Dziecko transpłciowe w przestrzeni szkolnej. Spotkanie z Piotrem Jaconiem i Justyną Palasz w MDK Lubliniec

Dziecko transpłciowe w przestrzeni szkolnej. Spotkanie z Piotrem Jaconiem i Justyną Palasz w MDK Lubliniec

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyło się szkolenie pod nazwą: “Jak wiedzieć, jak pomóc”, adresowane do nauczycieli zatrudnionych w lokalnych placówkach edukacyjnych.

Tematem szkolenia było funkcjonowanie dziecka transpłciowego w przestrzeni szkolnej.

Około 230 przedstawicieli czterech szkół podstawowych, siedmiu przedszkoli miejskich, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Miejskiego spotkało się z Piotrem Jaconiem – dziennikarzem TVN24, autorem książki “My, trans”, ojcem dziecka transpłciowego oraz Justyną Palasz – nauczycielką, psychologiem, edukatorem pomagającym rodzicom spod znaku tęczy, prywatnie mamą dwóch synów – cispłciowego trzydziestolatka i 22-letniego transpłciowego Tomka [zgodnie z treścią plakatu promocyjnego]

Szkolenie realizowane było w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025 przyjętego przez Radę Miejską w Lublińcu 30 marca 2021 roku.

Jego celem było udzielenie odpowiedzi przez prowadzących na podstawowe pytania w zakresie omawianej problematyki, m.in. jak rozmawiać z dzieckiem transpłciowym, na co zwrócić szczególną uwagę oraz gdzie szukać pomocy dla osoby transpłciowej i jego rodziny – podsumowała wiceburmistrz Miasta Lublińca, Anna Jonczyk – Drzymała.

Uchwała nr 356/XXXII/2021 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie przyjęcia “Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021 – 2025” dostępna jest TUTAJ

  1. Helena

    Witam!
    https://www.youtube.com/watch?v=ICnVTzArTLs – psycholog, dr Julie Harren – ciekawie i przystępnie o kształtowaniu się tendencji homoseksualnych u człowieka. Głównym atutem tego wykładu jest fakt, że nagrany został wtedy, gdy “normalność” była jeszcze powszechnie pozytywnie przyjmowana. Zachęcam do posłuchania całości, daje rzetelną wiedzę i argumenty.
    http://terapiasystemowa.net.pl/krystyna-aleksandra-dudzis/ K. Dudzis na spotkaniu “autorskim” m. in. powiedziała, że “szukanie siebie” jest wpisane w rozwój dziecka (ok. 3 r. życia i w okresie dojrzewania), szczególnie ważna wtedy jest wiedza zdobyta przez rodzica i bycie przy dziecku – przeczekanie. Kiedy występuje “niezgodność płci” i “dysforia” (cierpienie z tym związane), można skonsultować dziecko ze specjalistami (psychologiem, endokrynologiem, seksuologiem, ginekologiem i in.). Rzetelna diagnoza trwa ok. 2 lata. Polecany, dobry zespół konsultantów PORT w Poznaniu oraz psycholog, terapeuta Ewa Kusz (gabinet w Katowicach). Tylko takim, bardzo dobrze i wszechstronnie wykształconym, p. K. Dudzis powierzyłaby dziecko do diagnozy. Postawy dziecka kształtowane są głównie przez środowisko rodzinne, potem – szkolne i wiele problemów właśnie tu ma swoje źródło, czyli – poza samym dzieckiem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.