Wielkie odrodzenie – wielki projekt. Zespół Pieśni i Tańca “Halka” od stycznia 2023 pod skrzydłem MDK Lubliniec!

Wielkie odrodzenie – wielki projekt. Zespół Pieśni i Tańca “Halka” od stycznia 2023 pod skrzydłem MDK Lubliniec!

W trakcie obrad Lublinieckiej Rady Kultury zwołanych w dniu 4 października oficjalnie poinformowano, że Miejski Dom Kultury od stycznia 2023 roku prowadzić będzie Zespół Pieśni i Tańca “Halka”.

To niegdysiejsza duma naszego miasta. Wiemy, że Zespół w swej historii odnosił spore sukcesy, koncertował w kraju i za granicą. Dzisiaj jednak musimy go zbudować od podstaw – podkreśla Agata Woźniak – Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Czy ambitny projekt pozwoli na to aby “Halka” powróciła do swojej świetności? W rozpoczętych działaniach MDK może liczyć na wsparcie. Chęć pomocy deklarują zarówno prezes Stowarzyszenia ZPiT “Halka” Jan Mańka (który przekaże majątek zespołu w postaci strojów), jak i członkowie Stowarzyszenia, które przez ostatnie lata prowadziło zespół.

– Formacja ma wielu sympatyków i w najbliższym czasie planujemy organizację spotkania, dla chętnych, którzy będą chcieli wziąć udział w przyszłorocznych obchodach jubileuszowych – zapowiada dyrektor Agata Woźniak – Rybka.

Na potrzeby rozszerzonej działalności kulturalnej, Miejski Dom Kultury dysponować będzie pomieszczeniami przy ul. Pawła Stalmacha 12, w których Zespół siedzibę miał w ostatnich latach.

Póki co w siedzibie ZPIT „Halka” trwa remont (termomodernizacja, stolarka okienna, instalacja wodno – kanalizacyjna, ogrzewanie, instalacja elektryczna). Jego zakończenie planowane jest jeszcze w 2022 roku. Miasto przeznaczyło na ten cel  848.425,29 złotych – m.in. korzystając z dofinansowania unijnego, uzyskując wcześniej (grudzień 2020) pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

W chwili gdy pomieszczenia zostaną oddane do użytku, uporządkowane i oficjalnie przekazane, będzie możliwe wznowienie działalności – dodaje dyrektor Woźniak – Rybka.

Podkreśla jednak, że wznowienie działalności Zespołu to zupełnie nowe zadanie, wymagające sporego zaangażowania ze strony domu kultury, zarówno jeżeli chodzi o sprawy merytoryczne, artystyczne, jak i administracyjne – Aby się do tego zadania przygotować poczyniłam już pierwsze kroki. Wraz z dwoma pracownicami odbyłyśmy wizytę w zaprzyjaźnionym Domu Kultury, który z powodzeniem i dużymi sukcesami prowadzi od lat zespół ludowy we wszystkich grupach wiekowych. Rozeznaję temat instruktorów – dodaje dyrektor MDK.

W trakcie październikowego posiedzenia Rady Kultury Agata Woźniak – Rybka zaznaczyła, że “Halka” nie może się rozwijać kosztem grup już w MDK działających, takich jak: Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec, Teatr po Pracy czy Gospelsi – W otrzymanym w ostatnim tygodniu piśmie w sprawie przejęcia przez MDK “Halki” jest deklaracja Burmistrza Edwarda Maniury o środkach finansowych na ten cel. Czekamy zatem na zakończenie remontu, aby rozpocząć działania – kończy dyrektor lublinieckiego MDK.

Rys historyczny [źródło: lubliniec.starostwo.gov.pl / maj 2018]

“Początki działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” sięgają 1948 r. [założycielem zespołu był Józef Kościelny wraz z przyjaciółmi – przyp. red.] Do 2000 roku był to zespół złożony z dorosłych artystów, którzy pracując zawodowo w różnych zakładach pracy, poświęcali swój wolny czas kulturze, sztuce i tańcom ludowym. W jego dorobku artystycznym znajduje się 365 pieśni, 90 tańców, 130 utworów muzycznych oraz 25 sztuk teatralnych.

W 2001 r. powstała dziecięca grupa ZPiT „Halka”, która konsekwentnie podtrzymuje tradycje naszego polskiego folkloru. Z powodzeniem występuje na koncertach regionalnych i krajowych. Dzieci wyjeżdżają również na występy gościnne poza granice kraju, m.in. do Czech i na Ukrainę.

Zespół działa pod kierownictwem Jana Mańki, instruktorami są: Paweł Zaufal i Witold Polak, natomiast funkcję instruktora muzycznego do ubiegłego roku sprawowała Stefania Biela, obecnie jest nim Artur Tekieli.

Obecnie zespół liczy 48 osób: chłopców i dziewcząt z powiatu lublinieckiego, którzy tańcząc i śpiewając wspólnie spędzają swój wolny czas”.

Profil Zespołu Pieśni i Tańca “Halka” w portalu Facebook: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.