Pszczelarze kontra rolnicy! Wójt chce pogodzić zwaśnione strony.

Pszczelarze kontra rolnicy! Wójt chce pogodzić zwaśnione strony.

Usiądźmy do stołu i porozmawiajmy – zachęca Wójt Gminy Koszęcin, Zbigniew Seniów, który od pewnego czasu przyjmuje wnioski skonfliktowanych pszczelarzy i rolników. Problem dotyczy m.in. stosowania chemicznych środków ochrony roślin podczas prac na polach – w uznaniu pszczelarzy, obniżają one liczebność owadów.

Głównym postulatem hodowców jest rygorystyczna konieczność prowadzenia oprysku upraw w godzinach nocnych, kiedy zamiera aktywność pszczół – Obie grupy nie mają możliwości do bezpośredniej dyskusji. Przedstawiciele pszczelarzy i rolników przychodzą do mnie oddzielnie – mówi wójt Zbigniew SeniówKłótnie nie doprowadzą do porozumienia, dlatego podjąłem się mediacji. Pamiętajmy, że chodzi o pszczoły. Masowe wymieranie tych owadów może doprowadzić do katastrofalnych zmian. Z drugiej strony, mamy rolników, którzy utrzymują swoje rodziny. Trzeba porozmawiać i wyciągnąć wspólne wnioski – podkreśla Wójt Gminy Koszęcin.

Na internetowej stronie Urzędu Gminy zamieszczono specjalne ogłoszenie dotyczące planowanych mediacji – Wójt zwraca się z prośbą do rolników i pszczelarzy o zajęcie stanowiska w sprawach: systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt oraz wzajemnych oczekiwań pszczelarzy i rolników – czytamy w treści ogłoszenia. Sugestie oraz wnioski będzie można składać do poniedziałku (18.03). Zostaną one przedłożone do sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stanowisko można wyrazić również w formie elektronicznej, korzystając a mailowego adresu: koszecin@koszecin.pl / Więcej TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.