Żółta naklejka umieszczona w rejonie przejazdu kolejowego może uratować życie. PKP PLK oraz Policja apelują o przestrzeganie zasad

Żółta naklejka umieszczona w rejonie przejazdu kolejowego może uratować życie. PKP PLK oraz Policja apelują o przestrzeganie zasad

Tylko w 2022 roku dzięki żółtym naklejkom PLK umieszczonym na przejazdach kolejowo-drogowych zanotowano blisko 600 zgłoszeń na nr alarmowy 112. W 44 przypadkach ograniczenie ruchu pociągów zapobiegło wypadkom.

Żółte naklejki z numerem alarmowym 112 znajdują się na 11 tysiącach przejazdów kolejowo-drogowych.

11 lutego to Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Od 2018 r. z numerem 112 współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

112 to numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, gdy zachodzi potrzeba uzyskania pomocy, rozmówca nawiązuje połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, kolei.

– Żółte naklejki są umieszczone na 11 tysiącach czynnych przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Ten system alarmowania o zagrożeniach działa od połowy 2018 roku. Korzystanie z żółtych naklejek PLK zapobiegło wielu zdarzeniom w momencie gdy samochód utknie na przejeździe i zablokuje torowisko – podkreśla Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w komunikacie skierowanym do mediów.

Żółte naklejki PLK na każdym przejeździe
Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Widnieją na nich trzy ważne numery:

  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu,
  • numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie
  • numer kontaktowy do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu użytkowników dróg.

Od wdrożenia przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. systemu żółtych naklejek (połowa 2018 roku) zarejestrowano ponad 18 tysięcy zgłoszeń. W 530 przypadkach wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc. W ponad 1 200 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom znajdującym się na przejeździe.

O czym powinni pamiętać kierowcy?

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe pojawi się pociąg.
  • Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Zaczekaj aż szlabany otworzą się do końca

O tej zasadnie zapomniała m.in. mieszkanka Woźnik, która złamała ten obowiązek wjeżdżając na przejazd kolejowy w Lublińcu… na oczach patrolu policji monitorującego zachowanie kierowców. Zgodnie z nowym taryfikatorem  mieszkanka Woźnik została ukarana mandatem w wysokości 2 tys. zł, a na jej konto dopisanych zostało 6 punktów karnych. Więcej: TUTAJ

99% zdarzeń, do których dochodzi na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędy to m.in. ignorowanie czerwonego światła, niestosowanie się do wskazań znaku STOP, a nawet omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki!

Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?
W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.
Postępowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ilustruje film zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”:

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem, a następnie skorzystać z Żółtej Naklejki PLK dzwoniąc na numer alarmowy 112. Przykładowa rozmowa osoby zgłaszającej incydent na przejeździe na numer alarmowy 112:

Animacja prezentująca zasady funkcjonowania Żółtej Naklejki PLK:

Więcej informacji na temat projektu Żółta Naklejka PLK i kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.