Strażacy ostrzegają przed śmiertelnym tlenkiem węgla. Ruszyła kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Strażacy ostrzegają przed śmiertelnym tlenkiem węgla. Ruszyła kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Każdego roku, w całej Polsce Państwowa Straż Pożarna notuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń opałowych.

W raz z rozpoczęciem sezonu grzewczego ruszyła coroczna, ogólnokrajowa Kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” Akcja edukacyjno-informacyjna dotyczy zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach, domach jednorodzinnych lub placówkach publicznych.

Nadrzędną ideą Kampanii jest ostrzeganie społeczeństwa przed zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wadliwego działania lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla. “Czad” jest niewidoczny, nie ma też smaku ani zapachu – dlatego nazywany jest “cichym zabójcą”.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest niewyczuwalny za pomocą zmysłów. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując śmierć przy długotrwałym narażeniu.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnieniem właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych.

Istotnym jest również uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach, domach jednorodzinnych oraz placówkach publicznych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
  • W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

*     *     *

POWIAT LUBLINIECKI W LICZBACH

W 2018 roku w KP PSP w Lublińcu zanotowano aż 45 pożarów w budynkach mieszkalnych, których przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. Tylko w grudniu ubiegłego roku zastępy straży pożarnych z terenu powiatu lublinieckiego ośmiokrotnie interweniowały po zgłoszeniach o tlących się osadach wewnątrz przewodów kominowych.

Należy podkreślić, że sezon grzewczy obejmuje okres od jesieni do wczesnej wiosny kolejnego roku. Przytoczone dane nie odzwierciedlają zatem pełnej statystyki, która zresztą po 31 grudnia 2018 nadal wzrastała na terenie powiatu lublinieckiego.

W skali ogólnopolskiej, Państwowa Straż Pożarna każdego roku notuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W roku 2018 wystąpiły aż 15.882 pożary – w tym, 257 zdarzeń powstałych na skutek wadliwego działania urządzeń na paliwa ciekłe i 546 pożarów powstałych na skutek niesprawnych systemów zasilanych paliwami gazowymi.

*     *     *

Statystyka zatruć tlenkiem węgla /październik-marzec/ w latach 2007 – 2018 w woj.śląskim:

2007/2008 rok – liczba zatruć 388 (w tym 32 ze skutkiem śmiertelnym)
2008/2009 rok – liczba zatruć 395 (w tym 47 ze skutkiem śmiertelnym)
2009/2010 rok – liczba zatruć 388 (w tym 32 ze skutkiem śmiertelnym)
2010/2011 rok – liczba zatruć 454 ( w tym 21 ze skutkiem śmiertelnym)
2011/2012 – liczba zatruć 706 ( w tym 29 ze skutkiem śmiertelnym)
2012/2013 – liczba zatruć 695 (w tym 27 ze skutkiem śmiertelnym)
2013/2014 – liczba zatruć 654 ( w tym 9 ze skutkiem śmiertelnym)
2014/2015 – liczb zatruć 654 ( w tym 7 ze skutkiem śmiertelnym)
2015/2016 – liczba zatruć 755 ( w tym 14 ze skutkiem śmiertelnym) l.zdarzeń – 2.170
2016/2017 – liczba zatruć 904 ( w tym 13 ze skutkiem śmiertelnym) l. zdarzeń – 2.556
2017/2018 – liczba zatruć 871 ( w tym 13 ze skutkiem śmiertelnym) liczba zdarzeń – 2.350

Na podstawie: Gabinet Komendanta Głównego, Wydział Prewencji Społecznej KG PSP oraz KW PSP w Katowicach / Współpraca: st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Materiały informacyjne dotyczące Kampanii znajdziecieTUTAJ. [KP PSP Lubliniec]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.