Przystanek kolejowy Kochcice – Glinica oficjalnie otwarty. Tuż obok uruchomiono Centrum Przesiadkowe

Przystanek kolejowy Kochcice – Glinica oficjalnie otwarty. Tuż obok uruchomiono Centrum Przesiadkowe

Pierwszy pociąg zatrzymał się tutaj 13 grudnia ubiegłego roku. Ze względu na obostrzenia epidemiczne trzeba było jednak przesunąć oficjalne otwarcie obiektu na rok 2021. W międzyczasie, obok przystanku PKP Kochcice – Glinica, wybudowano Centrum Przesiadkowe. W kolejnym etapie gmina Kochanowice planuje budowę ścieżki rowerowej w kierunku centrum Kochcic.   

Zalążkiem budowy przystanku przy ul. Tartacznej w Kochcicach były działania podjęte ponad dwa lata temu. Dokładnie 10 czerwca 2019 roku w siedzibie Urzędu Gminy Kochanowice doszło do podpisania porozumienia pomiędzy gminą a PKP PLK, w sprawie uruchomienia nowego obiektu na linii zlokalizowanej pomiędzy Kochcicami a Glinicą [gm. Ciasna]. W spotkaniu uczestniczyli Poseł na Sejm RP – Andrzej Gawron, Wójt Gminy Kochanowice – Ireneusz Czech, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie – Helmut Klabis oraz samorządowcy i pracownicy Urzędu Gminy.

Prace na linii 143 obejmowały budowę dwóch oświetlonych peronów, wiat, ławek, tablic informacyjnych i nagłośnienia. W rejonie stacji powstały również dojścia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą. Bezpieczeństwo podróżnych zwiększył montaż monitoringu.

W ślad za inwestycją, samorządowcy rozpoczęli działania zmierzające do budowy Punktu Przesiadkowego w sąsiedztwie przystanku Kochcice – Glinica. Korzystny przebieg przetargu ogłoszonego we wrześniu 2020 pozwolił na zsynchronizowanie i ukończenie obu przedsięwzięć.

Węzeł przesiadkowy zbudowany jest z jezdni manewrowej o długości 42 metrów i szerokości 5 metrów. Powstało tutaj 20 miejsc postojowych, z dwoma stanowiskami dla osób niepełnosprawnych oraz miejsca przeznaczone na rowery. Zarówno jezdnia manewrowa jak i miejsca parkingowe wyposażone zostały w oświetlenie i odpowiednie oznakowanie.

W celu połączenia węzła z powstałym peronem, wybudowano chodnik ze schodami o długości 54 metrów. W inwestycji ujęto również budowę asfaltowej ścieżki rowerowej (37 m), która w przyszłości ma zostać przedłużona równolegle do ulicy Tartacznej, w kierunku centrum Kochcic.

Kwota, jaką samorząd przeznaczył na sfinansowanie budowy Punktu Przesiadkowego to 400 000,00 zł. Oferta wyłoniona w przetargu sięgnęła 291 424,60 zł.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości lubliniec.naszemiasto.pl

Czytaj również:

Nie tylko Kochcice. PKP PLK zapowiadają inwestycje, które poprawią komunikację m.in. w powiecie lublinieckim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.