Gmina Woźniki ma swój hejnał! Posłuchaj utworu wybranego spośród 28 propozycji [AUDIO]

Gmina Woźniki ma swój hejnał! Posłuchaj utworu wybranego spośród 28 propozycji [AUDIO]

Mieszkańcy gminy Woźniki będą mogli poszczycić się własnym hejnałem. Po oficjalnym zatwierdzeniu przez Radę Gminy, utwór stanie się ważnym elementem wydarzeń odbywających się w tutejszych miejscowościach. 

Konkurs na kompozycję Hejnału Gminy Woźniki spotkał się z dużym zainteresowaniem. Komisja konkursowa oceniła aż 28 melodii przygotowanych przez twórców pochodzących nie tylko z okolic Woźnik ale również z innych miast województwa śląskiego, a nawet z Rzeszowa!

Komisję konkursową, powołaną przez Burmistrza Woźnik, tworzyły osoby reprezentujące m.in. prestiżowe instytucje związane z muzyką, a także przedstawiciele lokalnych instytucji:

  • dr hab. Wojciech Stępień – Przewodniczący Komisji, specjalista z zakresu kompozycji i teorii muzyki (Akademia Muzyczna w Katowicach)
  • dr Klaudiusz Jania – aranżer, kapelmistrz, trębacz, autor hejnałów Piekar Śląskich i Gminy Zawadzkie (Akademia Muzyczna w Katowicach)
  • Anna Michalska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Woźnikach
  • Piotr Ciba – Przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Woźnikach
  • Jarosław Kacorzyk – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Psarach
  • Anna Lech – absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie (edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej) oraz studentka Akademii Muzycznej w Katowicach (wokalistyka na wydziale wokalno-aktorskim)
  • Zdzisław Hryciuk (Urząd Miejski w Woźnikach)

Po dokonaniu oceny zgłoszeń, Komisja podjęła jednogłośną decyzję o wyborze zwycięskiej kompozycji. Autorem Hejnału Gminy Woźniki okazał się Michał Grotecki – kompozytor pochodzący z Woźnik.

Jak wskazali członkowie Jury, utwór spełnił wszystkie niezbędne kryteria konkursu oraz wyróżniał się wyrazistą i oryginalną melodią. Dużym atutem Michała Groteckiego było bezpośrednie nawiązanie do śląskiego dziedzictwa kulturowego. W komentarzu do kompozycji autor podkreślił, że inspirował się pieśnią “Na lubszeckim polu” ze zbioru pieśni Józefa Lompy.

Przewodniczący Komisji Konkursowej Wojciech Stępień w swoim uzasadnieniu zaznaczył, że wybrana kompozycja – Wpisuje się w tradycje regionu, co dodatkowo podnosi jej wartość jako utworu, który będzie w przyszłości kojarzony z samym miastem Woźniki. Linia melodyczna jest tak dobrze skonstruowana, że nadaje się zarówno na hejnał, jak i można ją opracować na inne zespoły, a w przyszłości wykorzystać do promocji gminy;

Hejnał zaproponowany przez Michała Groteckiego zostanie w przyszłym roku skierowany pod obrady Rady Miejskiej w Woźnikach celem podjęcia uchwały o ustanowieniu Hejnału Gminy Woźniki.

Posłuchaj Hejnału Gminy Woźniki, aut. Michał Grotecki:

na podst.: wozniki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.