Spektakularny przejazd pociągu “Powstaniec Śląski” przez powiat lubliniecki. [ZOBACZ FILM]

Spektakularny przejazd pociągu “Powstaniec Śląski” przez powiat lubliniecki. [ZOBACZ FILM]

Ogromne zainteresowanie mieszkańców, atrakcje towarzyszące i znakomita promocja Kolei Śląskich – tak wyglądał sobotni przejazd specjalnego pociągu “Powstaniec Śląski”, m.in. na terenie powiatu lublinieckiego. Tabor przemierzał trasę z Katowic do Kluczborka.

Wydarzenie wiązało się z uruchomieniem sześciu par nowych połączeń właśnie w kierunku obu miast, z których od 15 grudnia będą mogli skorzystać również podróżni na stacjach w Koszęcinie, Rusinowicach, Lublińcu, Ciasnej i Sierakowie Śląskim.

Uroczystość była jednocześnie okazją do uczczenia Dnia Kolejarza, 135. rocznicy założenia linii kolejowej z Kluczborka do Tarnowskich Gór oraz 100-lecia Powstań Śląskich. Na tą okoliczność, wygląd pociągu nawiązywał do historii regionu – ze złotego tła na podróżnych patrzyli m.in. powstańcy, kobiety w ludowych strojach czy takie ikony śląskiej historii jak Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Alfons Zgrzebniok i Michał Grażyński.

Nowe barwy pojazdu po raz pierwszy zaprezentowane zostały we wrześniu, na dworcu w Katowicach. W uroczystym odsłonięciu pociągu wziął wówczas udział premier Mateusz Morawiecki. Województwo Śląskie reprezentował marszałek Jakub Chełstowski, natomiast w imieniu Kolei Śląskich do premierowej przejażdżki „Powstańcem Śląskim” zapraszał prezes Aleksander Drzewiecki. Maszyna przemierzyła swoją trasę właśnie w sobotę, 30 listopada.

Towarzyszyliśmy podróżnym od chwili gdy przed godziną 12:00 skład dotarł do Lublińca. Na lublinieckim dworcu prezesa Drzewieckiego przywitał Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron. Przyjazd “Powstańca Śląskiego”, który wcześniej zatrzymał się m.in. w Koszęcinie i Rusinowicach, był zwieńczeniem wspólnych działań posła Gawrona oraz przedstawicieli Kolei Śląskich w zakresie uruchomienia dodatkowych połączeń na naszych stacjach. Warto podkreślić, że dzięki tym rozwiązaniom Koleje Śląskie po raz pierwszy obejmą swoim zasięgiem teren województwa opolskiego.

W Lublińcu, oprócz bezpłatnej podróży nowoczesnym składem, na licznie przybyłych mieszkańców czekały atrakcje dodatkowe – poczęstunek oraz stanowisko z gadżetami promocyjnymi.

W trakcie jazdy do kolejnych miejscowości, podróżni mogli zapoznać się z historią linii kolejowej Tarnowskie Góry – Kluczbork. Opowiadał o niej Arkadiusz Baron – autor książki, w której spisał dzieje 135. letniej trasy i przyległych miejscowości. O pogodną atmosferę zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Świerklańcu, zachęcając uczestników do wspólnego śpiewu przy dźwiękach akordeonu.

Kolejna feta odbyła się po przyjeździe taboru do Olesna. W przeciwieństwie do Lublińca, tutaj na “Powstańca Śląskiego” czekały władze lokalne, na czele z Burmistrzem Sylwestrem Lewickim Jestem bardzo szczęśliwy, że mieszkańcy naszego powiatu będą mieli lepsze połączenia kolejowe ze stacjami na Śląsku, tym bardziej, że przymierzamy się do modernizacji dworca w Oleśnie – zapowiedział Burmistrz. W swoim wystąpieniu prezes Kolei Śląskich zachęcał do korzystania z usług przewoźnika, wskazując na coraz wyższy komfort, krótszy czas dojazdu oraz przystępne ceny. Oprawę oleskich uroczystości wzbogacił m.in. występ Orkiestry Dętej.

Równie gorące powitanie pociągu odbyło się na końcowej stacji w Kluczborku. W hali dworca przygotowano prezentacje tematyczne oraz stoisko z kawą, herbatą i ciastem. Wielkim hitem okazał się… swojski miód! Po półgodzinnej przerwie “Powstaniec Śląski” wyruszył w drogę powrotną do stolicy Górnego Śląska.

Sześć par połączeń Kolei Śląskich kursować będzie od poniedziałku do piątku, a pięć par każdego dnia w weekendy. Uruchomienie połączeń wyznaczono na 15 grudnia br. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.