Strażacy z terenu powiatu lublinieckiego wspierają transport mieszkańców do Punktów Szczepień

Strażacy z terenu powiatu lublinieckiego wspierają transport mieszkańców do Punktów Szczepień

Dotychczas zastępy z czterech gmin wspomogły 25 osób z niepełnosprawnościami oraz mających trudności w dostępie do Punktów Szczepień we własnym zakresie.

Działania prowadzone są w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, we współpracy z Punktami Szczepień oraz władzami poszczególnych gmin.

Od 27 stycznia tego roku w teren wyjechały już zastępy z Sierakowa Śląskiego, Sadowa, Kaliny, Zborowskiego i Kochanowic. W gotowości pozostają zadeklarowani strażacy z Łagiewnik Wielkich, Solarni, Pawonkowa, Psar, Babienicy oraz Kamienicy Śląskiej. Wszystkie te jednostki mają na wyposażeniu samochody przystosowane do transportu pasażerów

– Akcja przebiega z zachowaniem reżimu sanitarnego – podkreśla st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – zgodnie z „Wytycznymi dla PSP/OSP w zakresie transportu pacjentów do punktów szczepień, jak i personelu medycznego do pacjentów”, podpisanymi przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

W najbliższym czasie strażacy mają również rozpowszechniać ulotki promujące Narodowy Program Szczepień.

Przypominamy, że pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Lublińcu: seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami, mające trudności w samodzielnym dotarciu do Punktów Szczepień, mogą dzwonić do urzędów gmin w godzinach 8:00-15:00 w celu zgłoszenia potrzeby transportu.

Boronów – tel. 34 353 91 00
Ciasna tel. – 34 357 27 64
Herby – tel. 698 774 679
Kochanowice – tel. 34 353 31 03 lub 664 054 213
Koszęcin – tel. 602 740 474
Lubliniec – tel. 34 351 17 40, 662 873 363
Pawonków – tel. 34 353 40 32
Woźniki – tel. 533 373 630

Zdjęcia: Krzysztof Strzoda [OSP Sieraków Śląski] oraz Henryk Kampa [OSP Sadów]

  1. #dostępność Luty 19, 2021, 6:05 pm

    Droga Redakcjo, “osoby z niepełnosprawnościami”, nie “osoby niepełnosprawne”. Takiego używa się określenia w stosunku do osób o specjalnych potrzebach – niedowidzących, z problemami w poruszaniu czy starszych, itd. W żadnym publicznym tekście nie powinni się pojawiać określenie “niepełnosprawni”, tak jak nie używa się już określenia kaleka.

    Odpowiedz
    • Julian Werner

      OK, poprawiono. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
    • Nowomowa – Czy osoby z niepełnosprawnościami są pełnosprawne? Czy zmiana nazewnictwa w jakimkolwiek stopniu zmienia sytuację osób z niepełnosprawnościami? Pytam jako osoba niepełnosprawna. Bo w moim odczuciu nic, no nie, nazwa się zmieniła – jestem osobą z niepełnosprawnościami! I żyję nadal w świecie z barierami, do UM nie wejdę ale za to mogę do woli oglądać kwiatki przed urzędem, bo na nie są pieniądze a na windę dla osób z niepełnosprawnościami nie. Przykładów barier w moim mieście jest więcej ale po co narzekać, przecież powinienem się cieszyć, że przestałem być kaleką, niepełnosprawnym, inwalidą- oddano mi honory mianując osobą z niepełnosprawnościami.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.