Droga S11 w Gminie Pawonków. Który wariant wybrali Radni?

Droga S11 w Gminie Pawonków. Który wariant wybrali Radni?

Rada Gminy Pawonków podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego przebiegu drogi ekspresowej S11 na terenie gminy. Publikujemy w całości treść dokumentu, który trafi teraz do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach. 

Stanowisko Rady Gminy Pawonków w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S11 na terenie Gminy Pawonków:

“W październiku 2018 roku firma Complex Projekt Sp. z o.o. Biuro Projektowo-Konsultingowe z siedzibą w Katowicach rozpoczęła prace nad zamówieniem pn. „Opracowanie dokumentacji w stadium Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi S11 w woj. śląskim”.

Zamawiający tj. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oczekuje, że w ramach opracowania Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego (STEŚ) zostanie przygotowanych kilka wariantów trasy i każdy z nich zostanie szczegółowo przeanalizowany pod kątem aspektów technicznych, społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Natomiast w oparciu o przeprowadzoną analizę wielokryterialną we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia zostanie wskazany jeden wariant realizacyjny.

Ze względu na obawy lokalnej społeczności jakie rodzi planowany przebieg projektowanej drogi ekspresowej S11, konieczne staje się podjęcie przez Radę Gminy na wniosek Przewodniczącego Rady Gminy uchwały intencyjnej w/w sprawie. W związku z powyższym Rada Gminy Pawonków postuluje o wyznaczenie docelowego przebiegu drogi ekspresowej S11 na terenie Gminy Pawonków zgodnie z wariantem czerwonym (mapa robocza z dnia 13.03.2019r.). Potencjalne przebiegi drogi ekspresowej S11 z uwzględnieniem wariantu czerwonego i niebieskiego obrazuje załącznik graficzny do stanowiska Rady Gminy Pawonków [poniżej – przyp. red].

Przebieg wariantu czerwonego w mniejszym stopniu „rozcina” gminę oraz dezintegruje ją terytorialnie mimo, że dotyka czterech grup zabudowań zlokalizowanych w bliskiej odległości. Wariant czerwony jest zdecydowanie korzystniejszy dla gminy Pawonków, ponieważ nie pociąga za sobą wyburzenia dwóch dużych gospodarstw rolnych, utraty miejsca pracy i siedliska dla dwóch wielopokoleniowych rodzin. W mniejszym stopniu spowoduje utratę części gruntów rolnych w gospodarstwach w Lisowicach i Łagiewnikach Wielkich stanowiących jedyne źródło dochodów rolników.

Ponadto wariant czerwony pozwoli na uniknięcie ewentualnego zwiększenia natężenia ruchu w sołectwie Lisowice, co miałoby miejsce w przypadku wariantu niebieskiego: ruch tranzytowy z obszaru Lublińca oraz planowanej A1 (węzeł Woźniki, umieszczonej w naszym powiecie) kierowałby się na węzeł DK46 i S11 planowany pomiędzy sołectwem Draliny i Lisowice, generując przy tym ogromny wzrost ilości przejeżdżających samochodów, a co za tym idzie – spadek bezpieczeństwa mieszkańców.

Wariant czerwony w mniejszym stopniu wpłynie na problemy komunikacyjne społeczności lokalnej, nadto stanowi mniejsze zagrożenie dla środowiska naturalnego, nie powoduje odcięcia miejscowości Solarnia, ul. Napłatki w Lisowicach, ul. Dębowej i Topolowej w Łagiewnikach Wielkich od pozostałej części gminy.

Wariant czerwony znacznie mniej ingeruje w obszary leśne, które w naszej okolicy charakteryzują się wyjątkowym znaczeniem przyrodniczym. Okoliczne uroczyska i doliny cieków wodnych mają nietuzinkową wartość przyrodniczą i tworzą niepowtarzalną atmosferę Lasów Lublinieckich. Obszar ten stanowi ”zielone płuca śląska” – czytamy w oficjalnym stanowisku Rady Gminy Pawonków.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.