Wielka atrakcja dla najmłodszych! W siedzibie KP PSP Lubliniec otwarto interaktywną salę edukacyjną “OGNIK” [zdjęcia, audio, video]

Wielka atrakcja dla najmłodszych! W siedzibie KP PSP Lubliniec otwarto interaktywną salę edukacyjną “OGNIK” [zdjęcia, audio, video]

We wtorek w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu otwarto interaktywną salę edukacyjną “Ognik”.

Projekt, wsparty przez wiele instytucji, samorządowców i ponad 40 darczyńców, adresowany jest przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców. W ramach zajęć szkolnych w przystępny sposób będzie można zapoznać się tutaj z zagrożeniami czyhającymi w życiu codziennym – m.in. w domu oraz w miejscach publicznych. Koszt inwestycji to ponad 220 tysięcy złotych.

W trakcie uroczystego otwarcia inicjator projektu, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu st. bryg. Janusz Bula zaznaczył, że coraz większe znaczenie ma działalność straży pożarnej w zakresie prewencji społecznej, której kluczowym elementem jest edukacja i informacja – Takim przykładem jest właśnie nowopowstały „Ognik” w Komendzie Powiatowej PSP w Lublińcu z zapleczem dydaktycznym, gdzie dzieci, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, mogą w kontrolowanym środowisku uczyć się bezpiecznych zachowań – mówił.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację projektu – podkreślił, że stworzenie sali OGNIK nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego wielu podmiotów budżetowych, jak i pozabudżetowych oraz osobistej aktywności strażaków.

W uroczystym otwarciu sali edukacyjnej wzięli udział między innymi: Poseł na Sejm RP Andrzej Gawron, Śląski Komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, Starosta Lubliniecki Joachim Smyła, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego – w tym Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu lublinieckiego, komendant powiatowy PSP w Tarnowskich Górach st. bryg. Piotr Krężel, szefowie służb, darczyńcy, przedstawiciele instytucji współpracujących ze strażą pożarną, ksiądz prałat Antoni Zając – duszpasterz lublinieckich strażaków a także grupa dzieci wraz z opiekunami z Niepublicznego Przedszkola Językowego “Wyspa Szkrabów” w Lublińcu.

Sala edukacyjna utworzona została w zaadaptowanym pomieszczeniu nieużytkowanej sali gimnastycznej Komendy, o powierzchni ponad 120 m2. Przestrzeń podzielono na stanowiska tematyczne, obrazujące różnego rodzaju zagrożenia, które występują nie tylko w mieszkaniach, ale także np. w lesie czy na akwenach wodnych – wymienił st. kpt Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lublińcu w rozmowie z portalem “Lubliniec nasze miasto”.

Najmłodsi, przy wsparciu instruktorów z PSP Lubliniec, będą mogli rozwijać swoją wiedzę odwiedzając takie stanowiska jak: pożar rozwijający się w pomieszczeniu za zamkniętymi drzwiami, działanie sygnalizacji pożarowej i zasad ewakuacji, zagrożenia pożarowe w pomieszczeniu kuchennym (pożar urządzeń elektrycznych, zasady gaszenia oleju itp.), zagrożenia w pomieszczeniu łazienki (zasada działania piecyka gazowego, potencjalne źródła tlenku węgla, zasada działania czujki tlenku węgla) czy przyswajając podstawowe zasady w zakresie udzielenia pierwszej pomocy.

Oprócz tego dzieci zapoznają się ze specyfiką służby strażaka. W tym celu udostępniono sprzęt i ubrania specjalne wykorzystywane w trakcie działań ratowniczych Ponadto salę wyposażono w symulator o nazwie “Las i Jezioro” – makietę umożliwiającą wizualne prezentowanie zagrożeń pożarowych i ekologicznych na obszarach leśnych oraz w rejonie zbiorników wodnych.

Więcej informacji na stronie KP PSP Lubliniec: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.