To był piękny 2023 rok! Podsumowanie działalności Zespołu Pieśni i Tańca HALKA z Lublińca [ZDJĘCIA]

To był piękny 2023 rok! Podsumowanie działalności Zespołu Pieśni i Tańca HALKA z Lublińca [ZDJĘCIA]

Rok 2023 był dla Zespołu Pieśni i Tańca “Halka” wyjątkowy i pracowity. Grupa wznowiła swoją działalność pod skrzydłami Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Prowadzone działania zaowocowały nowymi projektami i udanymi występami.

ZPiT “Halka” został doceniony przez Burmistrza Miasta Lublińca – Edwarda Maniurę, otrzymując zaszczytny tytuł Ambasadora Miasta 2024.

W minionym roku, 6 lutego, odbyło się pierwsze spotkanie, które było równocześnie pierwszą próbą po kilku miesiącach przerwy w życiu artystycznym Zespołu. ,,Halka’’ jako jedna z sekcji działających w MDK, rozpoczęła przygotowania do koncertu jubileuszowego z okazji 75-lecia swojego istnienia.

Ważnym elementem reaktywacji zainicjowanej przez ówczesną dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Agatę Woźniak – Rybkę była oferta na dzieci i młodzieży. Podczas Dni Otwartych Sekcji MDK Lubliniec Zespół zaprezentował swoją ofertę dla najmłodszych.

W kwietniu odbyła się mała forma koncertowa w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kochcicach. W tym samym miesiącu Zespół pojawił się w Niepublicznym Przedszkolu ,,Kolorowa sowa” w Lublińcu. W obydwu placówkach obchodzony był ,,Dzień Śląski”. Przeprowadzono tutaj warsztaty dla uczniów i przedszkolaków. To nie jedyne działania edukacyjne Zespołu – kolejną aktywnością były warsztaty taneczne i edukacji regionalnej dla Przedszkoli Miejskich, w których wzięło udział ponad 300 uczestników.

17 czerwca 2023 roku w sali widowiskowej MDK odbył się u Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Halka’’. Składał się on z najbardziej znanych utworów i tańców z 75 letniego dorobku Zespołu. Nie zabrakło suity śląskiej, przyśpiewek żywieckich, tańców rzeszowskich oraz cieszyńskich w wykonaniu chóru, grupy oldboyów oraz grupy młodzieżowej. Miłą niespodzianką dla widzów był udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 i Miejskiego Przedszkola nr 7 z Lublińca. Zaprezentowały one tańce Beskidu Śląskiego.

Do wspólnego świętowania zaproszono Agnieszkę Raj-Kubat, reżysera Teatru Po Pracy wraz z aktorami. Nad częścią muzyczną czuwali Michał Kościelny oraz Karolina Wieczorek. Za przygotowanie taneczne, koncepcję i scenariusz odpowiedzialny był instruktor główny “Halki”, Krystian Olszowski.

W 2023 roku „Halka” kontynuuje warsztaty dla kolejnych grup. W trakcie wakacji Zespół zaprosił dzieci i młodzież do swej siedziby przy ulicy Stalmacha 12 w Lublińcu na dwutygodniowe spotkania pn. “Wakacje w Halce”.

Nie zabrakło również współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Lublińcu. Członkowie Zespołu wzięli udział w sesji zdjęciowej w ramach warsztatów fotograficznych prezentując się podczas koncertu oraz pokazu mody połączonego z przygotowaną na tę okazję prelekcją nt. strojów ludowych w ramach Nocy Bibliotek. W ,,Lubitece’’ można było również podziwiać stroje ludowe z garderoby „Halki”.

Ważne dla Zespołu jest dzielenie się doświadczeniami i wieloletnim rozwojem grupy. We wrześniu w Pałacu rodu Tiele-Wincklerów w  Bytomiu – Miechowicach członkowie „Halki” uczestniczyli w siódmej edycji Święta Strojów Ludowych Górnego Śląska.

W październiku przeprowadzono nabór do Zespołu i rozpoczęto prace w czterech grupach: dwóch formacji dziecięcych, grupie Reprezentacyjnej i w Chórze.

W listopadzie odbył się koncert Zespołu podczas XXII Sympozjum Diabetologicznego.

Rok 2024 rozpoczął się z wielkim przytupem! 7 stycznia 2024 roku „Halka” zaprezentowała się w Koncercie Świąteczny „Hej kolęda”. Wystąpiły w nim wszystkie grupy. Za przygotowanie taneczne, koncepcję i scenariusz odpowiedzialny był Krystian Olszowski. Stefania Biela odpowiedzialna była za akompaniament na fortepianie oraz przygotowanie wokalne i muzyczne Grup Dziecięcych i Grupy Reprezentacyjnej. Piotr Mazur przygotował wokalnie chór oraz odpowiedzialny był za opracowanie muzyczne kolęd, a podczas koncertu akompaniował śpiewakom na akordeonie.

„Halka” pojawiała się również podczas wydarzeń ważnych dla miasta. To m.in. uroczystości z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu oraz podczas tradycyjnego Poloneza na Rynku Miejskim w Lublińcu. Ostatnio można było zobaczyć Zespół podczas odbywającego się w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Warsztaty z dziećmi i młodzieżą kontynuowane były również w ramach edycji zimowej. W dniu 31 stycznia i 1 lutego 2024 roku zorganizowano zajęcia pod nazwą “Ferie w Halce”.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka’’ pełni rolę animatora życia kulturalnego w Lublińcu, pielęgnuje tradycje muzyczne folkloru śląskiego oraz innych regionów. Promuje tym samym miasto na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Współpraca: Paulina Wojtulek, rzecznik prasowy MDK Lubliniec

Zdjęcia: Daniel Dmitriew /MDK Lubliniec / ZPiT Halka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.