Udaremniona próba oszustwa “na policjanta”. 76-letnia mieszkanka Lublińca może mówić o szczęściu

Udaremniona próba oszustwa “na policjanta”. 76-letnia mieszkanka Lublińca może mówić o szczęściu

Kolejna próba oszustwa metodą “na policjanta” została udaremniona. Oszust wpadł dzięki czujności dyżurnych komendy i szybkiej reakcji policjantów. Zatrzymanemu 40-letniemu mieszkańcowi Gliwic przedstawiono już zarzut oszustwa – poinformowano na oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

– Niewiele brakowało, by kolejną ofiarą przestępców padła 76-letnia mieszkanka Lublińca. Seniorka, po tym, jak odebrała telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza policji, postanowiła wypłacić swoje oszczędności i pozostawić je w miejscu wskazanym przez oszusta. Kobieta była przekonana, że ta „operacja” ochroni jej pieniądze przed przestępcami. Tylko dzięki czujności policjanta pełniącego służbę na stanowisku kierowania, oszczędności seniorki zostały ocalone – poinformowała st. asp. Monika Wacławek, oficer prasowy lublinieckiej KPP.

Jak precyzuje – Uwagę dyżurnego zwróciło zachowanie starszej kobiety wychodzącej z placówki bankowej mieszczącej się naprzeciwko lublinieckiej komendy. Kobieta cały czas rozmawiała przez telefon, rozglądając się, jakby sprawdzała, czy jest obserwowana. Ponieważ od kilku dni policjanci otrzymywali informacje od mieszkańców powiatu o próbach wyłudzenia pieniędzy, zainteresowali się tą sytuacją;

Dyżurny podszedł do seniorki, która nie była zdziwiona jego widokiem. Stwierdziła ona, że jest już obserwowana i kierowana przez policjantów. Mieszkanka Lublińca przyznała, że wypłaciła właśnie swoje oszczędności, aby umieścić je we wcześniej wskazanym miejscu.

Szybka akcja doprowadziła do zatrzymania oszusta. Okazał się nim 40-letni mieszkaniec Gliwic – Na początku maja przejął on w podobny sposób kwotę 40 tysięcy złotych, którą pozostawiła inna seniorka w koszu na śmieci na placu Karola Miarki w Lublińcu. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, a sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt tymczasowy – dodaje rzecznik KPP Lubliniec.


Pamiętajmy! Oszuści tworzą coraz to nowe historie, pod którymi chcą wyłudzić pieniądze. Ostatnio najczęściej jest to metoda na policjanta. Należy pamiętać, że policjanci w żadnym wypadku nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy o ich przelanie na jakiekolwiek konto. Jednak w przypadku, gdy otrzymamy tego typu telefon, zanim cokolwiek zrobimy, skontaktujmy się z rodziną lub Policją, by zweryfikować te informacje. Starając się dotrzeć do seniorów, organizujemy spotkania na których przekazujemy im, jak ustrzec się przed podobnymi zagrożeniami.

Źródło: lubliniec.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.