Warto wiedzieć: Zadania rady powiatu.

Warto wiedzieć: Zadania rady powiatu.

Kontynuujemy cykl artykułów pod nazwą: “Zanim oddasz głos”, w którym prezentujemy najważniejsze zagadnienia związane ze zbliżającymi się Wyborami Samorządowymi. W poniedziałek rozkładaliśmy na czynniki pierwsze zadnia realizowane przez Radę Gminy. Dzisiaj analizujemy zadania Rady Powiatu. W kolejnych dniach przybliżymy wiadomości na temat kompetencji wójtów, burmistrzów i starostów.

W ujęciu encyklopedycznym – rada powiatu to organ stanowiący i kontrolny samorządu powiatowego. Jej członkowie (radni) wybierani są w wyborach bezpośrednich, w systemie wyborów proporcjonalnych, a więc takich, w których startujący otrzymują liczbę mandatów ściśle powiązaną z liczbą głosów oddanych na nich w lokalach wyborczych.

W skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie: 15 w powiatach liczących do 40000 mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20000 mieszkańców, ale nie więcej niż 29 radnych. Kadencja rady powiatu trwa 5 lat, licząc od dnia wyboru (w latach 1998–2018 trwała 4 lata). Na czele rady stoi przewodniczący oraz wiceprzewodniczący albo 2 wiceprzewodniczących. Istnieje możliwość odwołania rady powiatu przez wyborców.

Zakres działania rady powiatu obejmuje:

– stanowienie aktów prawa miejscowego.
– wybór i odwołanie zarządu, w tym Starosty Powiatowego.
– powołanie i odwołanie, na wniosek starosty, skarbnika powiatu.
– uchwalenie budżetu.
– stanowienie o kierunkach działania zarządu powiatu oraz rozpatrywanie sprawozdań z działalności zarządu, w tym działalności finansowej.
– rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały o udzielaniu bądź nieudzielaniu absolutorium dla zarządu z tego tytułu.
– podejmowanie uchwał w sprawach wysokości podatków i opłat w granicach określonych ustawami,
– podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych powiatu, sprawach przez ustawę określonych,
– określanie wysokości sumy, do której zarząd może samodzielnie zaciągać zobowiązania,
– podejmowanie uchwał w sprawach współpracy ze społecznościami lokalnymi innych państw oraz przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych,
– uchwalanie powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego,
– uchwalanie powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy,
– dokonywanie oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu,
– podejmowanie uchwał w sprawach herbu powiatu i flagi powiatu,
– podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.