Czy nowoczesna biblioteka w Lublińcu wpłynie na zainteresowanie książką?

Czy nowoczesna biblioteka w Lublińcu wpłynie na zainteresowanie książką?

Mieszkańcy powiatu lublinieckiego wypożyczają coraz mniej książek. Maleje również ilość czytelników zarejestrowanych w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej. Czy wybudowana za 10 milionów “Lubiteka”, nowa siedziba lublinieckiej wypożyczalni, rozpali społeczne zamiłowanie do książki i odwróci niepokojące statystyki?

Według danych, do których dotarł Lubliniecki.pl, od roku 2013 do roku 2018 liczba zarejestrowanych czytelników zmalała z 4.102 do 3.573 osób – W danym roku rejestruje się wszystkie osoby zgłaszające się po raz pierwszy do biblioteki po dniu 1 stycznia, bez względu na to czy były już rejestrowane wcześniej. Czytelnicy rejestrowani są “od nowa”, zatem mówimy o osobach, które w danym roku przynajmniej raz odwiedziły bibliotekę, a nie o “martwych duszach” sprzed kilkudziesięciu lat – zaznacza Joanna Brzezina, dyrektor Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Malejąca ilość zarejestrowanych czytelników negatywnie odzwierciedliła się na częstotliwości wizyt w lublinieckiej bibliotece, zredukowanej w ostatnich sześciu latach z 56.177 do 48.614 odwiedzin. Efektem zniżkowej frekwencji był także regres pod względem liczby wypożyczeń książek – z 99.980 do 93.922 pozycji. Znacznie lepiej wyglądają statystyki dotyczące wypożyczonych czasopism – podczas gdy w roku 2013 mieszkańcy sięgali po nie 10.977 razy, w minionych dwunastu miesiącach liczba ta wzrosła do 11.092, choć należy zaznaczyć, że najlepszy bilans dotyczył roku 2015, kiedy zanotowano aż 13.012 wypożyczeń.

Nie każdy użytkownik biblioteki jest czytelnikiem, dlatego patrzenie stricte na liczbę czytelników jest dla nas trochę krzywdzące – podkreśla dyrektor Joanna Brzezina – Są osoby korzystające ze zbiorów na miejscu i nie wypożyczające książek, których nazwisk nie znamy, a które z naszych usług skorzystały – dodaje. W 2013 roku takich użytkowników było 11.503, natomiast w 2018 liczba ta osiadła na poziomie 8.647. Rzecz jasna, liczba mieszkańców niezarejestrowanych, a odwiedzających czytelnię wpływa na wzrost statystyk lecz i w tym przedziale, w ostatnich latach, obserwuje się tendencje spadkowe.

Z uwagi na galopujący rozwój telefonii komórkowej oraz rosnący dostęp do internetu, spadek użytkowników sieci dostępnej w MPBP Lubliniec wydaje się zjawiskiem zrozumiały. W 2018 roku z internetu funkcjonującego w MPBP skorzystało zaledwie 418 osób ale sześć lat temu, przed komputerami w siedzibie biblioteki zasiadało jeszcze 2.400 internautów.

Biorąc pod uwagę obniżkę czytelniczych lotów można odnieść wrażenie, że Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna zaczyna świecić pustkami. Okazuje się jednak w innych elementach swojej działalności instytucja nabiera wiatru w żagle. Bardzo pozytywnie prezentują się statystyki dotyczące wypożyczeń audiobooków – po dźwiękowe wersje książek w 2018 roku sięgnęło aż 1.369 użytkowników. Śmiało można założyć, że ta forma zgłębiania treści lektur, wygodna zwłaszcza dla… uczniów szkół, najprawdopodobniej będzie nasilającą się alternatywą dla czytelnictwa w wydaniu tradycyjnym.

Na znakomitym, a jednocześnie stale rosnącym poziomie utrzymuje się frekwencja podczas imprez tematycznych organizowanych przez pracowników MPBP. Przyczynia się do tego zaangażowanie samej kadry w kwestię animowania kolejnych wydarzeń i zajęć. W 2013 roku, w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej zorganizowano 98 imprez o zróżnicowanym charakterze, w których uczestniczyło 2.518 mieszkańców. W roku 2018 w 287 imprezach wzięły udział aż 6.642 osoby! Ogromną rolę odgrywa tutaj Muzeum Edyty Stein, stanowiące dział lublinieckiej biblioteki – udało nam się zgromadzić statystyki dotyczące tej placówki i opublikujemy je niebawem.

Słabnące zainteresowanie książką, na przykładzie MPBP w Lublińcu, nie jest wartością odosobnioną. Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej – w 2017 roku zaledwie 38% Polaków przeczytało minimum jedną książkę. To podobny wynik jak w kilku ostatnich latach. Po wyraźnych spadkach przypadających na okres 2004–2008, poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się na poziomie nieco poniżej 40%. Bardzo niepokojąco prezentuje się za to liczba tzw. czytelników intensywnych, czyli osób deklarujących czytanie 7 i więcej książek rocznie: w ostatnim pomiarze było ich zaledwie 9%.

“Lubiteka”, nowa siedziba Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej, ma zostać otwarta w pierwszej połowie 2019 roku. Nowoczesny obiekt, złożony z trzech kondygnacji i wyposażony w windę, oprócz księgozbioru, posiadać będzie również pracownię komputerową i salę wielofunkcyjną. Zwłaszcza ten ostatni element może sprzyjać organizacji jeszcze większej ilości imprez tematycznych w MPBP. Na naszym profilu w portalu Facebook pytamy internautów: Czy “Lubiteka” przyciągnie nowych mieszkańców i wpłynie na poprawę statystyk dotyczących czytelnictwa? Najbliższe lata pokażą – w którą stronę skieruje się natężenie czytelnictwa w powiecie lublinieckim. W poprzednich dwunastu miesiącach w MPBP zarejestrowało się o 39 osób więcej niż w roku 2017. Być może to dobry znak…

W chwili gdy redagujemy tekst (9.02.2019, godz. 16:00) 66% głosujących nie jest przekonanych, że “Lubiteka” zmotywuje mieszkańców do częstszych wizyt w wypożyczalni. Ankieta trwać będzie do końca weekendu. Zapraszamy TUTAJ.

Zachęcamy również do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.