Wyjątkowe spotkanie żołnierskich pokoleń.

Wyjątkowe spotkanie żołnierskich pokoleń.

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w „Spotkaniu Żołnierskich Pokoleń”. Terytorialsi mieli zaszczyt spotkać się z mjr Henrykiem Czerwińskim ps. „Czart”. Partyzant z Gór Świętokrzyskich, żołnierz 72 pułku piechoty Armii Krajowej, opowiedział między innymi o tym jak został partyzantem.

Jak wspominał urodzony 6 lat po I Wojnie Światowej mjr Henryk Czerwiński – Dziadek spotykał się z powstańcami styczniowymi, ojciec też brał udział w wojnie. Zawsze więc wojsko mnie interesowało – Dodał, że doskonale pamięta dzień, w którym wybuchła II Wojna Światowa – Był tak piękny dzień jak dziś, słońce i nagle nad nasze miasteczko nadlatują samoloty i zrzucają bomby. Kilka dni później weszli Niemcy – mówił mjr Czerwiński.

„Terytorialsi” uczestniczący w spotkaniu dopytywali jak wyglądało życie partyzanta. Major wyjaśnił, że w zasadzie cały czas spędzali w lesie, bardzo często musieli zmieniać miejsce pobytu, w zasadzie za każdym razem gdy ktoś mógł ich zobaczyć i przekazać wrogowi ich lokalizację. Zmiana miejsca wiązała się za każdym razem z budową nowych szałasów, miejsc dla koni, odpowiednim zakamuflowaniem terenu.

Mjr Czerwiński przyznał, że cieszą go takie spotkania i obiecał, że wróci jeszcze do śląskich „terytorialsów” by odpowiedzieć na wszystkie ich pytania.

W spotkaniu wzięło udział 35 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Jak podkreślali, tak niezwykłych ludzi można słuchać godzinami a tego typu lekcje historii są bezcenne.

Przypomnijmy, że wojska obrony terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Święto najmłodszego rodzaju sił zbrojnych obchodzone jest 27 września czyli w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego a w centralnym miejscu oznaki rozpoznawczej „terytorialsów” jest symbol Polski Walczącej.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. W 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się już dwa szkolenia podstawowe tak zwane „szesnastki” i wyrównawcze dla osób, które już wcześniej służyły w wojsku i składały przysięgę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.