Wielki gest mieszkańca Lublińca! Przekazał całą 13. emeryturę na rzecz szpitala zakaźnego w Tychach.

Wielki gest mieszkańca Lublińca! Przekazał całą 13. emeryturę na rzecz szpitala zakaźnego w Tychach.

Pan Ryszard Nikodem – zasłużony działacz Solidarności, pomimo upływu lat, wciąż aktywnie włącza się w życie społeczne na terenie miasta i regionu. W związku z sytuacją epidemiologiczną, emerytowany mieszkaniec Lublińca wspomógł szpital zakaźny w Tychach – przekazał placówce swoją całą trzynastą emeryturę.

Należy pamiętać, że m.in. w tym szpitalu leczeni są pacjenci z terenu powiatu lublinieckiego, którzy zakazili się koronawirusem. W większości są to osoby w podeszłym wieku, zaliczane do grupy największego ryzyka. W obliczu rosnącej liczby zakażeń, seniorzy potrzebują naszego wsparcia. Uznałem, że mogę włączyć się w pomoc, tym bardziej, że sam jestem już w wieku emerytalnym i rozumiem z jakimi problemami borykają się teraz moi rówieśnicy – przyznał pan Ryszard Nikodem w rozmowie z Lublinieckim.pl

Mieszkaniec Lublińca postanowił skontaktować się z przedstawicielami szpitala. Przelał na konto placówki 981 złotych, a więc pełną sumę otrzymaną w ramach 13. emerytury – Sugerowałem aby tą kwotę rozdysponowano w zależności od potrzeb placówki, na przykład na wyżywienie dla personelu, który od kilku tygodni stoi na pierwszej linii frontu w walce z pandemią i z wielkim poświęceniem ratuje życie pacjentów, w tym osób starszych. Cieszyłbym się gdyby więcej mieszkańców wspierało szpitale zakaźne w taki sposób – powiedział pan Ryszard. Dodał przy tym, że nie martwi się o własną kondycję finansową – Swoją trzynastą emeryturą podzieli się ze mną… małżonka! – podkreślił z humorem.

*       *       *

Nieustanna aktywność pana Ryszarda Nikodema wynika z jego bogatego życiorysu, zbudowanego przede wszystkim na działalności solidarnościowej. Ponure czasy komunizmu były dla mieszkańca Lublińca prawdziwą, często nie łatwą szkołą życia. Ale to właśnie opozycyjna walka z reżimem okazała się swoistym “poligonem”, który na dobre ukształtował w Ryszardzie Nikodemie postawy prospołeczne, utrwalane również dzisiaj.

Od jesieni 1980 roku Ryszard Nikodem wchodził w skład NSZZ Solidarność. Był członkiem Prezydium Komisji Zakładowej w FSM w Sosnowcu. W okresie od lutego do lipca 1981 roku oddelegowany został do pracy związkowej w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim Solidarności w Katowicach, w Sekcji Interwencji.

Tego samego roku objął funkcję delegata na I i II Walny Zjazd Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Był również członkiem Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Od września 1981 roku zajmował stanowisko Wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego ds. interwencji. W tym samym czasie Ryszard Nikodem wszedł w skład Konfederacji Polski Niepodległej.

W wyniku działalności opozycyjnej Ryszard Nikodem 13 grudnia 1981 został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzelcach Opolskich. W kolejnych miesiącach przenoszony był do Zabrza-Zaborza, Grodkowa i Uherców.  Zwolniony został 11 grudnia 1982 roku.

Po wyjściu na wolność R. Nikodem został przeniesiony na gorsze stanowisko pracy. Nadal oficjalnie krytykował ustrój i rząd PRL. Propagował hasła solidarnościowe, za co był wzywany na rozmowy ostrzegawcze i poddawany kontroli w zakładzie pracy. 31 sierpnia 1983 roku został zatrzymany na 24 godziny po złożeniu kwiatów pod krzyżem przy Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Podobnych zatrzymań było więcej.

W latach 1983-2006 zmuszony został do wyjazdu na emigrację. Był właścicielem firmy Richard Nikodem Plumbing w Los Angeles. Nie poprzestał jednak na działalności opozycyjnej – w latach 1984-1989 był współzałożycielem i przewodniczącym Komitetu „S” w Los Angeles. Organizował pomoc dla emigrantów politycznych z Polski oraz zbiórki pieniędzy na działalność podziemnej „S” w Polsce. Do Ojczyzny powrócił w roku 2006. Od 2007 roku przebywa na emeryturze. Nadal angażuje się w działalność polityczną będąc członkiem Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości.

W 2019 roku Ryszard Nikodem odznaczony został Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznanym przez Wojewodę Śląskiego.

*       *       *

Lista Szpitali Zakaźnych w województwie śląskim

  • Tychy, Megrez Sp. z o. o., ul. Edukacji 102, (32) 325 53 04
  • Zawiercie, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14, (32) 674 02 89, (32) 674 02 91
  • Racibórz, Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka, ul. Gamowska 3, (32) 755 53 72
  • Bytom, Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49, (32) 281 92 41 wew. 230
  • Chorzów, Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10, 797 189 603, (32) 346 36 41
  • Częstochowa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P., ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 7, (34) 367 38 72 lub 73
  • Cieszyn, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4, (32) 854 92 00 wew. 492 lub 493

Lista szpitali zakaźnych w Polsce – TUTAJ

  1. I pojdzie na podwyzki dla tych nierobow!!!!

    Odpowiedz
  2. Kolejna zmarnowana 13 emerytura

    Odpowiedz
  3. No to brakuje jeszcze wpisu od miesz(k)ańca i będzie klika, która “martwi się” o to co kto robi z własnymi pieniędzmi.
    Z doświadczenia wiem, że ci co krytykują i chcą rozliczać darowizny innych, sami nigdy nic nie dali od siebie, nawet dobrego słowa.

    Odpowiedz
  4. Jeśli ktoś daje z serca, to chyba nie prosił o taką reklamę swojej osoby ?

    Odpowiedz
  5. To tylko zagrywka polityczna, za chwile bedzie startowac na radnego albo cos innego i sobie to odbija z potezna nawiazka

    Odpowiedz
  6. A kto bogatemu zabroni ? ????????

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.