Dla Michała i innych. Mieszkańcy nie zawiedli.

Dla Michała i innych. Mieszkańcy nie zawiedli.

W sobotę, na terenie Galerii Handlowej “Jedenastka” w Lublińcu odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Michała i innych pacjentów. Organizatorem przedsięwzięcia był Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Medlife” z Lublińca, współpracujący z Fundacją DKMS, stanowiącą największą bazę dawców szpiku w Polsce. Zaangażowanie mieszkańców przerosło najśmielsze oczekiwania – do rejestracji potencjalnych dawców przystąpiło aż 167 osób!

“Mam na imię Michał, mam 28 lat i pochodzę z województwa Śląskiego. Obecnie wraz z żoną Helen mieszkam w Londynie, gdzie studiuję i pracuję. Do kwietnia tego roku moje życie skupiało się wokół rodziny i pracy. Niestety, 27 kwietnia dowiedziałem się, że mam chłoniaka Hodgkina w bardzo zaawansowanej formie. Nowotwór zaczął dawać już przerzuty.

Obecnie jestem leczony kolejnymi cyklami chemioterapii. Dwa poprzednie niestety okazały się nieskuteczne. Jeżeli tym razem chemia nie pomoże, to konieczny będzie przeszczep szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Być może powrót do zdrowia umożliwi mi przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tak niewiele trzeba, aby uratować komuś życie. Dołącz do bazy potencjalnych dawców szpiku, a może uratujesz życie takim osobom jak ja. W imieniu wszystkich liczących na przeszczep z góry dziękuję” – czytamy w treści ogłoszenia promującego sobotnią inicjatywę.

Rodzina i przyjaciele Michała nie potrafili czekać bezczynnie – przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i Innych” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola oraz firmy. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było czekać z utęsknieniem – Byliśmy bardzo mile zaskoczeni znakomitą frekwencją zainteresowanych. Sięgnęła ona 167 osób – podsumowują przedstawiciele NZOZ “Medlife” – Odwiedziło nas wielu chętnych, którzy wcześniej zaplanowali udział w rejestracji. Były jednak osoby, które postanowiły zrobić to spontanicznie – mówią autorzy inicjatywy.

Do rejestracji mógł przystąpić każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Procedury zajmowały zaledwie kilka minut – polegały na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. W ten sposób, nie tylko Michał ale również wielu chorych, otrzyma kolejne wsparcie w leczeniu.

 *  *  *

Fundacja DKMS, z którą skontaktowali się autorzy akcji, to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 385 000 (wrzesień 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 5 689 (wrzesień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.