Zespół Pieśni i Tańca Śląska podbił Japonię! Tysiące widzów, owacje i wielkie słowa uznania! [FILM]

Zespół Pieśni i Tańca Śląska podbił Japonię! Tysiące widzów, owacje i wielkie słowa uznania! [FILM]

Japońskie tournée Zespołu „Śląsk” z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią, dobiegło końca.

W trakcie ostatnich sześciu tygodni Zespół pokonał w powietrzu i na lądzie ponad 8 tysięcy kilometrów. Z trzydziestoma koncertami odwiedził osiemnaście japońskich miast, obejmując zasięgiem niemal wszystkie regiony Kraju Kwitnącej Wiśni. Koncerty, stanowiące doskonałą promocję polskiej kultury, podziwiało ponad 80 tysięcy widzów!

Artyści zakończyli swój sześciotygodniowy pobyt w Japonii, występując 20 listopada z dwoma koncertami w stolicy Japonii, Tokyo. Podczas ostatniego z nich, na widowni Nakano Sunplaza Hall zasiadło wielu gości specjalnych – wśród nich ponad 30 przedstawicieli korpusu dyplomatycznego z całego świata. Jest bowiem tradycją, że każda trasa koncertowa w Japonii kończy się koncertem dla służb dyplomatycznych akredytowanych w kraju gospodarzy.

Trasa była jednym z największych i najważniejszych wydarzeń z udziałem polskiej instytucji kultury, z okazji obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Podczas uroczystości z udziałem korpusu, Ambasador RP Japonii – Paweł Milewski w swoim wystąpieniu wskazał na wielkie zasługi Zespołu „Śląsk” dla kultury polskiej, a także cenną rolę jaką Zespół odgrywa w relacjach międzynarodowych.

Tego samego wieczoru Dyrektor ZPiT Śląsk, Zbigniew Cierniak uhonorował założyciela firmy Min On Pana Daisaku Ikeda – organizatora japońskiego tournée – nagrodą specjalną Zespołu „Śląsk”, statuetką „Maecenas Silesiae”. Wyróżnienie przyznawane mecenasom i przyjaciołom „Śląska”, wręczone zostało w podziękowaniu za znakomitą organizację japońskiej trasy, z wdzięcznością za owocną współpracę pomiędzy obiema instytucjami oraz w uznaniu zasług w budowaniu polsko-japońskiego dialogu kulturowego. Dyrektor Cierniak podkreślił, że obie instytucje łączy wiele cech wspólnych, ukierunkowanych na szacunek oraz dbałości o kulturę i sztukę. Wieloletnie przygotowania i ostateczny sukces trasy są wspaniałym przykładem wymiany kulturalnej, której beneficjentem pozostaje japońska publiczność.

.

.

Wielka trasa koncertowa z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, rozpoczęła się 15 października. Zespół „Śląsk” powrócił do Japonii w tak dużym składzie po 15 latach od ostatniej wizyty.

Pierwszy koncert odbył się w Takasaki – mieście, które podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokyo będzie gościć polską reprezentację sportowców. Koncert w Takasaki City Theater dał początek sześciotygodniowej, niezwykłej podróży Zespołu „Śląsk” po Japonii. Oprócz stolicy, na koncertowej mapie znalazły się m.in. takie miasta jak: Nagoya, Hiroshima, Kyoto, Osaka, Sapporo, Yokohama. Samolotami i ekspresowymi pociągami, w zmieniającym się wraz z krajobrazem klimacie, artyści pokonywali tysiące kilometrów, aby zaprezentować japońskiej publiczności piękno i bogactwo polskiej kultury. Gdziekolwiek się nie pojawili czekały na nich wypełnione sale i widzowie, którzy zauroczeni tańcem i śpiewem dawali się ponieść emocjom.

Gospodarze przedsięwzięcia zadbali o to, aby koncerty Zespołu „Śląsk” były w całości zachwycającym i niezapomnianym widowiskiem. Artyści za każdym razem mogli liczyć na znakomitą obsługę techniczną i występy w prestiżowych salach. Kunszt baletu i chóru podkreślała spektakularna scenografia w postaci tła nawiązującego do polskiej kultury, skomponowana z ręcznie malowanych ornamentów florystycznych i architektonicznych.

Jak relacjonowali z Japonii sami artyści – na koncerty przychodziła wielopokoleniowa publiczność, która w naturalny sposób ulegała żywiołowości i energii płynącej ze sceny, entuzjastycznie przyjmując występy „Śląska”. Wykonywana na finał japońska pieśń „Jidai” za każdym razem wzruszała widzów, którzy często włączali się do wspólnego śpiewu. Ogromna sympatia, gościnność, podziw i szacunek z jakim spotykali się artyści Zespołu, znajdowała także wyraz w zainteresowaniu lokalnych władz oraz mediów.

Warto dodać, że spędzony w Japonii dzień 11 listopada, w którym obchodzono 101. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, mimo ogromnej odległości od Ojczyzny, był dla wszystkich – zarówno artystów, jak i podziwiających polską kulturę Japończyków – wyjątkowym wydarzeniem. Niezapomniane pozostaną również spotkania z przedstawicieli i członkami lokalnych środowisk – m.in. w Takasaki z młodym pokoleniem Japończyków z Kataoka Junior High School, w Hiroszimie z członkami Stowarzyszenia Miłośników Polskich Tańców Ludowych Państwa Yoshiaki i Yumiko Oka, w Kyoto z amatorskim zespołem polskich tańców ludowych z regionu Kansai czy w Shunan z Chórem Dziecięcym Soka Crystal Choir, a w finale z przedstawicielami światowego korpusu dyplomatycznego.

Współautorem wielkiego sukcesu japońskiego tournée Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało trasę koncertową – Bez wątpienia, dzięki tournée „Śląska”, atmosfera świętowania jubileuszu 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią była wyjątkowa, a nawiązanie doskonałych relacji z partnerem japońskim wróży owocną współpracę także w przyszłości – podsumowała Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”. Artyści wrócili do kraju 23 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.