Wybitny maratończyk bez stypendium. Co na to Rada Sportu w Lublińcu?

Wybitny maratończyk bez stypendium. Co na to Rada Sportu w Lublińcu?

Powracamy do tematu, o którym pisaliśmy 4 kwietnia. Marcin Grabiński, maratończyk z Lublińca, Mistrz Polski Osób Słabowidzących i Niedowidzących, nie otrzymał stypendium Burmistrza Lublińca, o które zabiegał już drugi rok z rzędu, pomimo iż jego wniosek nie zawierał błędów formalnych.

W korespondencji z Lublinieckim.pl Burmistrz Edward Maniura, przedstawił podstawowe reguły dotyczące przyznawania stypendiów przez miasto lecz powołał się przy tym na paragraf 10 Uchwały Rady Miejskiej z 28 stycznia 2016 roku w sprawie określenia zasad przyznawania stypendiów sportowych, w świetle którego: “Wnioski o przyznanie stypendiów powinny zostać zaopiniowane przez Radę Sportu Miasta Lublińca”.

Korespondencję w sprawie stypendium przekierowaliśmy zatem do Rady Sportu, pytając: “Jakie kryteria zadecydowały o tym, że pomimo braku błędów formalnych w złożonym wniosku, Marcin Grabiński nie otrzymał stypendium oraz dlaczego w tym roku wyłoniono tylko 6 z 13 złożonych wniosków?”

W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy w środę czytamy – Wszystkie wnioski są dogłębnie analizowane przez Radę Sportu, w która w 2012 roku wyszła z pomysłem przyznawania stypendiów dzieciom i młodzieży uczącej się i niepracującej, do ukończenia 20 roku życia. Przez te wszystkie lata żadna osoba dorosła nie miała przyznanego stypendium, dlatego Rada Sportu, również w tym roku, nie zastosowała wyjątku wobec dorosłych wnioskodawców, pana Marcina Grabińskiego oraz pani Karoliny Pilarskiej, zeszłorocznej Mistrzyni Polski w maratonie (…) Burmistrz Lublińca, kierując się opinią Rady Sportu oraz biorąc pod uwagę kwotę zabezpieczoną w budżecie Miasta Lublińca na stypendia sportowe, przyznał stypendia 6 osobom, których wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie – pismo z odpowiedziami na pytania Lublinieckiego.pl podpisał Burmistrz Edward Maniura.

Wiele wskazuje na to, że niedomówienia na linii Marcin Grabiński – Urząd Miejski w Lublińcu, o których pisaliśmy na początku kwietnia (link poniżej), wynikają przede wszystkim z niejasnej treści samej Uchwały zatwierdzonej przez Radę Miejską w styczniu 2016 roku. Dokładnie prześledziliśmy wszystkie 15 paragrafów i nie doszukaliśmy zapisu regulującego dopuszczalny wiek wnioskujących sportowców, a jak widać – staje się on kluczowym narzędziem w weryfikowaniu poszczególnych wniosków.

*    *    *

Marcin Grabiński to nie tylko Mistrz Polski Osób Słabowidzących i Niedowidzących ale również Reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Europy oraz słynnego Maratonu Nowojorskiego, po którym w swojej kategorii wspiął się na czwarte miejsce światowego rankingu. Sportowiec poważnie przybliżył się do wymarzonego wyjazdu na przyszłoroczne Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio.

Działalność Marcina Grabińskiego to nie tylko starty w kolejnych biegach czy litry potu wylewane w trakcie treningów. Maratończyk odwiedza również przedszkola i szkoły. W ramach projektu “Przedszkolak nie widzi przeszkód” przeprowadził niedawno nieodpłatne prelekcje i zajęcia, w których przekonywał i udowadniał młodym ludziom, że osoba widząca w zaledwie 2-3 procentach, może osiągać wielkie cele.

.

Poprzedni tekst dotyczący stypendium – TUTAJ

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ Z 28.01.2016 – TUTAJ

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.