Zima trzyma! Ministerstwo przypomina o odśnieżaniu dachów.

Zima trzyma! Ministerstwo przypomina o odśnieżaniu dachów.

W związku z opadami śniegu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli – oficjalny komunikat w tej sprawie podano na internetowej stronie MSWiA oraz na witrynie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak informuje resort – odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny – z reguły spotyka się tutaj spore i płaskie zadaszenia.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Według danych publikowanych przez specjalistyczne portale związane z budownictwem, 1 metr sześcienny mokrego śniegu może ważyć nawet 800 kilogramów. Warstwa o grubości 20 centymetrów to obciążenie w granicach 50 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni. Jeszcze cięższy może być lód.

Zarwanie się dachu pod wpływem nadmiernej ilości śniegu stanowi olbrzymie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Największą tego typu katastrofą budowlaną we współczesnych dziejach Polski była ta z 28 stycznia 2006 roku. Zawalił się wówczas dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej w Chorzowie. W czasie katastrofy w budynku znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W tragedii zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Zdjęcie: wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.