Rusza Program Wspierania Rodziny w Gminie Koszęcin. Konsultacje z mieszkańcami od 19 sierpnia.

Rusza Program Wspierania Rodziny w Gminie Koszęcin. Konsultacje z mieszkańcami od 19 sierpnia.

Zgodnie z treścią zarządzenia Wójta Gminy Koszęcin – osoby zainteresowane programem, od najbliższego poniedziałku do 26 sierpnia, mogą wnieść swoje uwagi do dokumentacji opublikowanej na internetowej stronie gminy.

Adresatami programu są przede wszystkim rodziny rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym oraz rodziny wymagające wsparcia ze strony profesjonalnych służb społecznych.

Program Wspieranie Rodziny skierowany jest do rodzin niepełnych, rodzin wielodzietnych, rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, małoletnich matek, rodzin wychowujących dzieci do lat 5, rodzin zmagających się z trudnościami wychowywania dzieci w wieku dojrzewania, rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin przeżywających trudności związane ze stanem zdrowia dziecka.

W ramach formowania programu do analizy przedłożono anonimowe ankiety, w których badani odnieśli się do wybranych zagadnień dotyczących sytuacji społecznej w gminie. Respondentów poproszono o wskazanie problemów, które najbardziej uwidaczniają się w gminie i rzutują na prawidłowe funkcjonowanie rodzin. Respondenci najczęściej wymieniali alkoholizm (47,8%), ubóstwo i rozpad rodzin (po 17,4%) oraz eurosieroctwo, bezrobocie, zaniedbywanie dzieci i przemoc w rodzinie (po 4,3%).

Zebrane informacje dotyczą również sytuacji w szkołach. Do najczęściej występujących wśród uczniów stwierdzonych zachowań negatywnych należały: agresja i przemoc w grupie rówieśniczej (30), przypadki wymagające nadzoru kuratora sądowego (5) oraz dyskryminacja w grupie rówieśniczej (4). a także w mniejszym stopniu autoagresja, niszczenie mienia szkolnego oraz ucieczki z domu. Wskazano także na palenie papierosów i kradzieże na terenie szkoły (1). Przedstawiciele trzech badanych placówek stwierdzili, że w ostatnich trzech latach nie nastąpił wzrost negatywnych zachowań i zjawisk patologicznych.

Jeśli chodzi o zjawiska patologiczne w otoczeniu rodzinnym uczniów, uczestnicy badania potwierdzili przypadki bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zaniedbania, uzależnień, a także przemocy w rodzinie.

Wszelkie uwagi do Programu Wspierania Rodziny można wnosić za pomocą poczty elektronicznej: ahypa@koszecin.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP – TUTAJ, lub w wersji pisemnej na formularzu stanowiącym załącznik do zarządzenia wójta – TUTAJ

Kompletna treść Programu Wspierania Rodziny w Gminie Koszęcin na lata 2019-2021 – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.