Przed nami świąteczne koncerty Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”. Pierwszy z nich już w poniedziałek 29 marca [ONLINE]

Przed nami świąteczne koncerty Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”. Pierwszy z nich już w poniedziałek 29 marca [ONLINE]

Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” zaprasza na dwa koncerty nawiązujące do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W poniedziałek 29 marca o godz. 18:00 artyści z Koszęcina zaproponują internautom program pt. “Wielki Tydzień” z repertuarem pieśni pasyjnych, natomiast 4 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, również o godz. 18:00, odbędzie się koncert pt. “Czas radości”.

Profesor Stanisław Hadyna, założyciel i wieloletni kierownik artystyczny ZPiT Śląsk, dużym sentymentem darzył czas wielkopostny i Świąt Wielkanocnych. Po jego powrocie do Zespołu w 1990 roku zaczął pracować nad programem pieśni pasyjnych i do istniejących już kompozycji dołożył kilka, tak aby powstał cały program pieśni pasyjnych i wielkanocnych – przypomina Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk.

Większość z tych dopisanych utworów była dedykowana konkretnym solistom i ich barwie głosu. Dla Stanisława Hadyny istotna była zawsze spójność muzyki i tekstu z konkretnym brzmieniem, dlatego bardzo uważnie dobierał solistów pod względem możliwości wokalnych. Pamiętając o tym, że pieśni pasyjne i wielkanocne niosą ze sobą ogromny ładunek emocji, podejście Hadyny do ich wykonawstwa miało ogromne znaczenie dla odbioru koncertów z tym repertuarem.

Pieśni pasyjne i wielkanocne, to obok kolęd i pastorałek, kolejny owoc współpracy duetu Stanisława Hadyny i Kazimierza Szemiotha, którego poezja przeważa w większości tekstów wykonywanych pieśni. Oprócz kompozycji profesora, usłyszymy także opracowania muzyczne Józefa Klimanka i Krzysztofa Dziewięckiego.

Dla podkreślenia klimatu obydwu zaplanowanych koncertów, w programie znajdą się także okolicznościowe recytacje w wykonaniu Piotra Hankusa – Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi. Program wzbogaci także poezja Marka Osaka w interpretacji Piotra Hankusa. Koncert pasyjny rozpocznie deklamacja tekstu Kazimierza Szemiotha pt. “Prochy Hiroszimy”, poprzedzająca kompozycję Stanisława Hadyny pod tytułem “Atom”. To niezwykle poruszający utwór, mocno nawiązujący do najtrudniejszych momentów w historii ludzkości, męczeństwa i zagłady w Oświęcimiu i Hiroszimie.

Tak potężny ładunek emocji ma wprowadzić słuchaczy w nastrój pełen refleksji, zadumy nad kruchością życia i ogromem cierpienia, a w końcu odkupienia win. Dalej zabrzmią inne hadynowskie kompozycje wielkopostne m.in: “De profundis”, “Stabat Mater”, “Lamenty wielkopiątkowe”, a także “Ludu mój ludu” w opracowaniu muzycznym Józefa Klimanka czy “Wisi na krzyżu” w opracowaniu Krzysztofa Dziewięckiego. Warto wsłuchać się także w pieśni “Krzyż na rozstajach” oraz “Inna droga”, w których założyciel Zespołu “Śląsk” nawiązuje fragmentami do bliskich jego sercu klimatów góralskich, beskidzkich i cieszyńskich.

Punktem łączącym obydwa koncerty będzie pieśń pt. “Wielki Tydzień”, która w programie pasyjnym zabrzmi w finale, a potem rozpocznie także program wielkanocny. Utwór „Wielki Tydzień” dotyczy zarówno okresu wielkiego postu, żalu za grzechy, jak i atmosfery odkupienia oraz zmartwychwstania.

.

Program pt. „Czas radości”, na który Zespół „Śląsk” zaprosi w Niedzielę Wielkanocną, to koncert pieśni wielkanocnych, pełen radości, nadziei i wiary w nowe życie. Tytułowy utwór, który znalazł się w programie jest częścią obszerniejszej “Kantaty Wielkanocnej” autorstwa Stanisława Hadyny, wykonywanej przez artystów Zespołu podczas koncertów pasyjnych prezentowanych kilka lat po powrocie Profesora w latach 90.

Z kolei z początków Zespołu “Śląsk” pochodzi utwór “Przedświt”, wyróżniający się charakterystyczną muzyką z orientalnymi nutami, które wówczas fascynowały Stanisława Hadynę. Początkowo był śpiewany z tekstem ludowym, potem – na potrzeby koncertów z repertuarem pasyjno-wielkanocnym – słowa napisał Kazimierz Szemioth.

4 kwietnia zabrzmią również inne pieśni związane z radosnym okresem świątecznym: “Otrzyjcie łzy płaczących”, “Zwycięzca śmierci”, “Ziarno” czy “Emaus”.

Wspomniany Piotr Hankus wyrecytuje tekst pieśni kościelnej “Alleluja, biją dzwony” oraz “Przez Twe wielkie Zmartwychwstanie” – z IV aktu dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. “Akropolis”.

Program zakończy monumentalne dzieło Georga Fridricha Haendla “Alleluja”.

Zapraszamy serdecznie do wspólnego przeżywania refleksyjnej atmosfery Wielkiego Postu i radości Świąt Wielkanocnych z muzyką Stanisława Hadyny, w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncerty będzie można obejrzeć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.