Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022. Jak wypadły gminy powiatu lublinieckiego?

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022. Jak wypadły gminy powiatu lublinieckiego?

Znamy wyniki rankingu aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022 prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy.

Jak wynika z zestawienia, niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze są gminy województwa śląskiego (25 gmin w pierwszej setce). Tym bardziej zatem ciekawią nas pozycje osiągnięte przez gminy powiatu lublinieckiego.

Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej danych o liczbie wniosków do programu “Czyste Powietrze”, złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w danym kwartale.

O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

“Ranking ma na celu zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców. Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem” – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Duże powody do zadowolenia mogą mieć mieszkańcy Gminy Koszęcin – w rankingu za 2022 rok to właśnie tutaj osiągnięto najlepszy rezultat spośród wszystkich gmin skupionych w naszym powiecie. Kolejne miejsca na podium zajęło Miasto Lubliniec oraz Gmina Woźniki.

W skali kraju najlepiej wypadła gmina Goczałkowice – Zdrój (powiat pszczyński, woj. śląskie 143 wnioski). Na miejscach drugim i trzecim uplasowały się odpowiednio: Gmina Górno (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie, 288 wniosków) oraz Gmina Stare Pole (pow. malborski, woj. pomorskie, 56 wniosków).

KOMPLET WYNIKÓW: TUTAJ

Na podstawie: krakowskialarmsmogowy.pl /zdjęcie: archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.