Przed nami wakacje! Policja apeluje o ostrożność nad wodą.

Przed nami wakacje! Policja apeluje o ostrożność nad wodą.

Okres letniego wypoczynku to niestety czas, w którym dochodzi do większej liczby utonięć. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom policjanci działają w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą funkcjonariusze Biura Prewencji Komendy Głównej Policji promowali akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas imprez plenerowych towarzyszących zmaganiom policyjnych wodniaków w Trzebnicy i we Wrocławiu, rozmawiając z dziećmi, młodzieżą oraz ich opiekunami o zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego wypoczynku.

Akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2019 w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Partnerem w projekcie jak w latach ubiegłych jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja PZU.

Akcja poświęcona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą ma na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonie akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć zarówno wśród najmłodszych, jak i osób dorosłych. Akcja będzie realizowana do końca września w miejscach letniego wypoczynku (kolonie, obozy itp.), jak również na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych, a szczególnie zintensyfikowane działania będą na terenach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci przypominać będą wszystkim wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dodatkowym elementem akcji jest projektowany konkurs dla dzieci i młodzieży polegający na przygotowaniu spotu filmowego, trwającego 30-60 sekund i promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie który trwać będzie od 1 czerwca br., udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat pod opieką dorosłego opiekuna.

Prace konkursowe można przesyłać na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK” do dnia 10 września 2019 r.

W ramach projektu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” zarówno MSWiA, jak i Fundacja PZU wspomogą policjantów prowadzących działania profilaktyczne w całym kraju, przekazując materiały promocyjno-edukacyjne dotyczące akcji. Na potrzeby wspomnianych działań opracowanych zostało również 300 tys. kieszonkowych informatorów, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności, 8 tys. plakatów konkursowych oraz 80 tys. naklejek, które otrzymały do dystrybucji komendy wojewódzkie i Komenda Stołeczna Policji.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, bieżące wydarzenia, harmonogramy imprez towarzyszących działaniu w całym kraju, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania jej w trakcie trwającego sezonu letniego.

*    *    *

Tylko w czerwcu województwie śląskim utonęło sześć osób.

Od początku miesiąca do wczoraj (poniedziałek, 17 czerwca) liczba utonięć w całej Polsce sięgnęła 58.

W całym 2018 roku na terenie naszego kraju utonęło 545 osób, z czego 77 to kobiety.W 126 przypadkach przyczyną utonięć było spożywanie alkoholu. Warto zapamiętać ponure statystyki w przededniu rozpoczynających się wakacji…

2018. Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):
kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 80
kąpiel w miejscu zabronionym – 64
nieostrożność podczas przebywania nad wodą – 44
nieostrożność w czasie łowienia ryb – 29

2018. Liczba osób, które utonęły – ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:
rzeka – 133
jezioro – 124
staw – 91
zalew – 38
morze – 39

2018. Wiek ofiar utonięć:
do 7 lat – 2
8 – 14 lat – 14
15 -18 lat – 17
19 – 30 lat – 91
31 – 50 lat – 171
powyżej 50 lat – 244

Na podstawie: Biuro Prewencji KGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.