W Zakładach Karnych na terenie powiatu lublinieckiego praca wre! Kolejne maseczki trafiły do wolontariuszy

W Zakładach Karnych na terenie powiatu lublinieckiego praca wre! Kolejne maseczki trafiły do wolontariuszy

Do połowy kwietnia br. skazani z Zakładów Karnych w całej Polsce uszyli już ponad milion maseczek ochronnych, które trafiają w miejsca największej potrzeby, a także do służb ratowniczych i medycznych. Osadzeni przygotowują nie tylko maseczki ale też kombinezony czy przyłbice.

W ramach akcji “Resort Sprawiedliwości Pomaga” intensywna produkcja maseczek prowadzona jest również w jednostkach penitencjarnych na terenie powiatu lublinieckiego.

Przypomnijmy. 3 kwietnia przedstawiciele Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim dostarczyli do Lublińca pierwszy komplet maseczek uszytych przez osadzonych. Trafiły one do wolontariuszy, reprezentowanych przez Annę Trzepizur i przekazane zostały na potrzeby Szpitala Powiatowego. W ciągu następnych 18 dni, przy zaangażowaniu funkcjonariuszy Służby Więziennej, skazani rozwinęli produkcję i wykonali kolejnych 3,5 tysiąca sztuk maseczek, wspomagając nie tylko placówki zlokalizowane w powiecie lublinieckim, ale również na Opolszczyźnie.

Dzisiaj liczba maseczek przygotowanych przez osadzonych z Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim sięga dokładnie 6.539 sztuk!

W czwartek kolejne maseczki zostały przekazane Stowarzyszeniu “Ścieżka Marzeń” z Lublińca. Stowarzyszenie jest lokalnym koordynatorem akcji szycia maseczek ochronnych i przekazuje je miejscowym placówkom ochrony zdrowia i lokalnej społeczności – powiedział por. Piotr Patrzykowski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim. Tym razem przekazano tutaj 630 maseczek, z czego 500 zostało uszytych przez osadzonych, a 130 uszył jeden z funkcjonariuszy wraz… ze swoją narzeczoną.

Przed ostatnią dostawą, maseczki dostarczono do wolontariuszy zrzeszonych w grupie “Pomoc Koronawirus Lubliniec” (1400 sztuk), Domów Pomocy Społecznej (200 sztuk), Gminy Pawonków (550 sztuk) oraz Gminy Ciasna (550 sztuk). Oprócz tego maseczki przekazano m.in. do szpitali w Opolu i Krapkowicach. Akcja wciąż spotyka się ze znakomitym odzewem ze strony osób prywatnych, firm, organizacji pozarządowych i placówek administracyjnych, dzięki którym skazani z Sierakowa otrzymują kolejne materiały i zachowują ciągłość produkcji.

*     *     *

Na ogromny szacunek zasługują również osadzone i funkcjonariusze z Oddziału Zewnętrznego w Lublińcu Zakładu Karnego w Herbach, dzięki którym Stowarzyszenie “Ścieżka Marzeń” otrzymało łącznie 1830 sztuk maseczek – Cieszy nas, że produkcja rozwija się, a chętnych do pracy nie brakuje. Obecnie w ramach KO maseczki szyje 7 skazanych kobiet. Kolejne same zgłaszają się do pracy, też chcą pomagać – podkreślał kpt. Piotr Ciwiński na łamach oficjalnej strony jednostki.

„Dzięki dostarczonym przez Stowarzyszenie materiałom skazane kobiety mogą swój czas i umiejętności wykorzystać w tak ważnym, w dzisiejszym czasie, celu. Uszyte przez nie maseczki są na bieżąco przekazywane na rzecz Stowarzyszenia, by móc pomagać lokalnemu społeczeństwu w ochronie przed rozpowszechnianiem pandemii” – zaznacza ppłk Iwona Wojewódka zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Herbach Oddziału Zewnętrznego w Lublińcu.

Powstałe w ten sposób maseczki przekazywane są m.in. domom pomocy społecznej, seniorom powiatu lublinieckiego, część trafi również do szpitala powiatowego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oddział Zewnętrzny w Lublińcu, uczestnicząc we wspólnej akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej „Resort Sprawiedliwości Pomaga”, przekazał na rzecz społeczeństwa w sumie ponad 1900 maseczek ochronnych. Pierwsza partia 80 maseczek trafiła 1 kwietnia do Centrum Administracji Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Lublińcu. [na podstawie: sw.gov.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.