Gmina Woźniki: Wyższe podatki od 1 stycznia 2024 roku? Głosowanie Rady Miejskiej 30 października

Gmina Woźniki: Wyższe podatki od 1 stycznia 2024 roku? Głosowanie Rady Miejskiej 30 października

Radni Rady Miejskiej w Woźnikach przymierzają się do uchwalenia nowych stawek podatkowych na 2024 rok. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w trakcie najbliższej Sesji zwołanej na dzień 30 października. 

Jeśli chodzi o kwoty najbardziej interesujące mieszkańców Gminy Woźniki, proponowane stawki podatku od budynków mieszkalnych mają wynieść 0,87 złotych za 1 m2 powierzchni użytkowej. Obowiązująca stawka, uchwalona 26 października 2022 roku, to 0,79 zł.

Kolejna propozycja, dotycząca stawek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, to 26,73 zł za 1 m2. Obecnie kwota ta wynosi 24,41 zł.

Podatkowa stawka od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków za 1 m2 powierzchni to 1,10 zł. Do tej pory stawka wynosi 1,00 zł.

– Stawki zostały wypracowane przez nasze służby finansowe i Komisję Budżetową Rady Miejskiej. Podwyżki wynoszące 9,5% wahają się odpowiednio do zakładanych wahań inflacji lecz nie są one znacząco duże w porównaniu do niektórych gmin, które zamierzają podnieść stawki nawet o 12 – 15 procent – argumentuje w rozmowie z Lublinieckim.pl Michał Aloszko, Burmistrz Woźnik.

Warto podkreślić, że stawki, nad którymi pochyli się Rada Miejska w Woźnikach, znacząco odbiegają od stawek ministerialnych określanych co roku przez Ministerstwo Finansów. Przykładowo, zgodnie z lipcowym obwieszeniem resortu, stawka maksymalna podatku od budynków mieszkalnych wyniesie w 2024 roku 1,15 zł od 1 m2, natomiast od budynków (także mieszkalnych) używanych do prowadzenia działalności gospodarczej sięgnie 33,10 zł od 1 m2. Ogólnie stawki maksymalne wzrosną o ok. 15% w 2024 roku w porównaniu do 2023 roku [za: ksiegowosc.infor.pl]

Szczegółowe porównanie wszystkich proponowanych stawek podatkowych na 2024 rok z obowiązującymi kwotami:

Sesje Rady Miejskiej w Woźnikach na żywo: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.