Wielki bój w Gminie Pawonków! Powraca sprawa nadania statusu miejscowości dla Lipia Śląskiego

Wielki bój w Gminie Pawonków! Powraca sprawa nadania statusu miejscowości dla Lipia Śląskiego

7 września br. Wójt Gminy Pawonków ogłosił konsultacje społeczne w sprawie zmiany rodzaju urzędowej nazwy miejscowości “Lipie Śląskie – część wsi Lisowice” na “Lipie Śląskie – wieś”.

Walka mieszkańców o nadanie Lipiu statusu miejscowości trwa od 2008 roku. Pomimo zdecydowanego poparcia dla zmian, społeczność wciąż nie potrafi przeforsować swoich postulatów. Czy tym razem Lipie Śląskie sięgnie po swoje?


Wizja mieszkańców kontra obawy wójta

Aby zrozumieć społeczność Lipia Śląskiego, należy cofnąć się w czasie o ponad 12 lat – O tym, że nasza miejscowość nie istnieje dowiedzieliśmy się wówczas z mediów, przy okazji ogłoszenia wielkiego znaleziska paleontologicznego w wyrobisku starej cegielni – przypomina Katarzyna Szremska, jedna z inicjatorek działań. Jak informował wówczas portal “Lubliniec – nasze miasto”, po odkryciu – Zorganizowano konferencję prasową, podczas której zaprezentowano kości dinozaura, nazywając go lisowickim. I tak rozpętała się burza – czytamy w tekście z marca 2012.

Po przyjęciu wniosków napływających ze strony mieszkańców, na przełomie stycznia i lutego 2010 ówczesny wójt gminy Pawonków Henryk Swoboda ogłosił konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia Lipiu Śląskiemu statusu miejscowości. Karta konsultacyjna składała się z dwóch pytań. Pierwsze z nich brzmiało: “Czy jest Pan/Pani za utworzeniem miejscowości Lipie Śląskie”, a drugie: “Czy jest Pan/Pani za utworzeniem miejscowości i sołectwa Lipie Śląskie”. Do obydwu pytań przygotowano załączniki z mapami przyszłej miejscowości i sołectwa. Wzbudziło to kontrowersje i krytyczne opinie w środowisku postulującym za wyodrębnieniem Lipia. Powód?

– Przede wszystkim nie wiem dlaczego wprowadzono załączniki z dwoma proponowanymi przebiegami granic. My z wójtem ustalaliśmy tylko mapę, która znalazła się w pierwszym załączniku. Drugi wprowadzono tylko po to, żeby zaciemnić obraz głosującym. Poza tym jak można rozważać taką granicę, że miejscowość składałaby się z dwóch oddzielnych enklaw tak, jak to jest w drugim załączniku – wskazywał w 2010 roku inicjator działań, Leszek Pierz na łamach portalu “Lubliniec nasze miasto” – Moim zdaniem karta konsultacyjna uwzględnia wszystkie zgłaszane wnioski w tym temacie. Zupełnie nie rozumiem zarzutów o brak obiektywizmu. Padały różne propozycje, a wszystko uwzględniliśmy na karcie konsultacyjnej – odpowiadał wójt Henryk Swoboda.

Efektem zamieszania były aż 33 głosy nieważne jeśli chodzi koncepcję utworzenia miejscowości oraz 13 nieprawidłowych głosów w sprawie utworzenia miejscowości i sołectwa Lipie Śląskie. Ostatecznie jednak mieszkańcy opowiedzieli się tą drugą opcją. Wynik konsultacji nie były wiążące i nie oznaczały wdrożenia zmian. Radni obawiali się, że utworzenie sołectwa byłoby pierwszym krokiem do… oderwania Lipia Śląskiego od gminy i przyłączenia obszaru do Lublińca – Mieszkańcy na pewno nic by na tym nie zyskali, a my nie możemy ukrywać, że z powodu mniejszych podatków nasza gmina straciłaby na tym finansowo – tłumaczył wójt Henryk Swoboda – Z uporem maniaka powtarzamy, że chcemy pozostać w gminie Pawonków, dlaczego nikt nam nie wierzy? – pytają ripostowali mieszkańcy na łamach portalu.

Władza po swojemu – mieszkańcy protestują

Dokumentację konsultacyjną przesłano do Ministra Administracji i Cyfryzacji. Doszło wówczas do kolejnego zgrzytu pomiędzy społecznością a władzami samorządu, zakończonego pisemnym Protestem skierowanym do MAiC – 6 marca 2012 Rada Gminy Pawonków podjęła Uchwałę w sprawie wystąpienia zmiany rodzaju miejscowości Lipie Śląskie lecz we wniosku skierowanym do Ministerstwa… załączono mapę zaproponowaną przez wójta, która wcześniej nie była poddana konsultacjom społecznym – czytamy w treści Protestu. Autorka pisma, Katarzyna Szremska podkreśliła, że projekt wójta uwzględniał tylko wyodrębnienie budynków prywatnych, bez takich obiektów jak pobliska cegielnia, własności należące do PGR’u, była betoniarnia, wytwórnia mas bitumicznych, teren wysypiska śmieci czy atrakcyjna turystycznie Lipska Górka – a o te własnie obszary zabiegała społeczność formułując wcześniej swoją dokumentację kierowaną do gminy w sprawie statusu dla Lipia Śląskiego.

Mieszkańcy pragną by wieś mogła się rozwijać, a tymczasem nie pozostawiono nam skrawka ziemi, gdzie moglibyśmy stworzyć np. wspólne miejsce spotkań (…) Dlaczego jesteśmy dyskryminowani? Czujemy się tak, jakby ukarano nas za to, że przez cztery lata nie pozwoliliśmy na likwidację naszej miejscowości – twierdzili wnioskujący, wspierani nawet przez lokalnych przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Lipia Śląskiego. Mieszkańcy podkreślali również, że wbrew temu co widnieje w Wykazie Urzędowych Nazw Miejscowości, od dziesięcioleci Lipie funkcjonowało jako odrębna miejscowość – Wszystkie dowody osobiste, prawa jazdy, adresy, akty urodzenia, decyzje czy zezwolenia, wydawane są na Lipie Śląskie – argumentowała Katarzyna Szremska.

Komisja przychyliła się do protestu mieszkańców i zasugerowała, by gmina wspólnie z mieszkańcami jeszcze raz wytyczyła granice miejscowości. Od tego czasu gmina przez dobrych kilka lat nie wracała do tematu – dodaje K. Szremska.

Nowy wójt – nowe nadzieje, ale…

Sprawa odżyła po ostatnich Wyborach Samorządowych, kiedy w wyścigu po stanowisko wójta, Joanna Wons-Kleta pokonała Henryka Swobodę. Mieszkańcy dostrzegli swoją szansę i postanowili zwrócić się do nowej Rady Gminy o reaktywację działań, których konsekwencją byłoby wpisanie Lipia Śląskiego do Krajowego Rejestru. W swoich wnioskach podkreślali, że w dalszym ciągu borykają się z problemami w urzędach, bankach, uczelniach wyższych, przychodniach, przy rejestracji działalności gospodarczej, a nawet w trakcie interwencji służb ratowniczo – medycznych. Wskazywali również, że nazwa miejscowości Lipie Śląskie została dawno temu wprowadzona do różnego rodzaju publikacji historycznych, geograficznych, geologicznych, wykazów oraz Internetu.

W odpowiedzi na prośby mieszkańców, wójt Joanna Wons – Kleta zarządziła przeprowadzenie konsultacji w terminie 4 – 13 marca 2020 roku. Co ważne, procedurę poprzedziły wspólne prace nad mapą. W czasie konsultacji wypełniono 63 karty (Lipie Śląskie liczy ponad 100 mieszkańców). Wszyscy głosujący opowiedzieli się za utworzeniem miejscowości Lipie Śląskie.

Kwestia nadania statusu miejscowości dla Lipia Śląskiego znów znalazła się na forum Rady. Podczas głosowania radni Regina Badura, Arkadiusz Dyla, Paweł Grabiński, Jacek Kopyto, Andrzej Sprycha [wszyscy z Komitetu Wyborczego Henryka Swobody] oraz Marek Jarkiewicz [KW Wspólnie dla Gminy Pawonków] zagłosowali przeciwko powstaniu miejscowości Lipie Śląskie. Przy takiej samej liczbie głosów “za” oraz przy nieobecnościach trzech radnych, uchwała została odrzucona – W taki właśnie sposób niektórzy radni Gminy Pawonków rozumieją reprezentowanie interesów mieszkańców (…) Zagłosowali wbrew ich woli, tylko dlatego żeby być na NIE. Tak właśnie działa tzw. “totalna opozycja” – rozp…..ić, tylko po to żeby się postawić – kwitowano na profilu Gmina Pawonków w portalu społecznościowym Facebook.

W swoim komentarzu zamieszczonym pod tekstem, głosujący “przeciw” radny Marek Jarkiewicz zaznaczał jednak, że – Projekt uchwały wraz z wnioskiem oraz mapą topograficzną miał być przedmiotem [wcześniejszych – przyp. red.] prac Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Oświaty i Rolnictwa. Ze względu na sytuację związaną z panującą epidemią, Komisja została odwołana, dlatego też nie było możliwości zachowania optymalnego trybu procedowania tejże uchwały. Pragnę zaznaczyć, że kwestie związane ze zmianą rodzaju miejscowości są niezwykle ważne i powinny podlegać starannej analizie oraz być przedmiotem szerokiego konsensusu i zrozumienia – przekonywał samorządowiec, nie kryjąc również zastrzeżeń co do prawidłowości innych procedur prowadzonych w związku z przygotowywaną Uchwałą.

Teraz albo nigdy?

W miniony wtorek 8 września w gminie Pawonków ruszyły… kolejne Konsultacje Społeczne, które trwać będą do dnia 18 września. Konsultacje prowadzone będą w formie pisemnej, poprzez wypełnienie i podpisanie formularza konsultacyjnego oraz w formie bezpośredniego spotkania z mieszkańcami sołectwa Lisowice. Zebranie odbędzie się w dniu 15 września 2020 r. o godzinie 19 :00 w Lokalnym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Lisowicach – Jego celem będzie m.in. przedstawienie oraz omówienie proponowanych granic miejscowości Lipie Śląskie – czytamy w Zarządzeniu wójta.

Formularz konsultacyjny dostępny jest na oficjalnej stronie Urzędu Gminy [TUTAJ]. Tam również przedstawiono proponowany przebieg granic wsi Lipie Śląskie, który zamieszczamy poniżej:

  1. No ja, i co teroz, tyn Dino to je z Lipio abo z Lisowic? Ale poczkejcie, przeca Dwor Lipie to histrycznie boło Lubycko. A i Lipie należało do Parafii Lubycko, jyno Łoblaci tam wleźli. Ej, to granice gminy tu trza zmiynić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.