczanego fragmentu drzewa, będą to liny / taśmy o wytrzymałości ośmiu lub czterech ton.

Rozpoczęta przebudowa chodnika wymagała zgody ze strony Sądu Rejonowego w Lublińcu, który przychylił się do wniosku złożonego przez lubliniecki magistrat. Projekt uzyskał również pozytywną opinię konserwatora zabytków – była ona niezbędnym elementem całej procedury, ponieważ teren, na którym znajduje się śąd, objęty jest ochroną konserwatorską – Według naszych kalkulacji, przebudowa chodnika powinna zamknąć się w kwocie około 25 tysięcy złotych – potwierdził Sekretarz Miasta Lublińca Józef Korpak we wrześniowej rozmowie z Lublinieckim.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.