W pobliżu Częstochowy odkryto ludzkie szczątki! 13 ŚBOT wsparła ekshumację.

W pobliżu Częstochowy odkryto ludzkie szczątki! 13 ŚBOT wsparła ekshumację.

[REGION] 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej odpowiedziała na prośbę Instytuty Pamięci Narodowej i w ramach współpracy z pionem śledczym IPN, dotyczącej upamiętnienia bohaterów walk o Niepodległość, żołnierze brygady wzięli udział w ekshumacji prowadzonej na terenie powiatu częstochowskiego.

Ekshumację rozpoczęto po tym, jak mieszkańcy wsi Wancerzów (gm. Mstów) natrafili na ludzkie kości wystające z ziemi. Prace prowadzone są przez prok. Zbigniewa Woźniaka z Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Zaangażowanie 13 ŚBOT pozwoliło na sprawne przeprowadzenie ekshumacji. Ułatwiło zadanie prokuratorowi i archeologowi.

Co wiemy na chwilę obecną? W trakcie prac wydobyto 6 ciał oraz przedmioty, rzeczy ze skóry i ślady odzieży. Szczątki zostały zabezpieczone i przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej. Na podstawie badań kości biegli ustalą teraz płeć, stan zdrowia i ewentualne okoliczności, w jakich zmarli lub zginęli ludzie, do których należały szczątki. Analiza pozwoli również ustalić, czy są to ofiary zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Nasi żołnierze upamiętniają bohaterów walczących o Niepodległość na wiele sposobów. Nie zapominamy o weteranach, żołnierzach Armii Krajowej, o grobach bohaterów i świętach ich upamiętniających. Aktywnie bierzemy udział w różnych imprezach i akcjach, które przypominają o tych, którzy bronili naszej Ojczyzny. Dlatego też gdy dotarła do nas prośba IPN o wsparcie w czasie ekshumacji, zgodziliśmy się bez wahania – powiedział dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

*    *    *

Wojska Obrony Terytorialnej utworzono 1 stycznia 2017 roku. Formacja jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Szkolenia ochotników prowadzi już trzynaście brygad OT, w tym śląska. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych  w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 17,5 tys. Żołnierzy.

.

cof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.