12 grudnia Msza Święta w intencji zamordowanych Powstańców Śląskich wywodzących się z Ziemi Lublinieckiej

12 grudnia Msza Święta w intencji zamordowanych Powstańców Śląskich wywodzących się z Ziemi Lublinieckiej

7 grudnia 1939 roku, pod Rawiczem w godzinach popołudniowych niemieckie Einsatzkommando rozstrzelało 45. Bohaterów Niepodległości – naszych Rodaków i byłych Powstańców Śląskich wywodzących się z Ziemi Lublinieckiej, metodą podobną do metody katyńskiej z 1940 roku. Zamordowano ich strzałami w tył głowy, dobijając kolbami. Data ta została ustalona w oparciu o niemiecką dokumentację.

Miesiąc wcześniej z więzienia w Lublińcu przetransportowano 46. Bohaterów Niepodległości, jako internowanych, do więzienia w Rawiczu. Los byłego powstańca i policjanta Policji Państwowej II RP, tego jednego z 46. jest niewyjaśniony.

Chociaż nie znamy miejsca ani daty jego śmierci, jest on w naszej pamięci zawsze razem z 46. Rodakami – pomordowanymi w niemieckiej zbrodni 1939, dokonanej pod kryptonimami Intelligenzaktion lub U. Tannenberg.

W niedzielę 12 grudnia o godz. 11.30 w kościele pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie Msza św. w Ich intencji – za Powstańca Śląskiego Piotra Włoszczyka oraz 45 Rodaków z Lublińca i okolic pomordowanych przez niemieckiego okupanta koło Rawicza, w 82. rocznicę Ich śmierci.

Tekst: Krystyna Andrzejewska

[red.] Zbrodnie dokonywane w ramach “Intelligenzaktion” skierowane były przeciwko polskiej elicie – głównie przeciwko Polakom Walczącym, działającym na rzecz niepodległości Polski oraz inteligencji zamieszkałej na terenie ziem polskich włączonych do III Rzeszy w 1939 roku.

W trakcie akcji zaplanowano i metodycznie zrealizowano rozstrzelanie około 50 tys. nauczycieli, księży, urzędników, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych, wojskowych Powstańców Śląskich i Wielkopolskich oraz harcerzy. Kolejnych 50 tys. osób deportowano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko znikomy procent. Egzekucje wykonywano od września 1939 roku do kwietnia 1940 roku w różnych regionach Polski znajdujących się pod niemiecką okupacją.

Poszukujemy kontaktu z rodzinami Powstańców Śląskich z okolic Lublińca, zamordowanych pod Rawiczem! [1939]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.