“Autyzm – by wiedzieć więcej”. Znamy laureatów piątego powiatowego konkursu na plakat

“Autyzm – by wiedzieć więcej”. Znamy laureatów piątego powiatowego konkursu na plakat

W miniony czwartek, w Starostwie Powiatowym w Lublińcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom piątego już Konkursu Plastycznego na Plakat “Autyzm – by wiedzieć więcej”. Z roku na rok wydarzenie spotyka się z coraz większą popularnością. Tym razem Komisja Konkursowa oceniała ponad 80 prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych i średnich zlokalizowanych w powiecie lublinieckim! 

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zainicjowany przez Jej Wysokości Mozah, małżonkę katarskiego emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 roku, opublikowaną 21 stycznia 2008.

Pomysłodawcą Konkursu jest Jerzy Orszulak – radny Rady Powiatu w Lublińcu [PiS] i członek Komisji Kultury, który w 2019 roku zwrócił uwagę na problem zbyt niskiej świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Propozycję Orszulaka udoskonaliła Komisja, przy współpracy z Wydziałem Informacji, Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego oraz Ireneuszem Gimińskim, autorem powieści „Wautyzmwzięci” (2017) opowiadającej o życiu rodziny wraz z którą niespodziewanie i nie proszenie “zamieszkał” autyzm. Pomysł zyskał przychylność Zarządu oraz Rady Powiatu.

Chętnie włączyliśmy się w ideę propagowania wiedzy na temat autyzmu. Mam nadzieję, że takimi działaniami – chociaż w niewielkim stopniu – zapobiegniemy marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób w spektrum autyzmu. Dziękuję uczestnikom – młodym ludziom za podjęcie się tego trudnego tematu, zrozumienie go i stworzenie tych pięknych prac. Słowa uznania kieruję również do nauczycieli, którzy przygotowali młodzież, pomogli w zrozumieniu zagadnienia – mówił podczas czwartkowej uroczystości Starosta Lubliniecki Joachim Smyła.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Komisji Konkursowej: Ilona Kozioł (dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu), Aleksandra Graca (p.o. dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pedagog, specjalista ds. autyzmu), Agnieszka Ślęzak (rodzic dziecka w spektrum autyzmu), Marzena Zając (nauczyciel plastyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu) oraz Ireneusz Gimiński. O idei tego przedsięwzięcia opowiedział Jerzy Orszulak.

Nagrody zwycięzcom wręczyli: starosta Joachim Smyła, sekretarz Powiatu Sylwia Fronczek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu – Ilona Kozioł i Jerzy Orszulak.

LAUREACI

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce: Dagmara Kubica (SP nr 4 w Lublińcu, kl. VI)
II miejsce: Maja Knop ( SP nr 1 w Lublińcu, kl. VIII)
III miejsce: Artur Kilichowski ( MOW Herby, kl. VII)

Wyróżnienia:

Sebastian Markowicz ( MOW Herby, kl. VII)
Aleksandra Wawszczak ( Niepubliczna SP „Naukowa Wyspa” Koszęcin, kl. VIII)

Kategoria: uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce: Hanna Cichocka ( ZS nr 1, kl. I)
II miejsce: Lena Kosowicka (CKZiU, kl. I)
III miejsce: Eliza Bielacha (ZSOT, kl. II)

Wyróżnienia:

Agata Werner (CKZiU, kl. I)
Oliwia Wieczorek (CKZiU, kl. II)

Wystawę pokonkursową można oglądać w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublińcu

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są TUTAJ

Na podstawie / zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl

Autyzm to zaburzenie rozwojowe o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. Zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą mieć różne nasilenie objawów. Najłagodniejszą postacią autyzmu jest Zespół Aspergera. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudność ze zrozumieniem faktu, że inni ludzie inaczej myślą, czym innym się interesują, nie podzielają ich upodobań. Osoby ze spektrum autyzmu o wiele silniej niż inni ludzie odbierają bodźce wzrokowe, słuchowe, czuciowe i zapachowe. Autyzm wpływa na zmniejszenie się umiejętności komunikowania z otoczeniem i kontaktowania z innymi oraz zawężenie zainteresowań. Autyzm nie jest chorobą tylko innym sposobem odbierania świata i myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.