Wielka historia w najpiękniejszym wydaniu. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zachwycił w Lublińcu.

Wielka historia w najpiękniejszym wydaniu. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zachwycił w Lublińcu.

W środę, w kościele pw. Edyty Stein na lublinieckim Steblowie odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Grupa znakomitych artystów złożona z 40-osobowego chóru oraz orkiestry pod batutą Mirosława Macieja Banacha, zaprezentowała pieśni nawiązujące m.in. do okresu Powstań Śląskich.

Obok 100-lecia Powstań, środowy koncert wiązał się również z 100. rocznicą urodzin Stanisława Hadyny – założyciela i wieloletniego kierownika artystycznego ZPiT Śląsk oraz z Rokiem Stanisława Moniuszki, z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora.

Jestem zaszczycony, że jako gospodarz tego miejsca i tutejszej parafii, mogę przywitać już po raz drugi w historii naszej świątyni, tak znakomitych, światowej sławy artystów. Dziękuję im za to, że obok występów w największych salach koncertowych w Europie i na całym świecie, trafiają pod strzechy, do takich małych i skromnych wspólnot jak nasza – powiedział ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża, Antoni Zając, witając zaproszonych gości – dyrektora ZPiT Śląsk, Zbigniewa Cierniaka oraz Posła Ziemi Lublinieckiej, Andrzeja Gawrona – inicjatora środowego wydarzenia. W koncercie uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalnych instytucji a także wierni, którzy wypełnili kościół do ostatniego miejsca.

Chciałbym podziękować całemu Zespołowi. Jesteście najlepszą wizytówką Polski, Śląska i naszej Ziemi Lublinieckiej na całym świecie. Jestem dumny, że mamy u siebie tak wybitnych artystów. Na uznanie zasługuje również kierownictwo oraz wszystkie osoby pracujące dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Wasz dorobek jest nieocenioną wartością dla nas wszystkich. Dziękuję również za cztery lata współpracy, która zawsze układała się pozytywnie i dostarczała pozytywnej energii – powiedział poseł Andrzej Gawron, kierując wyrazy wdzięczności do mieszkańców, którzy zdecydowali się na udział w koncercie.

Już pierwszy utwór: “My pierwsza brygada” podkreślił wypracowany przez lata, doskonały poziom prezentowany przez śpiewaków ZPiT Śląsk, wspieranych dynamicznym akompaniamentem orkiestry. Barwne stroje oraz wyjątkowa sceneria świątyni sprawiły, że lubliniecka publiczność z wielkim uznaniem wysłuchała kolejnych pieśni, nagradzając całą formację rzęsistymi oklaskami. Wydarzenie bezsprzecznie przejdzie do historii parafii. Było jednocześnie przypomnieniem o wielkiej historii i bohaterach, którzy na wielu frontach walczyli o wolną Polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.