Dewastacja tężni solankowej na Bulwarze Europejskim w Lublińcu. Władze miasta podjęły decyzję…

Dewastacja tężni solankowej na Bulwarze Europejskim w Lublińcu. Władze miasta podjęły decyzję…

Niedawne zatrzymanie 23-letniego mężczyzny podejrzanego o uszkodzenie elewacji kościoła pw. św. Mikołaja w Lublińcu, nie odstraszyło wandali (wandala), którzy w miniony weekend zdewastowali fragmenty tężni solankowej znajdującej się na terenie Bulwaru Europejskiego. Podobnie jak w przypadku kościoła, przy użyciu sprayu namalowano tutaj symbole nawiązujące do związków jednopłciowych. 

To kolejny akt wandalizmu, który należy potępić – zaznaczył burmistrz Edward Maniura w poniedziałkowej korespondencji z Lublinieckim.pl, dodając, że Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa (administrator Bulwaru Europejskiego) złożył w tej sprawie zawiadomienie w Komendzie Powiatowej Policji.

Zdjęcia przedstawiające zuchwałe oszpecenie tężni solankowej, które zamieściliśmy w niedzielę na naszym profilu w portalu społecznościowym Facebook, wywołały oburzenie mieszkańców. W większości liczą oni na schwytanie i ukaranie sprawcy.

Podobne komentarze towarzyszyły zdarzeniu, do którego doszło w nocy z 4 na 5 stycznia. Na jednej ze ścian kościoła pw. św. Mikołaja pozostawiono wówczas identyczne, podwójne symbole płci żeńskiej oraz płci męskiej – Po wstępnym oczyszczeniu ściany w ciągu dnia, w godzinach popołudniowych (dnia 5 stycznia) doszło do ponownego zniszczenia tej samej części elewacji budynku – informowały władze parafii w oficjalnym komunikacie.

Policyjne czynności dały szybki efekt w postaci zatrzymania 23-letniego sprawcy w dniu 6 stycznia – Wandal usłyszał zarzuty uszkodzenia zabytku oraz obrazy uczuć religijnych innych osób, za które grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do budynku świątyni – informował asp. Michał Sklarzyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Zniszczenia zaobserwowano również na jednym z murów otaczających kościół pw. św. Mikołaja – namalowano tutaj charakterystyczny symbol błyskawicy, kojarzony ze Strajkiem Kobiet. Do podobnych aktów wandalizmu dochodziło w innych częściach miasta, w okresie kulminacji protestów organizowanych na terenie Lublińca.

Jak na ironię, dewastacja tężni solankowej zbiegła się z… wyróżnieniem dla Bulwaru Europejskiego przyznanym w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną.

Bulwar Europejski w Lublińcu doceniony w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną

 1. Tak wygląda lewacka tolerancja. Banda wandali.

  Odpowiedz
 2. Obudził się Burmistrz, mający czas wypisywać na portalach, niemający czasu odpisać na moje pismo, jakie do niego wysłałem za pośrednictwem *pytań do*, przeszło tydzień temu, w związku z absolutnie godnym ubolewania postem pani Zastępcy na temat tych aktów wandalizmu!

  Szanowny panie Burmistrzu

  stek insynuacji i nieprawdopodobnie bezczelnych porównań jakich dopuściła się na swoim profilu FB (który jak wiemy i o czym sama zainteresowana jakiś czas temu poinformowała jest oficjalnym medium miasta Lublińca, celem łatwiejszej komunikacji z mieszkańcami) pani Zastępca Burmistrza Anna Jończyk-Drzymała każe mi zapytać, czy pan również utożsamia się ze stanowiskiem jakie wyraziła wyżej wspomniana osoba, na temat dewastacji kościoła parafii PW. Św. Mikołaja? W piśmie tym możemy przeczytać, że de facto całej aferze i dewastacji i dyskusji internetowej na ten temat winni są *lokalni działacze PiS* i *przedstawiciele skrajnej prawicy*? Można się wydowiedzieć od Państwa kogo macie na myśli? Bo ja mieszkam w tym mieście od urodzenia i nikogo ze skrajnej prawicy nie znam. To raz. Dwa: pani Zastępca Burmistrza kłamie nazywając ubiegłoroczne zgromadzenia na rynku miasta całkowicie spontanicznymi i pełnoprawnymi. Pomijając, że jest to kłamstwo dużego kalibru, jest to niesamowita brawura pisać – w dobie szalejącej pandemii SARS-CoV-2 i obostrzeń jakim wszyscy jesteśmy poddani – że całkowicie zaplanowane i zorganizowane (w tym współorganizowane przez radną Pańskiego Klubu) zgromadzenia z ordynarnymi hasłami (a także symbolami identycznymi jak te wymalowane na naszym kościele), które *przypadkiem* mają swoje Fanpage i grupy na FB były *spontaniczne*. Trzeba mieć naprawdę w pogardzie inteligencję mieszkańców, żeby pisać takie bzdury. Trzecia i ostatnia sprawa: zdewastowano kościół; miejsce ważne dla wielu mieszkańców, w tym mnie jako parafianina tej właśnie Parafii, miejsce w którym wielu z nas było chrzczonych, bierzmowanych, brało ślub z ukochaną osobą. Sprawca powinien byś ujęty, osądzony, i przez nas wszystkich potępiony. Chyba pan się ze mną zgadza panie Burmistrzu? Po co więc te absolutnie żenujące dla wszystkich, choć trochę znających historię XX wieku, porównywania do II wojny światowej, obozów śmierci, Zagłady Żydów, po co wycieczki odnośnie śmierci prezydenta Gdańska? Brakuje jedynie, żebyście Państwo dodali, że to ktoś z PiSu lub rzekomej *skrajnej prawicy* poszedł w nocy i zdewastował kościół, celem prześladowania pana Burmistrza i pani Zastępcy. Byłoby to nawet śmieszne, ale temat bynajmniej nie jest śmieszny. Będę bardzo wdzięczny za Pańską reakcję i wyciągnięcie odpowiedzialności w stosunku do pani Zastępcy Burmistrza za jej oburzające słowa.

  Odpowiedz
 3. Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie. Czy ktoś teraz zechce oddać na wychowanie dzieci osobom popierającym Strajk Kobiet i/lub LGBT? Jaki przykład dają? Czego uczą? Hm…, swawoli i samolubstwa, … . Oj, wstyd.

  Odpowiedz
 4. Gender atakuje razem z calym lgbt

  Odpowiedz
 5. Bardzo potrzebna, ważna wypowiedź. Wielu mieszkańców myśli i ocenia to co sie dzieje w miescie podobnie. Dziękuję. Władze miasta z premedytacją dzielą mieszkańców korzystając z każdej “okazji” i pomocy swoich radnych tworząc tym samym dobrą atmosferę do takich ekscesów. Wandale czują się bezkarni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.